Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 11

There were 6 city best times and marks set at the Regional Championships.

Andress senior Jeremiah Cooper picked up a personal best 10.65 in the 100 meters at the Region 1-5A Championship.

Chapin senior Mathew Polk set a personal best time of 21.31 in the 200 meters at the Region 1-5A Championship.

El Dorado junior Dezmond Gonzalez nailed a personal best22 feet, 9.25 inches in the long jump at the Region 1-5A Championship.

The Andress 800-meter relay team of Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz raced to a1:27.15 and finished fourth at the Regio 1-5A Championship.

The Franklin 1,600-meter relay team of Ethan Perea, Isaac Romero, Jordan Morales and Rai Lopez raced to a 3:23.33 to finish seventh at the Region 1-6A Championship.

Riverside junior Angel Munoz set a personal best mark of 45-feet, 10.25 inches in the triple jump to win the Region 1-4A Championship.

Tornillo’s Angel Torres will be the first El Paso area runner to hit the track at the UIL State Track and Field Championship Thursday – first at 8:15 a.m. (3,200 meters) and then at 6:50 p.m. in the 1,600.

UIL State Championship

All events at Mike A. Myers Track & Soccer Stadium on the campus of the University of Texas.

Thursday, May 12 (Class 3A)

8:15 a.m. – Angel Torres, Tornillo, 3,200 meters.

6:50 p.m. – Angel Torres, Tornillo, 1,600 meters.

Thursday, May 12 (Class 4A)

8:45 a.m. – Chris Moreno, San Elizario, 3,200 meters.

9:45 a.m. – Angel Munoz, Riverside, long jump.

1:45 p.m. – Angel Munoz, Riverside, triple jump.

4:20 p.m. – Chris Moreno, San Elizario, 800 meters.

6:10 p.m. – Angel Munoz, Riverside, 300-meter hurdles.

6:50 p.m. – Chris Moreno, San Elizario, 1,600 meters.

San Elizario junior Chris Moreno will run in the Class 4A 800, 1,600 and 3,200 on Thursday.

Friday, May 13 (Class 5A)

8 a.m. – Ricardo Leyva, Horizon, high jump.

2 p.m. – Andrew Duarte, Andress, discus.

6:55 p.m. – Charlie Bass, Andress, 200-meter dash.

Americas senior Jared Laverty and Pebble Hills junior Omer Ibrahim will race in the Class 6A 800-meter race on Saturday night.

Saturday, May 14 (Class 6A)

8:45 a.m. – Luis Pastor, Coronado, 3,200 meters.

2 p.m. – Logan Villalva, Eastlake, discus.

4:20 p.m. – Jared Laverty, Americas, 800 meters.

4:20 p.m. – Omer Ibrahim, Pebble Hills,800 meters.

6:50 p.m. – Luis Pastor, Coronado, 1,600 meters.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 11:

Eastlake’s Logan Villalva is making his first state appearance. He was the Region 1-6A champion in the discus.

Field Events

Shot put: 1, Caleb Emery, Eastlake, 55-feet, 10 inches; 2, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 54-2.5; 3, Jacob Morales, Burges, 46-5; 3, Paul Arvizu, Montwood, 46-5; 5, Xavier Johnson, Hanks, 46-3; 6, Joshua Gonzalez, Burges, 46-2; 7, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 8, Kole Pellerito, Pebble Hills, 44-10; 9, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 10, Alex Padilla, Montwood, 44-5.

Discus: 1, Andrew Duarte, Andress, 166 feet, 7-inches; 2, Logan Villalva, Eastlake, 162-1; 3, Kole Pellerito, Pebble Hills, 158-0; 4, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 5, Robert Powell, Franklin, 147-11; 6, John Knutson, Irvin, 145-0; 7, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 8, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 9, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 10, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 7 inches; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-4; 3, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-1; 5, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 5, William McLilly, Montwood, 6-0; 5, Nick Garcia, Franklin, 6-0; 8, Adrian Parra, Horizon, 5-10.5; 9, Daniel Webb, Irvin, 5-10; 9, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 9, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 9, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 9, Jeremiah Cooper, Andress, 5-10; 9, Gabriel Arreola, El Paso, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 14-feet, 0 inches; 2, Mark Romero, Del Valle, 13-9; 3, Owen Levesque, Coronado, 13-0; 4, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 5, Andres Cardoza, San Elizario, 12-1; 6, Joaquin Hickey, Franklin, 12-0; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 12-0; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 12-0; 6, Jayden Bustillos, Riverside, 12-0; 10, Diego Constantino, Bel Air, 11-9.

Long jump: 1, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 22 feet, 9.25; 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22-7; 3, Angel Munoz, Riverside, 22-4; 4, Uriah Olivas, Franklin 22-2.5; 5, Jose Guardado, Riverside, Riverside, 21-9.5; 6, Josh Edwards, Eastlake, 21-8.25; 7, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 8, Oscar Martinez, Bel Air, 21-5.75; 9, Donovan Melendez, Andress, 21-1.75; 10, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1.

Triple jump: 1, Angel Munoz, Riverside, 45-feet, 10.25 inches; 2, David Ramirez, El Paso, 43-10.5; 3, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43-8.5; 4, Malachi Proctor, Burges, 43-8.75; 5, Donovan Melendez, Andress, 43-1.75; 6, George Garcia, Eastwood, 42-8; 7, Ramon Laguana, Eastwood, 42-5.5; 8, Cameron Harrelson, Montwood, 42-5; 9, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 10, Misael Alarcon, San Elizario, 42-0.

Coronado junior Luis Pastor will race the 3,200-meter run at 8:45 a.m. on Saturday and return to run the mile at 6:50 p.m.

Running Events

100 meters: 1, Jeremiah Cooper, Andress, 10.65; 2, Jordan Morales, Franklin, 10.76; 3, Mathew Polk, Chapin, 10.87; 3, Charlie Bass, Andress, 10.87; 5, Lincoln Jurado, Parkland, 10.92; 6, Beau Sparks, Franklin, 11.07; 7, James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 8, Noah Vick, Franklin, 11.10; 9, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.11; 10, Malachi Do, Andress, 11.12.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 21.31; 2, Charlie Bass, Andress, 21.54; 3, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Fabian Talavera, Americas, 22.63; 6, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 7, Jeron Harden, El Dorado, 22.75; 8, Javier Martinez, Eastlake, 22.80; 9, Edwin Harden, El Dorado, 22.87; 10, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 48.90; 2, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.15; 3, Rai Lopez, Franklin, 50.17; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.33; 5, Michael Anderson, Canutillo, 50.39; 6, Reyxevier Monsivais, Montwood, 50.87; 7, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 8, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 8; 9, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 10, Isaac Romero, Franklin, 51.33.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.24;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:54.42; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:56.15; 4, Angel Torres, Tornillo, 1:56.29; 5, Chris Moreno, San Elizario, 1:56.31; 6, Aaron Saenz, Americas, 1:56.76; 7, Carmelo Corral, Americas, 1:57.77; 8, Seth Truax, Chapin, 1:57.81; 9, Victor Anchondo, Eastwood, 1:57.92; 10, Israel David, Eastlake, 1:58.02.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.25; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.00; 6, Andres Gurrola, Eastwood, 4:22.67; 7, Alejandro Tarin, Hanks, 4:23.37; 8, Angel Torres, Tornillo, 4:24.12; 9, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 10, Aaron Saenz, Americas, 4:24.43.

3,200 meters: 1, Andres Gurrola, Eastwood, 9:15.13; 2, Luis Pastor, Coronado, 9:16.49; 3, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:24.18; 5, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 6, Carmelo Corral, Americas, 9:32.10; 7, Israel David, Eastlake, 9:33.32; 8, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:41.28; 10, Diego Flores, Franklin, 9:43.90.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 14.74; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 14.78; 3, Damian Solis, Canutillo, 14.99; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19;5, Jason Valdez, Eastwood, 15.37; 6, Josh Edwards, Eastlake, 15.50;7, Kyler Lewis, Chapin, 15.52; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 15.74; 9, Jayden Terrell Scott, Pebble Hills, 15.79; 10, Noah Vick, Franklin, 15.86.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 38.72; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 39.49; 4, Damian Solis, Canutillo, 39.61; 5, Jason Valdez, Eastwood, 40.22; 6, Isai Aguilar, Socorro, 40.28; 7, Michael Kiesel, Parkland, 40.81;8, Kyler Lewis, Chapin, 40.98; 9, Mark Romero, Del Valle, 41.20; 10, Maury Carreto, Franklin, 41.37.

400-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 41.70; 2, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 3, Parkland (Kaleb Martinez, Demarion Crest daniels, Joseph Gomez Whitten, Lincoln Jurado), 42.10; 4, Chapin (Dylan Sims, Jacob Staggs, Yoshua Yhisreal, Mathew Polk), 42.47; 5, Eastwood (George Garcia, Joe Meza, Jay Acuna, Andrew Martinez), 42.59; 6, Riverside (Tristan Lopez, Angel Munoz, Francisco Luna, Jose Guardado), 43.09; 7, Horizon (Ernie Garcia, Ezequiel Bonilla, Aaron Sigala, Adrian Parra), 43.15; 8, Pebble Hills (Amari Deion Welch, Jalile Bost, Noah Sanchez, Craig Collins), 43.16; 9, Del Valle (Andrew Felix, Raymon Riddick, Jorge Hernandez Facio, Joshua Keough), 43.19; 10, Montwood (Victor Arellano, Seth Salas, Ceasar Alvarado, Christian Saenz), 43.29.

800-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 1:27.15; 2, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 1:28.68; 3, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Seth Salas, Christian Saenz), 1:29.53; 4, Parkland (Kaleb Martinez, Demarion Crest daniels, Isaiah Beasley, Lincoln Jurado), 1:29.61; 5, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Alan Martinez, Devin Rubio), 1:30.28; 6, Chapin (Justin Yhisreal, Julian Bailey, Jacob Staggs, Mathew Polk), 1:30.65; 7, Bel Air (Uzziel Vasquez, Christian Baxter, Max Rodriguez, Josh Salazar), 1:31.20; 8, Pebble Hills (Charles Wellenreuther, Isaiah Bryant, Amari Deion Welch, Jalile Bost), 1:31.21; 9, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 10, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Ethan Perea, Isaac Romero, Jordan Morales, Rai Lopez), 3:23.33; 2, Canutillo (Isaiah Harthorne, Michael Anderson, Damian Solis, Omar Rivera), 3:25.09; 3, Montwood (Ceasar Alvarado, Rayxevier Monsivais, Yamil Oaxaca, Victor Arellano), 3:25.28; 4, Eastwood, 3:26.01; 5, Bel Air (Josh Salazar, Dylan Garcia, Noah Moreno, Uzziel Vasquez), 3:27.09; 6, Coronado (Pablo Pedraza, Sam Breceda, Jason Nevarez, Sebastian Aguayo), 3:28.91; 7, Eastlake, 3:29.01; 8, Andress (Giovon Hermosillo, Donovan Melendez, Shawn Owens, Elijah Munoz), 3:29.02; 9, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 10, Pebble Hills, 3:29.52;

Boy’s Track and Field Top 10 Times an Distances: Week 10

There were 9 city best times and marks set at the Area Championships.

