Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 2

There were 15 city best times and marks set at the Bobby Aguirre Invitational at Riverside and the Burges Meet.

Americas senior Jared Laverty set a personal best 1:55.43 in 800 meter run at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational to take over the city’s top 800 time.

Parkland senior Isaiah Martinez turned in two city-best performances – a 15.28 in the 110-meter hurdles and a 40.52 in the 300-meter hurdles at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

Horizon junior Ricardo Leyva, leapt 6 feet, 4 inches in the high jump to set a city best at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

Franklin sophomore Jordan Morales improved on his own city-best 100-meter time with a personal best 11.13 at the Burges Meet.

Immanuel Christian sophomore Josiah Johnson, set a city and personal best time of 50.65 in the 400-meter run at the Burges Meet.

Chapin junior Mathew Polk raced to a city and personal best 22.16 in the 200-meter run at the Burges Meet.

Coronado junior Luis Pastor improved on his city best 1,600 meter run, finishing in 4:18.50 and his 3,200 run completing the 2-miler in 9:20.47 at the Burges Meet.

The Franklin 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Miles Mcwhorter and Jordan Morales improved on its city best time turning in a 42.90 at the Burges Meet.

The Franklin 800-meter relay team of Beau Sparks, Yahir Ramirez, Shay Smith and Jordan Morales improved on its city best time, turning in a 1:31.02 at the Burges Meet.

The Franklin 1,600-meter relay team of Bryan Lopez-Villarreal, Milo Chavez, Ethan Perea and Rai Lopez) raced to a city best 3:29.46 at the Burges Meet.

Pebble Hills senior Gabriel Olivas tossed a city best 46-feet, 6 inches in the shot put at the Burges Meet.

Andress senior Andrew Duarte tossed the discus a personal and city best 151 feet, 6 inches at the Burges Meet.

Franklin sophomore Uriah Olivas earned a personal and city best 20 feet, 9 inches in the long jump at the Burges Meet.

For complete results of the Riverside’s Bobby Aguirre Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452773/results.

For complete results of the Burges Meet, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449908/results/m/1/tj.

This week’s schedule is as follows:

Pebble Hills Invitational: Feb. 25-26 at the SAC. Hanks, Ysleta, Pebble Hills, Franklin, Clint, Mt. View, Alamogordo, Socorro.

Chapin/Irvin Invitational: Feb. 25-26 at Irvin High School. Parkland, Chapin, Irvin, Fabens, Canutillo, Anthony, Americas, Austin, Coronado, Horizon, Jefferson, Eastlake, Bowie, Andress, El Paso, Loretto.

Eastwood Invitational: Feb. 26 at Eastwood High School. Bel Air, Del Valle, Riverside, Cathedral, San Elizario, Montwood, El Dorado, Burges, Tornillo.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after the first week of the season:

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 46-feet, 6 inches: 2, Ricardo Nierra, Montwood, 45 feet, 4.5 inches; 3, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 4, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 5, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 6, Alex Padilla, Montwood, 43-6; 7, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11; 7, Jacob Morales, Burges, 42-11; 9, Armando Lucero, Riverside, 42-9.5; 10, Devan Quintana, Riverside, 42-2.

Discus: 1, Andrew Duarte, Andress, 151 feet, 6 inches; 2, Elijah Munoz, Andress, 144-1; 3, Xavier Johnson, Hanks, 140-7; 4, Robert Powell, Franklin, 140-2; 5, Logan Villalva, Eastlake, 137-8; 6, Eli Uribe, Eastlake, 135-7; 7, Aaron Salcido, Canutillo, 134-2; 8, Bradley Phillips, Montwood, 133-0; 9, John Knutson, Irvin, 132-4; 10, Robert Legarda, Eastwood, 129-6.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 4, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 6, Adrian Parra, Horizon, 5-8; 6, Noah Alvarez, Franklin, 5-8; 8, Adrian Juarez, Americas, 5-6; 8, Gabriel Arreola, El Paso, 5-6; 8, Esaui Uribe, Eastlake, 5-6; 8, Damien Plasencio, Bel Air, 5-6.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Owen Levesque, Coronado, 11-6; 3, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 5, Jorge Maese, San Elizario, 11-00; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 11-00; 7, Noah Vick, Franklin, 10-6; 8, Jayden Avila, Mt. View, 10-0; 8, David Rodriguez, Chapin, 10-00; 8, Jesus Guerrero, Mt. View, 10-00.

 Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 20 feet, 9 inches; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 20-8; 3, Max Mancilla, Eastwood, 20-5.5; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-3; 5, Jason Valdez, Eastwood, 20-2.5; 6, Raymon Riddick, Del Valle, 20-2; 7, Vincent Serina, Riverside, 20-1; 8, Hector Gonzalez, Pebble Hills, 19-10; 9, Demarion Crest Daniels, Parkland, 19-7.5; 10, Damian Solis, Canutillo, 19-7.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 42 feet, 10 inches; 2, David Ramirez, El Paso, 42-2; 3, Alex Villegas, El Dorado, 41-11; 4, Donovan Melendez, Andress, 41-8; 5, Malachi Proctor, Burges, 41-4; 6, Max Mancilla, Eastwood, 40-6; 7, Ramon Laguana, Eastwood, 40-4.75; 8, Jaden Hunt, Pebble Hills, 39-8.5; 9, Blake Randag, Coronado, 39-1.5; 10, Charlie Rodriguez, Bel Air, 38-11.5.