Andress senior Jeremiah Cooper picked up a personal best 10.76 in the 100 meters to win the Class 5A District 1&2 Area Championship. Franklin sophomore Jordan Morales, ran the exact same time and also had a personal best to win the Class 6A District 1&2 Area Championship.

Eastwood senior George Garcia set a personal best 48.90 in the 400 meters to win the Class 6A District 1&2 Area Championship.

The Andress 400-meter relay team of Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz) raced to a 41.70 to win the Class 5A District 1&2 Area Championship.

The Andress 800-meter relay team of Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz raced to a1:27.73 to win the Class 5A District 1&2 Area Championship.

The Franklin 1,600-meter relay team of Ethan Perea, Isaac Romero, Jordan Morales and  Rai Lopez raced to a 3:23.84 to finish second at the Class 6A District 1&2 Area Championship.

Horizon junior Ricardo Leyva set a personal best in the high jumpto win the Class 5A District 1&2 Area Championship with a jump of 6 feet, 7 inches.

Parkland junior Demarion Crest Daniels set a personal best in the long jump to win the Class 5A District 1&2 Area Championship with a jump of 22 feet, 7 inches.

Riverside junior Angel Munoz set a personal best mark of 44.11.25 in the triple jump to win the Class 4A District 1&2 Area Championship.

For complete results of the Class 6A Area Championship, click here, https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452045/results.

For complete results of the Class 5A Area Championship, click here, https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452045/results.

For complete results of the Class 4A Area Championship, click here, https://bit.ly/3xRJM3z.

Horizon junior Ricardo Leyva set a personal best in the high jump to win the Class 5A District 1&2 Area Championship with a jump of 6 feet, 7 inches. Photo/Prep1

This week’s schedule is as follows:                   

Class 6A Regional Meet: April 29-30 in Arlington.

Class 5A Regional Meet: April 29-30 in Lubbock.

Class 4A Regional Meet: April 29-30 in Lubbock.

Class 3A Regional Meet: April 29-30 in Abilene.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 10:

Horizon junior Ricardo Leyva set a personal best in the high jump to win the Class 5A District 1&2 Area Championship with a jump of 6 feet, 7 inches. Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Caleb Emery, Eastlake, 55-feet, 10 inches; 2, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-0.5; 3, Jacob Morales, Burges, 46-5; 3, Paul Arvizu, Montwood, 46-5; 5, Xavier Johnson, Hanks, 46-3; 6, Joshua Gonzalez, Burges, 46-2; 7, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 8, Kole Pellerito, Pebble Hills, 44-10; 9, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 10, Alex Padilla, Montwood, 44-5.

Discus: 1, Andrew Duarte, Andress, 166 feet, 7-inches; 2, Logan Villalva, Eastlake, 162-1; 3, Kole Pellerito, Pebble Hills, 158-0; 4, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 5, Robert Powell, Franklin, 147-11; 6, John Knutson, Irvin, 145-0; 7, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 8, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 9, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 10, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 7 inches; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-4; 3, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-1; 5, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 5, William McLilly, Montwood, 6-0; 5, Nick Garcia, Franklin, 6-0; 8, Adrian Parra, Horizon, 5-10.5; 9, Daniel Webb, Irvin, 5-10; 9, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 9, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 9, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 9, Jeremiah Cooper, Andress, 5-10; 9, Gabriel Arreola, El Paso, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 14-feet, 0 inches; 2, Mark Romero, Del Valle, 13-9; 3, Owen Levesque, Coronado, 13-0; 4, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 5, Andres Cardoza, San Elizario, 12-1; 6, Joaquin Hickey, Franklin, 12-0; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 12-0; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 12-0; 6, Jayden Bustillos, Riverside, 12-0; 10, Diego Constantino, Bel Air, 11-9.

Long jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22 feet, 7 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 22-4; 3, Uriah Olivas, Franklin 22-2.5; 4, Jose Guardado, Riverside, Riverside, 21-9.5; 5, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 6, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 21-7; 7, Oscar Martinez, Bel Air, 21-5.75; 8, Donovan Melendez, Andress, 21-1.75; 9, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 9, Josh Edwards, Eastlake, 21-1.

Triple jump: 1, Angel Munoz, Riverside, 44.11.25: 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43-8.5; 3, Donovan Melendez, Andress, 43-1.75; 4, George Garcia, Eastwood, 42-8; 5, Ramon Laguana, Eastwood, 42-5.5; 6, Cameron Harrelson, Montwood, 42-5; 7, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 8, Malachi Proctor, Burges, 42-1; 9, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 10, Misael Alarcon, San Elizario, 42-0.

Running Events

100 meters: 1, Jeremiah Cooper, Andress, 10.76; 1, Jordan Morales, Franklin, 10.76; 3, Mathew Polk, Chapin, 10.87; 3, Charlie Bass, Andress, 10.87; 5, Lincoln Jurado, Parkland, 10.92; 6, Beau Sparks, Franklin, 11.07; 7, James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 8, Noah Vick, Franklin, 11.10; 9, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.11; 10, Malachi Do, Andress, 11.12.

200 meters: 1, Charlie Bass, Andress, 21.75; 2, Mathew Polk, Chapin, 21.83; 3, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Fabian Talavera, Americas, 22.63; 6, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 7, Jeron Harden, El Dorado, 22.75; 8, Javier Martinez, Eastlake, 22.80; 9, Edwin Harden, El Dorado, 22.87; 10, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 48.90; 2, Rai Lopez, Franklin, 50.17; 3, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.18; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.37; 5, Reyxevier Monsivais, Montwood, 50.87; 6, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 7, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 8, Michael Anderson, Canutillo, 51.04; 9, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 10, Isaac Romero, Franklin, 51.33.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.24;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:55.06; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:56.15; 4, Angel Torres, Tornillo, 1:56.29; 5, Aaron Saenz, Americas, 1:56.76; 6, Chris Moreno, San Elizario, 1:56.82; 7, Carmelo Corral, Americas, 1:57.77; 8, Seth Truax, Chapin, 1:57.81; 9, Victor Anchondo, Eastwood, 1:57.92; 10, Israel David, Eastlake, 1:58.02.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.00; 6, Andres Gurrola, Eastwood, 4:23.23; 7, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 8, Aaron Saenz, Eastwood, 4:24.43; 9, Victor Anchondo, Eastwood, 4:24.45; 10, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90.

3,200 meters: 1, Andres Gurrola, Eastwood, 9:15.13; 2, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 3, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:24.18; 5, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 6, Israel David, Eastlake, 9:33.32; 7, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 8, Carmelo Corral, Americas, 9:35.44; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:41.28; 10, Diego Flores, Franklin, 9:43.90.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 14.74; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 14.78; 3, Damian Solis, Canutillo, 14.99; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19;5, Jason Valdez, Eastwood, 15.37; 6, Josh Edwards, Eastlake, 15.50;7, Kyler Lewis, Chapin, 15.52; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 15.74; 9, Jayden Terrell Scott, Pebble Hills, 15.79; 10, Noah Vick, Franklin, 15.86.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 38.72; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 39.49; 4, Damian Solis, Canutillo, 39.61; 5, Jason Valdez, Eastwood, 40.22; 6, Isai Aguilar, Socorro, 40.28; 7, Michael Kiesel, Parkland, 40.81; 8, Kyler Lewis, Chapin, 40.98; 9, Mark Romero, Del Valle, 41.20; 10, Maury Carreto, Franklin, 41.37.

400-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 41.70; 2, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 3, Parkland (Kaleb Martinez, Demarion Crest daniels, Joseph Gomez Whitten, Lincoln Jurado), 42.10; 4, Chapin (Dylan Sims, Jacob Staggs, Yoshua Yhisreal, Mathew Polk), 42.47; 5, Eastwood (George Garcia, Joe Meza, Jay Acuna, Andrew Martinez), 42.59; 6, Riverside (Tristan Lopez, Angel Munoz, Francisco Luna, Jose Guardado), 43.09; 7, Horizon (Ernie Garcia, Ezequiel Bonilla, Aaron Sigala, Adrian Parra), 43.15; 8, Pebble Hills (Amari Deion Welch, Jalile Bost, Noah Sanchez, Craig Collins), 43.16; 9, Del Valle (Andrew Felix, Raymon Riddick, Jorge Hernandez Facio, Joshua Keough), 43.19; 10, Montwood (Victor Arellano, Seth Salas, Ceasar Alvarado, Christian Saenz), 43.29.

800-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 1:27.73; 2, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 1:28.68; 3, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Seth Salas, Christian Saenz), 1:29.53; 4, Parkland (Kaleb Martinez, Demarion Crest daniels, Isaiah Beasley, Lincoln Jurado), 1:29.61; 5, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Alan Martinez, Devin Rubio), 1:30.28; 6, Chapin (Justin Yhisreal, Julian Bailey, Jacob Staggs, Mathew Polk), 1:30.65; 7, Bel Air (Uzziel Vasquez, Christian Baxter, Max Rodriguez, Josh Salazar), 1:31.20; 8, Pebble Hills (Charles Wellenreuther, Isaiah Bryant, Amari Deion Welch, Jalile Bost), 1:31.21; 9, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 10, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Ethan Perea, Isaac Romero, Jordan Morales, Rai Lopez), 3:23.84; 2, Canutillo (Isaiah Harthorne, Michael Anderson, Damian Solis, Omar Rivera), 3:25.09; 3, Montwood (Ceasar Alvarado, Rayxevier Monsivais, Yamil Oaxaca, Victor Arellano), 3:25.28; 4, Eastwood, 3:26.01; 5, Bel Air (Josh Salazar, Dylan Garcia, Noah Moreno, Uzziel Vasquez), 3:27.09; 6, Coronado (Pablo Pedraza, Sam Breceda, Jason Nevarez, Sebastian Aguayo), 3:28.91; 7, Eastlake, 3:29.01; 8, Andress (Giovon Hermosillo, Donovan Melendez, Shawn Owens, Elijah Munoz), 3:29.02; 9, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 10, Pebble Hills, 3:29.52;

Boys Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 9

There were 10 city best times and marks set at Districts.

Andress senior Charlie Bass ran a personal best 21.75 to win the 200 meters at the District 1-5A Championship.

Eastwood senior George Garcia ran a personal best 49.12 to win the 400 meters at the District 1-6A Championship.

Parkland junior Michael Kiesel ran a personal best 14.74 in the 110-meter hurdles to win the District 1-5A Championship.

The Andress 800-meter relay of Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do and Elijah Munoz improved on its own city-best time of 1:28.82 to win the District 1-5A Championship.

Eastlake junior Caleb Emery threw a personal best shot put 55-feet, 10 inches to win the District 1-6A Championship.

Andress senior Andrew Duarte tossed a personal best166 feet, 7-inches to win the discus at the District 1-5A Championship.

Franklin sophomore Mont Packer set a personal best in the pole vault going 14 feet over the bar to win the District 1-6A Championship.

Horizon junior Ricardo Leyva had a personal best high jump of6 feet, 5 inches to win the District 2-5A Championship.

Riverside junior Angel Munoz set a personal best22 feet, 4-inches to win the long jump and a 44-6.5 in the triple jump to win both events at the District 1-4A Championship.

For complete results of the District 1-6A Championship, click here, https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/465117/results.

For complete results of the District 1-5A Championship, click here, https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449985/results.

For complete results of the District 2-5A Championship, click here, https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/465879/results.

For complete results of the District 1-4A Championship, click here.

This week’s schedule is as follows:

Class 3A Area Meet: April 21 at Denver City.

Class 6A Area Meet: April 22 at Franklin High School.

Class 5A Area Meet: April 22 at Franklin High School.

Class 4A Area Meet: April 21-22 at Andrews High School.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 9:

Eastwood’s Jason Valdez and Eastlake’s Josh Edwards are ranked 5 and 6 in the city in the 110 hurdles.

Field Events

Shot put: 1, Caleb Emery, Eastlake, 55-feet, 10 inches; 2, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-0.5; 3, Jacob Morales, Burges, 46-5; 3, Paul Arvizu, Montwood, 46-5; 5, Xavier Johnson, Hanks, 46-3; 6, Joshua Gonzalez, Burges, 46-2; 7, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 8, Kole Pellerito, Pebble Hills, 44-10; 9, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 10, Alex Padilla, Montwood, 44-5.

Discus: 1, Andrew Duarte, Andress, 166 feet, 7-inches; 2, Logan Villalva, Eastlake, 162-1; 3, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157-6; 4, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 5, Robert Powell, Franklin, 147-11; 6, John Knutson, Irvin, 145-0; 7, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 8, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 9, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 10, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 5 inches; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-4; 3, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-1; 5, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 5, William McLilly, Montwood, 6-0; 5, Nick Garcia, Franklin, 6-0; 8, Daniel Webb, Irvin, 5-10; 8, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 8, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 8, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 8, Adrian Parra, Horizon, 5-10; 8, Jeremiah Cooper, Andress, 5-10; 8, Gabriel Arreola, El Paso, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 14-feet, 0 inches; 2, Mark Romero, Del Valle, 13-9; 3, Owen Levesque, Coronado, 13-0; 4, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 5, Andres Cardoza, San Elizario, 12-1; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 12-0; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 12-0; 8, Diego Constantino, Bel Air, 11-9; 9, Cesario Alvarado, Bel Air, 11-6; 9, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 9, Noah Vick, Franklin, 11-6; 9, Joaquin Hickey, Franklin, 11-6; 9, Jesus Banuelos, Mt. View, 11-6.

Long jump: 1, Angel Munoz, Riverside, 22 feet, 4-inches; 2, Uriah Olivas, Franklin 22-2.5; 3, Jose Guardado, Riverside, Riverside, 21-9.5; 4, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 5, Demarion Crest Daniels, Parkland, 21-6.5; 6, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 21-5; 7, Donovan Melendez, Andress, 21-1.75; 8, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 9, Josh Edwards, Eastlake, 21-1; 10, Isaiah Bryant, Pebble Hills, 21.075.

Triple jump: 1, Angel Munoz, Riverside, 44-6.5: 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43-5; 3, Donovan Melendez, Andress, 43-1.75; 4, George Garcia, Eastwood, 42-8; 5, Ramon Laguana, Eastwood, 42-5.5; 6, Cameron Harrelson, Montwood, 42-5; 7, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 8, Malachi Proctor, Burges, 42-1; 9, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 10, Misael Alarcon, San Elizario, 42-0.

Andress’ Jeremiah Cooper and Chapin’s Mathew Polk have been the city’s two best 100-meter runners this season. Cooper heads into the Class 5A area round with a city best 10.85, .2 seconds ahead of Polk’s 10.87. Polk out-leaned Cooper at the tape to win the District 1-5A title. Photo/Prep1

Running Events

100 meters: 1, Jeremiah Cooper, Andress, 10.85; 2, Mathew Polk, Chapin, 10.87; 3, Charlie Bass, Andress, 10.87; 4, Jordan Morales, Franklin, 10.94; 5, Lincoln Jurado, Parkland, 10.99; 6,  James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 7, Noah Vick, Franklin, 11.10; 8, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.11; 9, Craig Collins, Pebble Hills, 11.17; 10, Malachi Do, Andress, 11.19.

200 meters: 1, Charlie Bass, Andress, 21.75; 2, Mathew Polk, Chapin, 21.83; 3, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Fabian Talavera, Americas, 22.63; 6, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 7, Jeron Harden, El Dorado, 22.75; 8, Javier Martinez, Eastlake, 22.80; 9, Edwin Harden, El Dorado, 22.87; 10, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 49.12; 2, Rai Lopez, Franklin, 50.17; 3, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.18; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.37; 5, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 7, Reyxevier Monsivais, Montwood, 51.09; 8, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 9, Michael Anderson, Canutillo, 51.22; 10, Isaac Romero, Franklin, 51.33.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.24;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:55.40; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:56.15; 4, Angel Torres, Tornillo, 1:56.29; 5, Aaron Saenz, Americas, 1:56.76; 6, Chris Moreno, San Elizario, 1:56.82; 7, Carmelo Corral, Americas, 1:57.77; 8, Seth Truax, Chapin, 1:57.81; 9, Victor Anchondo, Eastwood, 1:57.92; 10, Israel David, Eastlake, 1:58.02.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.00; 6, Andres Gurrola, Eastwood, 4:23.23; 7, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 8, Aaron Saenz, Eastwood, 4:24.43; 9, Victor Anchondo, Eastwood, 4:24.45; 10, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90.

3,200 meters: 1, Andres Gurrola, Eastwood, 9:15.13; 2, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 3, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:24.18; 5, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 6, Israel David, Eastlake, 9:33.32; 7, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 8, Carmelo Corral, Americas, 9:36.18; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:41.28; 10, Diego Flores, Franklin, 9:43.90.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 14.74; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 14.78; 3, Damian Solis, Canutillo, 14.99; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19; 7, Kyler Lewis, Chapin, 15.52; 8, Noah Vick, Franklin, 15.86; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 15.87; 10, Malachi Proctor, Burges, 16.08.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 38.72; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 39.49; 4, Damian Solis, Canutillo, 39.61; 5, Jason Valdez, Eastwood, 40.22; 6, Isai Aguilar, Socorro, 40.49; 7, Michael Kiesel, Parkland, 40.81; 8, Kyler Lewis, Chapin, 40.98; 9, Mark Romero, Del Valle, 41.20; 10, Maury Carreto, Franklin, 41.37.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 42.17; 3, Parkland (Kaleb Martinez, Demarion Crest daniels, Isaiah Beasley, Lincoln Jurado), 43.05; 4, Riverside (Tristan Lopez, Angel Munoz, Francisco Luna, Jose Guardado), 43.09; 5, Eastwood (George Garcia, Jason Valdez, Max Mancilla, Andrew Martinez), 43.10; 6, Del Valle (Andrew Felix, Raymon Riddick, Jorge Hernandez Facio, Joshua Keough), 43.19; 7, Chapin (Justin Yhisreal, Jacob Staggs, Yoshua Yhisreal, Mathew Polk), 43.27; 8, Montwood (Victor Arellano, Seth Salas, Ceasar Alvarado, Christian Saenz), 43.29; 9, Pebble Hills, 43.34; 10, El Dorado (Alan Martinez,  Edwin Harden, Dezmond Gonzalez, Gabriel Salas), 43.52.

800-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 1:28.82; 2, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Seth Salas, Christian Saenz), 1:29.53; 3, Parkland (Kaleb Martinez, Demarion Crest daniels, Isaiah Beasley, Lincoln Jurado), 1:29.61; 4, Franklin (Beau Sparks, Shay Smith, Julian Mars, Jordan Morales), 1:29.75; 5, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Alan Martinez, Devin Rubio), 1:30.28; 6, Bel Air (Uzziel Vasquez, Christian Baxter, Max Rodriguez, Josh Salazar), 1:31.20; 7, Pebble Hills (Charles Wellenreuther, Isaiah Bryant, Amari Deion Welch, Jalile Bost), 1:31.21; 8, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 9, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 10, Canutillo (Isaiah Chavez, Andy Chiguil, Isaiah Harthorne, Isaiah Silvas), 1:31.65.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Ethan Perea, Isaac Romero, Nick Garcia, Rai Lopez), 3:24.19; 2, Canutillo (Isaiah Harthorne, Michael Anderson, Damian Solis, Omar Rivera), 3:25.09; 3, Eastwood, 3:26.01; 4, Montwood (Ceasar Alvarado, Rayxevier Monsivais, Yamil Oaxaca, Victor Arellano), 3:27.05; 5, Bel Air, 3:27.99; 6, Eastlake, 3:29.01; 7, Andress (Giovon Hermosillo, Donovan Melendez, Shawn Owens, Elijah Munoz), 3:29.02; 8, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 9, Pebble Hills, 3:29.52; 10, Coronado (Sebastian Aguayo, Sam Breceda, Sam Flores, Luis Pastor), 3:29.54;

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 8

There was one city best time set at the Clint ISD Invitational at Mt. View High School.

Chapin’s Mathew Polk improved on his own time in the 200 meters turning in a personal best 22.05 at the Clint ISD Invitational at Mt. View.

For complete results of the Andress Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/460712/results.

For complete results of the Clint ISD Invitational at Mt. View High School, click here https://www.runnercard.com/runner/data/19643/1004117/result/MVHS%20Invitational%202022.htm.