Running Events

100 meters: 1, Jordan Morales, Franklin, 11.13; 2, Mathew Polk, Chapin, 11.24; 3, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 4, Jeremiah Cooper, Andress, 11.30; 5, Beau Sparks, Franklin, 11.31; 6, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 6, Fabian Talavera, Americas, 11.38; 8, Julian Mars, Franklin, 11.39; 9, Raymon Riddick, Del Valle, 11.41; 9, Roman Gomez, Jefferson, 11.41.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.47; 3, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 4, Roman Gomez, Jefferson, 23.15; 5, Fabian Talavera, Americas, 23.22; 6, Craig Collins, Pebble Hills, 23.30; 6, Beau Sparks, Franklin, 23.30; 8, Andrew Felix, Del Valle, 23.37; 9, Noah Vick, Franklin, 23.67; 10, Lincoln Jurado, Parkland, 23.69.

400 meters: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 2, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.34; 3, Rai Lopez, Franklin, 51.62; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 51.89; 5, Albert Sanchez, Hanks, 51.91; 6, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 7, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49; 8, Damian Ibarra, Pebble Hills, 52.86; 9, Rayxevier Monsivais, Montwood, 52.89; 9, Aidan Hernandez, Eastlake, 52.89.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.43;2, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 3, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 4, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 5, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 6, 7, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53; 7, Melo Corral, Americas, 2:00.66; 8, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 2:01.40; 9, David Herrera, Burges, 2:01.95; 10, Isaac Romero, Franklin, 2:02.07.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:18.59; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:23.83; 3, Jared Laverty, Americas, 4:24.48; 4, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.96; 5, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 6, Carmelo Corral, Americas, 4:28.70; 7, Matthew Engle, Franklin, 4:33.06; 8, Diego Flores, Franklin, 4:34.78; 9, Chris Moreno, San Elizario, 4:35.21; 10, Aaron Sanez, Americas, 4:35.63.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:20.47; 2, Matthew Engle, Franklin, 9:37.66; 3, Andres Gurrola, Eastwood, 9:37.71; 4, Angel Torres, Tornillo, 9:38.02; 5, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 6, Diego Flores, Franklin, 9:50.36; 7, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16; 8, Denovan Estrada, Franklin, 10:00.98; 9, Diego Flores, 10:01.90; 10, Anthony Casillas, Eastwood, 10:07.50.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Damian Solis, Canutillo, 15.53; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.53; 5, Noah Vick, Franklin, 16.00; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.23; 7, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 16.84; 9, Ethan Perea, Franklin, 17.13; 10, Josh Edwards, Eastlake, 17.24.

300-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 40.97; 3, Jason Valdez, Eastwood, 41.48; 4, Angel Munoz, Riverside, 41.77; 5, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 6, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 7, Jorge Maese, San Elizario, 42.19; 8, Josh Edwards, Eastlake, 42.54; 9, Maury Carreto, Franklin, 42.84; 10, Axel Aguilar Topete, Pebble Hills, 43.13.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Miles Mcwhorter, Jordan Morales),  42.90; 2, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper, Elijah Munoz), 43.40; 3, Chapin ( Dylan Sims, Yoshua Yhisreal, Zeke Pastran and Mathew Polk), 43.85; 4, Parkland, 44.06; 5, Riverside, 44.40; 6, Del Valle, 44.59; 7, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 44.70; 8, El Dorado (Alan Martinez, Gabriel Salas, Jeron Harden, Dezmond Gonzalez), 44.76; 9, Eastwood, 44.95; 10, Pebble Hills (Jalile Bost, Craig Collins, Jaden Hunt and Charles Wallenreuther), 45.12.

800-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Yahir Ramirez, Shay Smith and Jordan Morales), 1:31.02; 2, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper and Elijah Munoz), 1:31.09; 3, Chapin (Adriel Lira, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.82; 4, El Dorado (Dezmond Gonzalez, Gabriel Salas, Jeron Harden, Alan Martinez), 1:33.93; 5, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 1:33.98; 6, Parkland, 1:34.15; 7, Eastlake, 1:34.64; 8, Pebble Hills (Isaiah Bryant, Iandel Rosario, Jalile Bost and Craig Collins), 1:34.67; 9, Riverside, 1:35.41; 10, Eastwood, 1:35.75.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Bryan Lopez-Villarreal, Milo Chavez, Ethan Perea and Rai Lopez), 3:29.46; 2, Eastlake, 3:30.18; 3, Americas, 3:30.86; 4, Pebble Hills (Noah Castorena, Damian Ibarra, Jacob Lozoya, Omer Ibrahim), 3:34.21; 5, Canutillo, 3:35.44; 6, Eastwood, 3:36.16; 7, Coronado (Pablo Pedraza, Sam Breceda, Sam Flores and Luis Pastor), 3:37.04; 8, Eastlake, 3:37.26; 9, Chapin, 3:37.97; 10, Parkland (Isaiah Beasley, Efren Moncada, Isaiah Martinez, Lincoln Jurado), 3:38.17.