This week’s schedule is as follows:

District 2-5A Championships: April 4-8 at Canutillo High School. For more information: https://bit.ly/3IWrSOW.

District 1-6A Championships: April 6-9 at Eastwood High School. For more information: https://bit.ly/3uJDsb0.

District 1-5A Championship: April 6-9 at Bowie High School.

District 1-4A Championships: April 6-8 at San Elizario High School. For more information: https://bit.ly/3NBFV04.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 8:

Chapin’s Mathew Polk set a personal best 22.05 in the 200 meters at the Clint ISD Invitational at Mt. View. Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 51-0; 3, Jacob Morales, Burges, 46-5; 4, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 5, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 6, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 7, Joshua Gonzalez, Burges, 44-6; 8, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 9, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 10, Luis Carlos, Franklin, 44-3.

Discus: 1, Logan Villalva, Eastlake, 162-1; 2, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157-6; 3, Andrew Duarte, Andress, 155-3; 4, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 5, Robert Powell, Franklin, 146-04; 6, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 7, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-1; 4, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 4, William McLilly, Montwood, 6-0; 7, Daniel Webb, Irvin, 5-10; 7, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 7, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 7, Nick Garcia, Franklin, 5-10; 7, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mark Romero, Del Valle, 13-feet, 9 inches; 2, Mont Packer, Franklin, 13-6; 3, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 4, Andres Cardoza, San Elizario, 12-1; 5, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 6, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 11-6; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 9, Joaquin Hickey, Franklin, 11-3; 10, Jorge Maese, San Elizario, 11-0; 10, David Rodriguez, Chapin, 11-0; 10, Jose Diaz, Mt. View, 11-0.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Donovan Melendez, Andress, 21-1.75; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 5, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 21-05; 6, Isaiah Bryant, Pebble Hills, 21.075; 7, Vincent Serina, Riverside, 20-11; 8, Josh Edwards, Eastlake, 20-10.5; 9, Jeremiah Cooper, Andress, 20-10; 10, Cameron Harrelson, Montwood, 20-9.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, Donovan Melendez, Andress, 42-10; 4, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-3.5; 6, Malachi Proctor, Burges, 42-1; 7, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 8, Misael Alarcon, San Elizario, 42-0; 9, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 41-2.

The running finals of the District 2-5A Championships will start at 5:30 p.m. Friday at Canutillo High School. Photo/Prep1

Running Events

100 meters: 1, Jeremiah Cooper, Andress, 10.85; 2, Charlie Bass, Andress, 10.89; 3, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 4, Jordan Morales, Franklin, 11.04; 5, James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 6, Noah Vick, Franklin, 11.10; 7, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.11; 8, Lincoln Jurado, Parkland, 11.16; 9, Craig Collins, Pebble Hills, 11.17; 10, Christian Baxter, Bel Air, 11.23.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.05; 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38; 2, Charlie Bass, Andress, 22.38; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Fabian Talavera, Americas, 22.63; 6, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 7, Jeron Harden, El Dorado, 22.75; 8, Javier Martinez, Eastlake, 22.86; 9, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 10, Malachi Do, Andress, 22.92.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 49.87; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.37; 3, Rai Lopez, Franklin, 50.50; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.51; 5, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 7, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 8, Michael Anderson, Canutillo, 51.39; 9, Isaac Romero, Franklin, 51.33; 10, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.62.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.24;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:56.15; 4, Angel Torres, Tornillo, 1:56.29; 5, Aaron Saenz, Americas, 1:56.76; 6, Carmelo Corral, Americas, 1:57.77; 7, Seth Truax, Chapin, 1:57.81; 8, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 9, Luis Pastor, Coronado, 1:58:60; 10, Chris Moreno, San Elizario, 1:58.85.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.00; 6, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 7, Aaron Saenz, Eastwood, 4:24.43; 8, Victor Anchondo, Eastwood, 4:24.45; 9, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 10, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.19.

3,200 meters: 1, Andres Gurrola, Eastwood, 9:15.13; 2, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 3, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:24.18; 5, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 6, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 7, Israel David, Eastlake, 9:35.05; 8, Denovan Estrada, Franklin, 9:41.28; 9, Diego Flores, Franklin, 9:46.82; 10, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 14.80; 2, Damian Solis, Canutillo, 14.99; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19; 4, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 5, Jason Valdez, Eastwood, 15.37; 6, Josh Edwards, Eastlake, 15.50; 7, Kyler Lewis, Chapin, 15.66; 8, Noah Vick, Franklin, 15.97; 9, Diego Sanchez, Eastwood, 16.12; 10, Malachi Proctor, Burges, 16.17.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 38.72; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 39.50; 4, Jason Valdez, Eastwood, 40.22; 5, Michael Kiesel, Parkland, 40.81; 6, Isai Aguilar, Socorro, 41.04; 7, Damian Solis, Canutillo, 41.24; 8, Josh Edwards, Eastlake, 41.52; 9, Max Romero, Del Valle, 41.70; 10, Ethan Perea, Franklin, 41.86.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper, Elijah Munoz), 42.39; 3, Riverside (Tristan Lopez, Angel Munoz, Francisco Luna, Jose Guardado), 43.09; 4, Eastwood, 43.15; 5, Pebble Hills, 43.34; 6, Parkland, 43.34; 7, Montwood (Victor Arellano, Seth Salas, Ceasar Alvarado, Christian Saenz), 43.41; 8, Chapin, 43.78; 9, Horizon, 44.28; 10, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Devin Rubio, Alan Martinez), 44.39.

800-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 1:29.48; 2, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Seth Salas, Christian Saenz), 1:29.86; 3, Franklin, 1:30.18; 4, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Alan Martinez, Devin Rubio), 1:30.95; 5, Bel Air (Uzziel Vasquez, Christian Baxter, Max Rodriguez, Josh Salazar), 1:31.20; 6, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 7, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 8, Parkland, 1:31.58; 9, Chapin, 1:32.29; 10, Canutillo (Isaiah Silvas, Izaiah Chavez, Isaiah Harthorne, Andy Chiguil), 1:32.67.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Ethan Perea, Isaac Romero, Nick Garcia, Rai Lopez), 3:24.19; 2, Canutillo (Isaiah Harthorne, Michael Anderson, Damian Solis, Omar Rivera), 3:25.09; 3, Eastwood, 3:26.01; 4, Montwood (Ceasar Alvarado, Rayxevier Monsivais, Yamil Oaxaca, Victor Arellano), 3:27.05; 5, Bel Air, 3:27.99; 6, Eastlake, 3:29.01; 7, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 8, Pebble Hills, 3:29.52; 9, Coronado (Sebastian Aguayo, Pablo Pedraza, Jason Nevarez, Sam Breceda), 3:30.75; 10, Andress (Giovon Hermosillo, Elijah Munoz, Donovan Melendez, Shawn Owens), 3:30.96.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 7

There were nine city best times and marks set at the Chandler Rotary Meet, San Angelo Relays and Hanks Invitational.

Riverside’s Angel Munoz ran a 38.72 in the 300-meter hurdles at the Chandler Rotary Meet.

Americas senior Jared Laverty ran a 1:52.24 in the 800 meters at theChandler Rotary Meet.

Eastwood senior Andres Gurrola ran a 9:15.13 in the 3,200 meters at theChandler Rotary Meet.

The Franklin 1,600-meter relay of Ethan Perea, Isaac Romero, Nick Garcia and Rai Lopez ran a3:24.19 at theChandler Rotary Meet.

The Andress 800-meter relay of Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do and Elijah Munoz ran a 1:29.48 at the San Angelo Relays.

Del Valle senior Mark Romero soared 13-feet, 9 inches in the pole vault at the Chandler Rotary Meet.

Parkland junior Michael Kiesel had a personal best 14.80 in the 110-meter hurdles at the Hanks Invitational.

Andress senior Jeremiah Cooper ran a personal best 10.85 in the 100 meters at the San Angelo Relays.

Eastlake senior Logan Villalva had a personal best 162-1 in the discus at the Hanks Invitational.

For complete results of the Hanks Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455504/results.

For complete results of the El Paso/Coronado Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449984/results.

For complete results for theNikeChandler Rotary Meet, click here https://az.milesplit.com/results.

For complete results for the San Angelo Meet, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449800/results.

 This week’s schedule is as follows:

Clint ISD Meet: April 1-2 at Clint High School.  Del Valle, Fabens, Clint, Cathedral, El Dorado, Chapin, Bowie, Irvin, Tornillo, Anthony, Pebble Hills, Eastlake, Americas, Mt. View, Austin.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 6:

El Paso High senior David Ramirez ranks third in the city in the triple jump with a leap of 42 feet, 3.5 inches. Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 51-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 6, Joshua Gonzalez, Burges, 44-6; 7, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 8, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 9, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 10, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0.

Discus: 1, Logan Villalva, Eastlake, 162-1; 2, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157-6; 3, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 4, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 5, Robert Powell, Franklin, 146-04; 6, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 7, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-1; 4, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 4, William McLilly, Montwood, 6-0; 7, Daniel Webb, Irvin, 5-10; 7, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 7, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 7, Nick Garcia, Franklin, 5-10; 7, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mark Romero, Del Valle, 13-feet, 9 inches; 2, Mont Packer, Franklin, 13-6; 3, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 4, Andres Cardoza, San Elizario, 12-1; 5, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 6, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 11-6; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 9, Joaquin Hickey, Franklin, 11-3; 10, Jorge Maese, San Elizario, 11-0; 10, David Rodriguez, Chapin, 11-0; 10, Jose Diaz, Mt. View, 11-0.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Donovan Melendez, Andress, 21-1.75; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 5, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 21-05; 6, Vincent Serina, Riverside, 20-11; 7, Josh Edwards, Eastlake, 20-10.5; 8, Jeremiah Cooper, Andress, 20-10; 9, Cameron Harrelson, Montwood, 20-9; 10, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 3, Cameron Harrelson, Montwood, 42-3.5; 5, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 6, Misael Alarcon, San Elizario, 42-0; 7, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 8, Malachi Proctor, Burges, 41-7; 9, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 41-2.

The Riverside 400-meter relay team of Tristan Lopez, Angel Munoz, Francisco Luna and Jose Guardado broke a 49-year-old school record, racing to a 43.09 at the Nike Chandler Rotary Meet. The previous record was 43.26 set the Region Meet in 1973.

Running Events

100 meters: 1, Jeremiah Cooper, Andress, 10.85; 2, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 3, Jordan Morales, Franklin, 11.04; 4, James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 5, Noah Vick, Franklin, 11.10; 6,  Jalile Bost, Pebble Hills, 11.11; 7, Lincoln Jurado, Parkland, 11.16; 8, Craig Collins, Pebble Hills, 11.17; 9, Christian Baxter, Bel Air, 11.23; 10, Beau Sparks, Franklin, 11.27.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38;2, Charlie Bass, Andress, 22.38; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 6, Jeron Harden, El Dorado, 22.75; 7, Javier Martinez, Eastlake, 22.86; 8, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 9, Christian Baxter, Bel Air, 22.98; 10, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 49.87; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.37; 3, Rai Lopez, Franklin, 50.50; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.51; 5, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 7, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 8, Michael Anderson, Canutillo, 51.39; 9, Isaac Romero, Franklin, 51.33; 10, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.62.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.24;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:56.15; 4, Angel Torres, Tornillo, 1:56.29; 5, Aaron Saenz, Americas, 1:56.76; 6, Carmelo Corral, Americas, 1:57.77; 7, Seth Truax, Chapin, 1:57.81; 8, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 9, Luis Pastor, Coronado, 1:58:60; 10, Chris Moreno, San Elizario, 1:58.85.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.00; 6, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 7, Aaron Saenz, Eastwood, 4:24.43; 8, Victor Anchondo, Eastwood, 4:24.45; 9, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 10, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.19.

3,200 meters: 1, Andres Gurrola, Eastwood, 9:15.13; 2, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 3, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:24.18; 5, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 6, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 7, Israel David, Eastlake, 9:35.05; 8, Denovan Estrada, Franklin, 9:41.28; 9, Diego Flores, Franklin, 9:46.82; 10, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 14.80; 2, Damian Solis, Canutillo, 14.99; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19; 4, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 5, Jason Valdez, Eastwood, 15.37; 6, Josh Edwards, Eastlake, 15.50; 7, Noah Vick, Franklin, 15.97; 8, Kyler Lewis, Chapin, 16.02; 9, Diego Sanchez, Eastwood, 16.12; 10, Malachi Proctor, Burges, 16.17.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 38.72; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 39.50; 4, Jason Valdez, Eastwood, 40.22; 5, Michael Kiesel, Parkland, 40.81; 6, Isai Aguilar, Socorro, 41.04; 7, Damian Solis, Canutillo, 41.24; 8, Josh Edwards, Eastlake, 41.52; 9, Max Romero, Del Valle, 41.70; 10, Ethan Perea, Franklin, 41.86.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Elijah Munoz, Jeremiah Cooper), 42.64; 3, Riverside (Tristan Lopez, Angel Munoz, Francisco Luna, Jose Guardado), 43.09; 4, Eastwood, 43.15; 5, Pebble Hills, 43.34; 6, Parkland, 43.34; 7, Montwood (Victor Arellano, Seth Salas, Ceasar Alvarado, Christian Saenz), 43.41; 8, Chapin, 43.78; 9, Horizon, 44.28; 10, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Devin Rubio, Alan Martinez), 44.39.

800-meter relay: 1, Andress (Charlie Bass, Jeremiah Cooper, Malachi Do, Elijah Munoz), 1:29.48; 2, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Seth Salas, Christian Saenz), 1:29.86; 3, Franklin, 1:30.18; 4, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Edwin Harden, Alan Martinez, Devin Rubio), 1:30.95; 5, Bel Air (Uzziel Vasquez, Christian Baxter, Max Rodriguez, Josh Salazar), 1:31.20; 6, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 7, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 8, Parkland, 1:31.58; 9, Chapin, 1:32.29; 10, Canutillo (Isaiah Silvas, Izaiah Chavez, Isaiah Harthorne, Andy Chiguil), 1:32.67.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Ethan Perea, Isaac Romero, Nick Garcia, Rai Lopez), 3:24.19; 2, Canutillo (Isaiah Harthorne, Michael Anderson, Damian Solis, Omar Rivera), 3:25.09; 3, Eastwood, 3:26.01; 4, Montwood (Ceasar Alvarado, Rayxevier Monsivais, Yamil Oaxaca, Victor Arellano), 3:27.05; 5, Bel Air, 3:27.99; 6, Eastlake, 3:29.01; 7, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 8, Pebble Hills, 3:29.52; 9, Coronado (Sebastian Aguayo, Pablo Pedraza, Jason Nevarez, Sam Breceda), 3:30.75; 10, Socorro, 3:32.71.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 6

There were 5 city best times and marks set at the Southlake Carroll Texas Distance Festival, the Jim Omohundro Invitational at Eastwood and the Willie Williams Classic in Tucson.

Americas senior Jared Laverty ran a personal best and school record 1:52.68 in the 800 meters at the Soutlake Carroll Texas Distance Festival.

Eastlake senior Israel David ran a 4:16.03in the 1,600 meters at theWillie Williams Classic in Tucson.

Eastwood senior George Garcia ran a personal best 49.87 in the 400 meters at the Jim Omohundro Invitational at Eastwood

Parkland junior Michael Kiesel ran a15.03 in the 110-meter hurdles at the Willie Williams Classic in Tucson.

Immanuel Christian sophomore Josiah Johnson ran a 39.21 in the 300-meter hurdles at the Willie Williams Classic in Tucson.

For complete results of the Jim Omohundro Invitational at Eastwood, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455422/results.

For complete results of the Soutlake Carroll Texas Distance Festival, click here https://tx.milesplit.com/results.

For complete results for the White Sands-Rolla Buck Invitational in Alamogordo, click here https://nm.milesplit.com/results.

For complete results for the Willie Williams Classic in Tucson, click here https://az.milesplit.com/results.

 This week’s schedule is as follows:

Hanks Invitational: March 25-26 at Hanks High School.  Bel Air, Hanks, San Elizario, Horizon, El Dorado, Clint, Anthony, Tornillo, Eastlake, Bowie, Socorro.

El Paso/Coronado Invitational: March 25-26 at Coronado. Eastwood, Fabens, Burges, Jefferson, Cathedral, Bowie, Canutillo, Mt. View, Montwood, Irvin, ell Paso, Loretto, Coronado.

Chandler Rotary Meet: March 25-26 in Chandler, Arizona. Del Valle, Riverside, Eastwood, YWLA, Chapin, Pebble Hills, Americas.

San Angelo Meet:  March 25-26 in San Angelo. Ysleta, Austin, Austin, Andress.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 6:

Americas senior Jared Laverty set a school record 1:52.68 in the 800 meters at the Soutlake Carroll Texas Distance Festival. The record was previously held by his brother Cameron Laverty who went on to run at the University of Houston.

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 50-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 6, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 7, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 8, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 9, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 10, Jacob Morales, Burges, 43-8.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 4, Logan Villalva, Eastlake, 147-2; 5, Robert Powell, Franklin, 146-04; 6, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 7, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-1; 4, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 6, William McLilly, Montwood, 5-11; 7, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 7, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 7, Nick Garcia, Franklin, 5-10; 7, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 4, Andres Cardoza, San Elizario, 12-0; 6, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 8, Jorge Maese, San Elizario, 11-0; 8, Joaquin Hickey, Franklin, 11-0; 8, Cypress Lopez, Canutillo, 11-0.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-10.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 20-9; 6, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25; 7, Jeremiah Cooper, Andress, 20-7.5; 8, Donovan Melendez, Andress, 20-7; 9, David Ramirez, El Paso, 20-5.5; 10, Raymon Riddick, Del Valle, 20-4.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 4, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 5, Misael Alarcon, San Elizario; 7, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 8, Malachi Proctor, Burges, 41-6.25; 9, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 41-2.

Immanuel Christian sophomore Josiah Johnson (left) ran a 39.21 in the 300-meter hurdles at the Willie Williams Classic in Tucson. Parkland’s Isaiah Martinez’s 39.50 ranks him second in the city.

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jordan Morales, Franklin, 11.04; 3, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 3, James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 5, Noah Vick, Franklin, 11.10; 6, Craig Collins, Pebble Hills, 11.17; 7, Christian Baxter, Bel Air, 11.23; 8, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.25; 9, Beau Sparks, Franklin, 11.27; 10, Lincoln Jurado, Parkland, 11.30.

 200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38;3, Charlie Bass, Andress, 22.41; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 6, Javier Martinez, Eastlake, 22.86; 7, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 8, Christian Baxter, Bel Air, 22.98; 9, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 9, Noah Vick, Franklin, 23.03.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 49.87; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.37; 3, Rai Lopez, Franklin, 50.50; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.51; 5, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 7, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 8, Michael Anderson, Canutillo, 51.39; 9, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.62; 10, Rayxevier Monsivias, Montwood, 51.64.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.68;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 4, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 5, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 6, Luis Pastor, Coronado, 1:58:60; 7, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 8, Aaron Saenz, Americas, 1:59.27; 9, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 10, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.79; 6, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 7, Aaron Saenz, Eastwood, 4:24.43; 8, Victor Anchondo, Eastwood, 4:24.45; 9, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 10, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.19.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 3, Andres Gurrola, Eastwood, 9:27.82; 4, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 5, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 6, Israel David, Eastlake, 9:35.05; 7, Matthew Engle, Franklin, 9:35.67; 8, Diego Flores, Franklin, 9:46.82; 9, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 10, Denovan Estrada, Franklin, 9:50.22.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 15.03; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 4, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 5, Josh Edwards, Eastlake, 15.78; 6, Noah Vick, Franklin, 15.97; 7, Jason Valdez, Eastwood, 16.08; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 16.12; 9, Kyler Lewis, Chapin, 16.20; 10, Jorge Maese, San Elizario, 16.37.

300-meter hurdles: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 39.50; 3, Angel Munoz, Riverside, 39.74; 4, Jason Valdez, Eastwood, 40.47; 5, Michael Kiesel, Parkland, 40.81; 6, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 7, Max Romero, Del Valle, 41.70; 8, Josh Edwards, Eastlake, 41.52; 9, Isai Aguilar, Socorro, 41.75; 10, Ethan Perea, Franklin, 41.86.

 400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress, 42.91; 3, Pebble Hills, 43.34; 3, Parkland, 43.34; 5, Montwood, 43.48; 6, Chapin, 43.78; 7, Riverside, 43.84; 8, Eastwood (George Garcia, Joe Meza, Max Mancilla, Andrew Martinez), 43.97; 9, Horizon, 44.28; 10, Burges (Shawn Bowser, Tavorus Jones, Omarion Jones, Jose Tirado), 44.57.

800-meter relay: 1, Andress, 1:29.61; 2, Franklin, 1:30.18; 3, Montwood, 1:30.30; 4, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 5, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 6, Bel Air (Max Rodriguez, Christian Baxter, Uzziel Vasquez, Josh Salazar), 1:32.87; 7, El Dorado, 1:32.99; 8, Parkland, 1:33.16; 9, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 10, Pebble Hills, 1:34.25.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Eastwood, 3:26.01; 3, Bel Air, 3:27.99; 4, Montwood, 3:28.62; 5, Eastlake, 3:29.01; 6, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 7, Pebble Hills, 3:29.52; 8, Canutillo 3:30.39; 9, Socorro, 3:32.71; 10, Riverside, 3:33.17.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 5

There were 2 city best times and marks set at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Franklin junior Rai Lopez ran a 50.50 in the 400 meters at the Mike Loya Invitational at Eastwood.

The Franklin boys 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales broke a school record, racing to a 41.96.

 For complete results of the Fred Loya Invitational, click here https://tx.milesplit.com/results.

This week’s schedule is as follows:

Eastwood Invitational: March 18 at Eastwood High School.  Del Valle, Eastwood, San Elizario, Cathedral, Montwood, El Dorado, Tornillo.

Willie Williams Classic: March 18-19 inTucson, Arizona. Bel Air, Parkland, El Dorado, Pebble Hills, Montwood, Eastlake.

Alamogordo Meet: March 19 at Alamogordo High School.  Hanks, Burges, Chapin, Americas.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 5:

San Elizario’s Andres Cardoza tied the SanElizario pole vault school record (12 ft) with Irvin Vazquez (2021) and David Rodriguez (2019). Cardoza’s mark is fourth best in the city.

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 50-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 6, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 7, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 8, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 9, Jacob Morales, Burges, 43-8; 10, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 4, Robert Powell, Franklin, 146-04; 5, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 6, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 7, Logan Villalva, Eastlake, 142-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-1; 4, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 6, William McLilly, Montwood, 5-11; 7, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 7, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 7, Nick Garcia, Franklin, 5-10; 7, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 4, Andres Cardoza, San Elizario, 12-0; 6, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 8, Jorge Maese, San Elizario, 11-0; 8, Joaquin Hickey, Franklin, 11-0; 8, Cypress Lopez, Canutillo, 11-0.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-10; 5, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25; 5, Jeremiah Cooper, Andress, 20-7.5; 7, Donovan Melendez, Andress, 20-7; 8, David Ramirez, El Paso, 20-5.5; 9, Raymon Riddick, Del Valle, 20-4; 10, Malachi Proctor, Burges, 20-3.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 4, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 5, Misael Alarcon, San Elizario; 7, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 8, Malachi Proctor, Burges, 41-6.25; 9, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 41-2.

El Paso distance runners rank among the best in the state!

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jordan Morales, Franklin, 11.04; 3, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 4, Noah Vick, Franklin, 11.10; 5, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 6, Beau Sparks, Franklin, 11.27; 7, Fabian Talavera, Americas, 11.32; 8, Isaiah Chavez, Canutillo, 11.38; 9, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 9, Julian Mars, Franklin, 11.39.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.41; 3, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 4, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 5, Christian Baxter, Bel Air, 22.99; 6, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 7, Noah Vick, Franklin, 23.03; 8, Roman Gomez, Jefferson, 23.06; 9, Christian Saenz, Montwood, 23.12; 10, Joe Meza, Eastwood, 23.21.

400 meters: 1, Rai Lopez, Franklin, 50.50; 2, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.51; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 4, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 5, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 6, Michael Anderson, Canutillo, 51.39; 7, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.63; 8, Rayxevier Monsivias, Montwood, 51.82; 9, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 10, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.19;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 4, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 5, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 6, Luis Pastor, Coronado, 1:58:60; 7, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 8, Aaron Saenz, Americas, 1:59.27; 9, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 10, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 3, Jared Laverty, Americas, 4:19.79; 4, Carmelo Corral, Americas, 4:21.08; 5, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 6, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 7, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.19; 8, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 9, Denovan Estrada, Franklin, 4:27.5; 10, Matthew Engle, Franklin, 4:29.5.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Andres Gurrola, Eastwood, 9:27.82; 3, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 4, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 5, Matthew Engle, Franklin, 9:35.67; 6, Israel David, Eastlake, 9:37.08; 7, Diego Flores, Franklin, 9:46.82; 8, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:50.22; 10, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.47; 4, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 5, Noah Vick, Franklin, 15.97; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.08; 7, Josh Edwards, Eastlake, 16.11; 8, Kyler Lewis, Chapin, 16.20; 9, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 10, Diego Sanchez, Eastwood, 16.39.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 39.74; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.85; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 4, Jason Valdez, Eastwood, 40.94; 5, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 6, Max Romero, Del Valle, 41.70; 7, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 8, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 9, Armando Aguirre, Clint, 42.08; 10, Jorge Maese, San Elizario, 42.19.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress, 42.91; 3, Chapin, 43.78; 4, Parkland, 43.83; 5, Riverside, 43.84; 6, Pebble Hills, 44.15; 7, Horizon, 44.28; 8, Montwood, 44.33; 9, Burges (Shawn Bowser, Tavorus Jones, Omarion Jones, Jose Tirado), 44.57; 10, Del Valle, 44.59.

800-meter relay: 1, Andress, 1:29.61; 2, Franklin, 1:30.18; 3, Montwood, 1:30.30; 4, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 5, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 6, Bel Air (Max Rodriguez, Christian Baxter, Uzziel Vasquez, Josh Salazar), 1:32.87; 7, El Dorado, 1:32.99; 8, Parkland, 1:33.16; 9, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 10, Pebble Hills, 1:34.25.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Eastwood, 3:26.01; 3, Bel Air (Josh Salazar, Dylan Garcia, Noah Moreno, Uzziel Vasquez), 3:28.72; 4, Eastlake, 3:29.04; 5, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 6, Pebble Hills, 3:29.52; 7, Canutillo 3:30.39; 8, Riverside, 3:33.17; 9, Montwood, 3:34.77; 10, Coronado (Luis Pastor, Sam Breceda, Sam Flores, Pablo Pedraza), 3:35.67.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 4

There were 5 city best times and marks set at the Del Valle and Eastlake invitationals.

Riverside junior Angel Munoz ran a city-best 39.74 in the 300-meter hurdles at the Del Valle Invitational.

The Andress 800-meter relay (no names provided) ran a city-best 1:29.61 at the Del Valle Invitational.

Parkland junior Demarion Crest Daniels had a personal best leap of 43 feet, 5 inches to improve on his city best mark in the triple jump.

The Franklin 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Miles Noah Vick and Jordan Morales raced to a 42.10 – a new school record – at the Eastlake Invitational.

Pebble Hills senior Gabriel Olivas set a personal best 53-feet, 0.5 inches in the shot put at the Eastlake Invitational.

For complete results of the Eastlake Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455496/results.

For complete results of the Del Valle Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452037/results.

This week’s schedule is as follows:

Fred Loya Invitational: March 11-2 at Eastwood High School. Bel Air, Del Valle, Eastwood, Hanks, Parkland, Riverside, Ysleta, San Elizario, Montwood, Socorro, Chapin, Coronado, Franklin, Americas, Loretto, Cathedral, Tornillo, Canutillo.

Andress Invitational: March 11 at Andress High School. Andress, El Paso, Jefferson, Austin, Bowie, Horizon.

Fabens Cotton Relay Meet:  March 11 at Fabens High School. Anthony, Burges, Irvin, Clint, Eastlake, El Dorado.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 4:

Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 50-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 6, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 7, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 8, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 9, Jacob Morales, Burges, 43-8; 10, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 4, Robert Powell, Franklin, 146-04; 5, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 6, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 7, Logan Villalva, Eastlake, 142-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 3, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 5, William McLilly, Montwood, 5-11; 6, Johnathan Leggett, Bel Air, 5-10; 6, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 6, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 6, Nicolas Garcia, Franklin, 5-10; 6, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 6, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 5, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 5, Andres Cardoza, San Elizario, 11-6; 5, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 8, Jorge Maese, San Elizario, 11-00; 8, Joaquin Hickey, Franklin, 11-00; 8, Cypress Lopez, Canutillo, 11-00.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-10; 5, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25; 5, Jeremiah Cooper, Andress, 20-7.5; 7, Donovan Melendez, Andress, 20-7; 8, David Ramirez, El Paso, 20-5.5; 9, Malachi Proctor, Burges, 20-3; 10, Jason Valdez, Eastwood, 20-2.5.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 4, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 6, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 7, Malachi Proctor, Burges, 41-6.25; 8, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 9, Max Mancilla, Eastwood, 40-6; 10, Isai Aguilar, Socorro, 40-5.5.

The Franklin 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Miles Noah Vick and Jordan Morales raced to a 42.10 – a new school record – at the Eastlake Invitational.

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 3, Noah Vick, Franklin, 11.10; 4, Jordan Morales, Franklin, 11.13; 5, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 6, Beau Sparks, Franklin, 11.31; 7, Fabian Talavera, Americas, 11.32; 8, Isaiah Chavez, Canutillo, 11.38; 9, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 9, Julian Mars, Franklin, 11.39.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.41; 3, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 4, Andrew Felix, Del Valle, 22.89; 5, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 6, Christian Baxter, Bel Air, 23.03; 7, Roman Gomez, Jefferson, 23.06; 8, Fabian Talavera, Americas, 23.22; 9, Craig Collins, Pebble Hills, 23.30; 9, Beau Sparks, Franklin, 23.30.

400 meters: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 2, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 3, Rai Lopez, Franklin, 51.62; 4, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.63; 5, Isaiah Harthorne, Canutillo, 51.89; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.91; 7, Rayxevier Monsivias, Montwood, 52.16; 8, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 9, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49; 10, Aaron Saenz, Americas, 52.65.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.19;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 4, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 5, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 6, Luis Pastor, 1:58:60; 7, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 8, Aaron Saenz, Americas, 1:59.27; 9, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 10, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 3, Jared Laverty, Americas, 4:19.79; 4, Carmelo Corral, Americas, 4:21.08; 5, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 6, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 7, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.41; 8, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 9, Denovan Estrada, Franklin, 4:27.5; 10, Matthew Engle, Franklin, 4:29.5.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Andres Gurrola, Eastwood, 9:28.23; 3, Israel David, Eastlake, 9:37.08; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:37.66; 5, Angel Torres, Tornillo, 9:38.02; 6, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 7, Diego Flores, Franklin, 9:50.36; 8, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:55.06; 10, Daniel Romero, Tornillo, 9:55.18.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.47; 4, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 5, Noah Vick, Franklin, 15.97; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.08; 7, Josh Edwards, Eastlake, 16.11; 8, Kyler Lewis, Chapin, 16.20; 9, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 10, Diego Sanchez, Eastwood, 16.39.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 39.74; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 3, Jason Valdez, Eastwood, 40.94; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 40.97; 5, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 6, Max Romero, Del Valle, 41.70; 7, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 8, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 9, Armando Aguirre, Clint, 42.08; 10, Jorge Maese, San Elizario, 42.19.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Miles Noah Vick, Jordan Morales), 42.10; 2, Andress, 42.91; 3, Chapin, 43.78; 4, Parkland, 43.83; 5, Pebble Hills, 44.15; 6, Horizon, 44.28; 7, Riverside, 44.33; 8, Burges (Shawn Bowser, Tavorus Jones, Omarion Jones, Jose Tirado), 44.57; 9, Del Valle, 44.59; 10, Eastlake, 44.60.

800-meter relay: 1, Andress, 1:29.61; 2, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado, Seth Salas), 1:30.45; 3, Franklin, 1:30.89; 4, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 5, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 6, Bel Air (Max Rodriguez, Christian Baxter, Uzziel Vasquez, Josh Salazar), 1:32.87; 7, El Dorado, 1:32.99; 8, Parkland, 1:33.16; 9, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 10, Pebble Hills, 1:34.25.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Bel Air (Josh Salazar, Dylan Garcia, Noah Moreno, Uzziel Vasquez), 3:28.72; 3, Eastlake, 3:29.04; 4, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 5, Pebble Hills, 3:29.52; 6, Eastwood, 3:29.69; 7, Canutillo (Isaiah Harthorne, Omar Rivera, Andy Chiguil, Michael Anderson), 3:31.47; 8, Coronado (Luis Pastor, Sam Breceda, Sam Flores, Pablo Pedraza), 3:35.67; 9, Andress 3:35.88; 10, Chapin (Seth Truax, Adriel Lira, Dauntae Herrera, Kyler Lewis), 3:36.64.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 3

There were 9 city best times and marks set at the Irvin/Chapin Invitational and the Pebble Hills Invitational.

Chapin senior Mathew Polk raced to a personal and city 11.01 in the 100-meter dash at the Irvin-Chapin Invitational.

Americas senior Jared Laverty set a personal best 1:55.19 and improved on his city-best time in the 800 meters at the Irvin-Chapin Invitational.

Coronado junior Luis Pastor set a personal best 4:16.41 and improved on his city-best time in the 1,600 at the Irvin-Chapin Invitational. Pastor also improved on his city-best in the 3,200 meters, racing to a 9:18.73.

The Andress 800-meter relay of Jeremiah Cooper, Charlie Bass, Malachi Do, and Elijah Munoz ran a city-best 1:30.42 at the Irvin-Chapin Invitational.

The Franklin 1,600-meter relay (names not provided, ran a city-best 3:24.34 at the Pebble Hills Invitational.

Eastlake junior Caleb Emery threw a personal and city best 50 feet shot put at the Irvin-Chapin Invitational.

Franklin sophomore Uriah Olivas leapt to a personal and city-best 22-feet, 2.5 inches in the long jump at the Pebble Hills Invitational.

Pebble Hills junior Kole Pellerito set a city-best157 feet, 6 inches in the discus at the Pebble Hills Invitational.

For complete results of the Pebble Hills Invitational, click here http://results.runnercard.com/Results/results.jsp?meetid=1004015.

For complete results of the Javi Muniz Invitational at Eastwood, click here http://ehstrack.bravehost.com/trackmeet/trackmeet/index.htm.

For complete results for the Chapin/Irvin Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449981/results.

This week’s schedule is as follows:

Eastlake Meet: March 4 at the SAC. Fabens, El Dorado, Anthony, Pebble Hills, Socorro, Americas, Franklin, Loretto, Horizon, Coronado, El Paso, Eastlake, YWLA.

Del Valle Meet: March 4-5 at Del Valle High School. Bel Air, Eastwood, Parkland, Riverside, Ysleta, San Elizario, Montwood, Burges, Chapin, Jefferson, Andress, Bowie, Cathedral, Austin, Irvin, Mt. View, Canutillo, Clint.

College Station Meet: March 4-5 at College Station, Texas. Hanks.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after the first week of the season:

Field Events

Shot put: 1, Caleb Emery, Eastlake, 50-feet; 2, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 47-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 6, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 7, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 8, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 9, Jacob Morales, Burges, 43-3; 10, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-6; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-2; 4, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 5, Xavier Johnson, Hanks, 140-7; 6, Robert Powell, Franklin, 140-2; 7, Logan Villalva, Eastlake, 138-3; 8, Eli Uribe, Eastlake, 135-7; 9, Bradley Phillips, Montwood, 135-6; 10, Aaron Salcido, Canutillo, 134-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 4, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 4, William McLilly, Montwood, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-8; 7, Noah Alvarez, Franklin, 5-8; 7, Zeke Pastran, Chapin, 5-8; 7, Esaui Uribe, Eastlake, 5-8.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 5, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Jorge Maese, San Elizario, 11-00; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 11-00; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-00; 9, Jayden Avila, Mt. View, 10-6; 9, Noah Vick, Franklin, 10-6; 9, Mark Jenson, Coronado, 10-6.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Josh Edwards, Eastlake, 20-10; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 20-8; 4, Max Mancilla, Eastwood, 20-5.5; 5, Demarion Crest Daniels, Parkland, 20-0.5; 6, Jason Valdez, Eastwood, 20-2.5; 7, Raymon Riddick, Del Valle, 20-2; 8, Vincent Serina, Riverside, 20-1; 9, Donovan Melendez, Andress, 19-10.5; 10, Jeremiah Cooper, Andress, 19-10; 10, Hector Gonzalez, Pebble Hills, 19-10.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 42 feet, 10 inches; 2, David Ramirez, El Paso, 42-2; 3, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 4, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 5, Donovan Melendez, Andress, 41-8; 6, Malachi Proctor, Burges, 41-6; 7, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 8, Max Mancilla, Eastwood, 40-6; 9, Luna Francirco, Riverside, 39-9.5; 10,Jaden Hunt, Pebble Hills, 39-8.5.

Coronado junior Luis Pastor (center) owns city best times in the 1600- and 3200-meter runs.

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 3, Jordan Morales, Franklin, 11.13; 4, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 5, Beau Sparks, Franklin, 11.31; 6, Fabian Talavera, Americas, 11.32; 7, Isaiah Chavez, Canutillo, 11.38; 7, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 9, Julian Mars, Franklin, 11.39; 10, Raymon Riddick, Del Valle, 11.41; 10, Roman Gomez, Jefferson, 11.41.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.47; 3, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 4, Andrew Felix, Del Valle, 22.89; 5, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 6, Roman Gomez, Jefferson, 23.15; 7, Fabian Talavera, Americas, 23.22; 8, Craig Collins, Pebble Hills, 23.30; 8, Beau Sparks, Franklin, 23.30; 10, Uzziel Vasquez, Bel Air, 23.35.

400 meters: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 2, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.34; 3, Rai Lopez, Franklin, 51.62; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 51.89; 5, Albert Sanchez, Hanks, 51.91; 6, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 7, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49; 8, Damian Ibarra, Pebble Hills, 52.58; 9, Aaron Saenz, Americas, 52.65; 10, Pablo Pedraza, Coronado, 52.86.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.19;2, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 3, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 4, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 5, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 6, Aaron Saenz, Americas, 1:59.42; 7, Israel David, Eastlake, 2:00.42; 8, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53; 9, Melo Corral, Americas, 2:00.66; 10, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 2:01.40.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 3, Jared Laverty, Americas, 4:24.48; 4, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 5, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.96; 6, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 7, Denovan Estrada, Franklin, 4:27.5; 8, Carmelo Corral, Americas, 4:28.70; 9, Matthew Engle, Franklin, 4:29.5; 10, Alejandro Tarin, Hanks, 4:30.9; 10, Gael Alvarado, Hanks, 4:30.9.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Andres Gurrola, Eastwood, 9:28.23; 3, Matthew Engle, Franklin, 9:37.66; 4, Angel Torres, Tornillo, 9:38.02; 5, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 6, Diego Flores, Franklin, 9:50.36; 7, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16; 8, Daniel Romero, Tornillo, 9:55.18; 9, Alexander Flores, Eastwood, 9:57.81; 10, Anthony Casillas, Eastwood, 9:58.64.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.53; 5, Noah Vick, Franklin, 16.00; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.23; 7, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 8, Josh Edwards, Eastlake, 16.50; 9, Kyler Lewis, Chapin, 16.63; 10, Diego Sanchez, Eastwood, 16.84.

300-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 40.97; 3, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 4, Jason Valdez, Eastwood, 41.48; 5, Angel Munoz, Riverside, 41.64; 6, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 7, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 8, Jorge Maese, San Elizario, 42.19; 9, Josh Edwards, Eastlake, 42.54; 10, Ian Diaz, Eastwood, 42.82.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Miles Mcwhorter, Jordan Morales), 42.90; 2, Franklin, 43.08; 3, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper, Elijah Munoz), 43.28; 4, Chapin (Julian Bailey, Yoshua Yhisreal, Zeke Pastran and Mathew Polk), 43.84; 5, Parkland, 44.06; 6, Riverside, 44.33; 7, Del Valle, 44.59; 8, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 44.70; 9, El Dorado (Alan Martinez, Gabriel Salas, Jeron Harden, Dezmond Gonzalez), 44.76; 10, Horizon, 44.83.

800-meter relay: 1, Andress (Jeremiah Cooper, Charlie Bass, Malachi Do, and Elijah Munoz), 1:30.42; 2, Franklin (Beau Sparks, Yahir Ramirez, Shay Smith and Jordan Morales), 1:31.02; 3, Bel Air, 1:32.98; 4, El Dorado, 1:32.99; 5, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 6, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 1:33.98; 7, Pebble Hills, 1:34.25; 8, Parkland, 1:34.15; 9, Eastwood, 1:34.42; 10, Eastlake, 1:34.64.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 3, Eastlake (Jeremiah Escamilla, Aidan Hernandez, Israel Hernandez, Javier Martinez), 3:29.57; 4, Canutillo (Isaiah Harthorne, Omar Rivera, Andy Chiguil, Michael Anderson), 3:31.47; 5, Pebble Hills,  3:32.39; 6, Coronado (Luis Pastor, Sam Breceda, Sam Flores, Pablo Pedraza), 3:35.67; 7, Eastwood, 3:36.16; 8, Andress (Elijah Munoz, Giovon Hermosillo, Michael Owens, Donovan Melendez), 3:36.18; 9, Chapin (Seth Truax, Adriel Lira, Dauntae Herrera, Kyler Lewis), 3:36.64; 10, Hanks, 3:37.86.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 2

There were 15 city best times and marks set at the Bobby Aguirre Invitational at Riverside and the Burges Meet.

Americas senior Jared Laverty set a personal best 1:55.43 in 800 meter run at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational to take over the city’s top 800 time.

Parkland senior Isaiah Martinez turned in two city-best performances – a 15.28 in the 110-meter hurdles and a 40.52 in the 300-meter hurdles at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

Horizon junior Ricardo Leyva, leapt 6 feet, 4 inches in the high jump to set a city best at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

Franklin sophomore Jordan Morales improved on his own city-best 100-meter time with a personal best 11.13 at the Burges Meet.

Immanuel Christian sophomore Josiah Johnson, set a city and personal best time of 50.65 in the 400-meter run at the Burges Meet.

Chapin junior Mathew Polk raced to a city and personal best 22.16 in the 200-meter run at the Burges Meet.

Coronado junior Luis Pastor improved on his city best 1,600 meter run, finishing in 4:18.50 and his 3,200 run completing the 2-miler in 9:20.47 at the Burges Meet.

The Franklin 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Miles Mcwhorter and Jordan Morales improved on its city best time turning in a 42.90 at the Burges Meet.

The Franklin 800-meter relay team of Beau Sparks, Yahir Ramirez, Shay Smith and Jordan Morales improved on its city best time, turning in a 1:31.02 at the Burges Meet.

The Franklin 1,600-meter relay team of Bryan Lopez-Villarreal, Milo Chavez, Ethan Perea and Rai Lopez) raced to a city best 3:29.46 at the Burges Meet.

Pebble Hills senior Gabriel Olivas tossed a city best 46-feet, 6 inches in the shot put at the Burges Meet.

Andress senior Andrew Duarte tossed the discus a personal and city best 151 feet, 6 inches at the Burges Meet.

Franklin sophomore Uriah Olivas earned a personal and city best 20 feet, 9 inches in the long jump at the Burges Meet.

For complete results of the Riverside’s Bobby Aguirre Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452773/results.

For complete results of the Burges Meet, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449908/results/m/1/tj.

This week’s schedule is as follows:

Pebble Hills Invitational: Feb. 25-26 at the SAC. Hanks, Ysleta, Pebble Hills, Franklin, Clint, Mt. View, Alamogordo, Socorro.

Chapin/Irvin Invitational: Feb. 25-26 at Irvin High School. Parkland, Chapin, Irvin, Fabens, Canutillo, Anthony, Americas, Austin, Coronado, Horizon, Jefferson, Eastlake, Bowie, Andress, El Paso, Loretto.

Eastwood Invitational: Feb. 26 at Eastwood High School. Bel Air, Del Valle, Riverside, Cathedral, San Elizario, Montwood, El Dorado, Burges, Tornillo.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after the first week of the season:

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 46-feet, 6 inches: 2, Ricardo Nierra, Montwood, 45 feet, 4.5 inches; 3, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 4, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 5, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 6, Alex Padilla, Montwood, 43-6; 7, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11; 7, Jacob Morales, Burges, 42-11; 9, Armando Lucero, Riverside, 42-9.5; 10, Devan Quintana, Riverside, 42-2.

Discus: 1, Andrew Duarte, Andress, 151 feet, 6 inches; 2, Elijah Munoz, Andress, 144-1; 3, Xavier Johnson, Hanks, 140-7; 4, Robert Powell, Franklin, 140-2; 5, Logan Villalva, Eastlake, 137-8; 6, Eli Uribe, Eastlake, 135-7; 7, Aaron Salcido, Canutillo, 134-2; 8, Bradley Phillips, Montwood, 133-0; 9, John Knutson, Irvin, 132-4; 10, Robert Legarda, Eastwood, 129-6.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 4, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 6, Adrian Parra, Horizon, 5-8; 6, Noah Alvarez, Franklin, 5-8; 8, Adrian Juarez, Americas, 5-6; 8, Gabriel Arreola, El Paso, 5-6; 8, Esaui Uribe, Eastlake, 5-6; 8, Damien Plasencio, Bel Air, 5-6.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Owen Levesque, Coronado, 11-6; 3, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 5, Jorge Maese, San Elizario, 11-00; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 11-00; 7, Noah Vick, Franklin, 10-6; 8, Jayden Avila, Mt. View, 10-0; 8, David Rodriguez, Chapin, 10-00; 8, Jesus Guerrero, Mt. View, 10-00.

 Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 20 feet, 9 inches; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 20-8; 3, Max Mancilla, Eastwood, 20-5.5; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-3; 5, Jason Valdez, Eastwood, 20-2.5; 6, Raymon Riddick, Del Valle, 20-2; 7, Vincent Serina, Riverside, 20-1; 8, Hector Gonzalez, Pebble Hills, 19-10; 9, Demarion Crest Daniels, Parkland, 19-7.5; 10, Damian Solis, Canutillo, 19-7.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 42 feet, 10 inches; 2, David Ramirez, El Paso, 42-2; 3, Alex Villegas, El Dorado, 41-11; 4, Donovan Melendez, Andress, 41-8; 5, Malachi Proctor, Burges, 41-4; 6, Max Mancilla, Eastwood, 40-6; 7, Ramon Laguana, Eastwood, 40-4.75; 8, Jaden Hunt, Pebble Hills, 39-8.5; 9, Blake Randag, Coronado, 39-1.5; 10, Charlie Rodriguez, Bel Air, 38-11.5.

Running Events

100 meters: 1, Jordan Morales, Franklin, 11.13; 2, Mathew Polk, Chapin, 11.24; 3, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 4, Jeremiah Cooper, Andress, 11.30; 5, Beau Sparks, Franklin, 11.31; 6, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 6, Fabian Talavera, Americas, 11.38; 8, Julian Mars, Franklin, 11.39; 9, Raymon Riddick, Del Valle, 11.41; 9, Roman Gomez, Jefferson, 11.41.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.47; 3, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 4, Roman Gomez, Jefferson, 23.15; 5, Fabian Talavera, Americas, 23.22; 6, Craig Collins, Pebble Hills, 23.30; 6, Beau Sparks, Franklin, 23.30; 8, Andrew Felix, Del Valle, 23.37; 9, Noah Vick, Franklin, 23.67; 10, Lincoln Jurado, Parkland, 23.69.

400 meters: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 2, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.34; 3, Rai Lopez, Franklin, 51.62; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 51.89; 5, Albert Sanchez, Hanks, 51.91; 6, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 7, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49; 8, Damian Ibarra, Pebble Hills, 52.86; 9, Rayxevier Monsivais, Montwood, 52.89; 9, Aidan Hernandez, Eastlake, 52.89.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.43;2, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 3, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 4, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 5, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 6, 7, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53; 7, Melo Corral, Americas, 2:00.66; 8, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 2:01.40; 9, David Herrera, Burges, 2:01.95; 10, Isaac Romero, Franklin, 2:02.07.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:18.59; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:23.83; 3, Jared Laverty, Americas, 4:24.48; 4, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.96; 5, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 6, Carmelo Corral, Americas, 4:28.70; 7, Matthew Engle, Franklin, 4:33.06; 8, Diego Flores, Franklin, 4:34.78; 9, Chris Moreno, San Elizario, 4:35.21; 10, Aaron Sanez, Americas, 4:35.63.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:20.47; 2, Matthew Engle, Franklin, 9:37.66; 3, Andres Gurrola, Eastwood, 9:37.71; 4, Angel Torres, Tornillo, 9:38.02; 5, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 6, Diego Flores, Franklin, 9:50.36; 7, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16; 8, Denovan Estrada, Franklin, 10:00.98; 9, Diego Flores, 10:01.90; 10, Anthony Casillas, Eastwood, 10:07.50.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Damian Solis, Canutillo, 15.53; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.53; 5, Noah Vick, Franklin, 16.00; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.23; 7, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 16.84; 9, Ethan Perea, Franklin, 17.13; 10, Josh Edwards, Eastlake, 17.24.

300-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 40.97; 3, Jason Valdez, Eastwood, 41.48; 4, Angel Munoz, Riverside, 41.77; 5, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 6, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 7, Jorge Maese, San Elizario, 42.19; 8, Josh Edwards, Eastlake, 42.54; 9, Maury Carreto, Franklin, 42.84; 10, Axel Aguilar Topete, Pebble Hills, 43.13.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Miles Mcwhorter, Jordan Morales),  42.90; 2, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper, Elijah Munoz), 43.40; 3, Chapin ( Dylan Sims, Yoshua Yhisreal, Zeke Pastran and Mathew Polk), 43.85; 4, Parkland, 44.06; 5, Riverside, 44.40; 6, Del Valle, 44.59; 7, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 44.70; 8, El Dorado (Alan Martinez, Gabriel Salas, Jeron Harden, Dezmond Gonzalez), 44.76; 9, Eastwood, 44.95; 10, Pebble Hills (Jalile Bost, Craig Collins, Jaden Hunt and Charles Wallenreuther), 45.12.

800-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Yahir Ramirez, Shay Smith and Jordan Morales), 1:31.02; 2, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper and Elijah Munoz), 1:31.09; 3, Chapin (Adriel Lira, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.82; 4, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Gabriel Salas, Jeron Harden, Alan Martinez), 1:33.93; 5, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 1:33.98; 6, Parkland, 1:34.15; 7, Eastlake, 1:34.64; 8, Pebble Hills (Isaiah Bryant, Iandel Rosario, Jalile Bost and Craig Collins), 1:34.67; 9, Riverside, 1:35.41; 10, Eastwood, 1:35.75.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Bryan Lopez-Villarreal, Milo Chavez, Ethan Perea and Rai Lopez), 3:29.46; 2, Eastlake, 3:30.18; 3, Americas, 3:30.86; 4, Pebble Hills (Noah Castorena, Damian Ibarra, Jacob Lozoya, Omer Ibrahim), 3:34.21; 5, Canutillo, 3:35.44; 6, Eastwood, 3:36.16; 7, Coronado (Pablo Pedraza, Sam Breceda, Sam Flores and Luis Pastor), 3:37.04; 8, Eastlake, 3:37.26; 9, Chapin, 3:37.97; 10, Parkland (Isaiah Beasley, Efren Moncada, Isaiah Martinez, Lincoln Jurado), 3:38.17.