Girls Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 11

There were nine city best times and distances set at the regional championships.

Franklin senior Eva Jess had season best times in the 1,600- and 3,200-meter runs at the Region 1-6A Championship. The UT-signee raced to a 5:02.31 in the 1600 and 10:49.55 in the 3200 and finished sixth in the region in both events.

Parkland senior Angelina Lujan-Marrufo also had two city-best performances at the Region 1-5A Championships winning the 800  in 2:11.83 to win the region and racing to a 55.82 in the 400 to earn a silver medal and a trip to the UIL State Championship in both events.

Chapin’s Plea Jai Roulhac ran a city-best 45.18 in the 300-meter hurdles and placed second at the Region 1-5A Championship earning herself a trip to state.

El Dorado’s India Dowling-Green placed sixth in the region in the 200-meter run in a time of 25.28.

Chapin’s Eireann Donahoe leaped 38 feet, 6.25 inches in the triple jump and finished second at the Region 1-5A Championship to advance to the state meet.

The Chapin 1,600-meter relay team of Kennedy McDonald, Plea’ Jai’ Roulhac, Samahdi Foster and Sela Arevalo finished second at the Region 1-5A Championship in a time of 3:55.90 to advance to state.

The El Dorado 800-meter relay of India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano and Tamia McLaughlin ran a 1:41.81 and finished fourth at the regional championship.

This week’s schedule is as follows:

UIL Track and Field Championships

Class 3A and 4A: Thursday, May 6 at Mike Myers Stadium, University of Texas.   

Class 5A: Friday, May 7 at Mike Myers Stadium, University of Texas.

Class 6A: Saturday, May 8 at Mike Myers Stadium, University of Texas.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 11:

Franklin senior Eva Jess had season best times in the 1,600- and 3,200-meter runs at the Region 1-6A Championship.

Field Events

Discus: 1, Leslie Jaquez, Jefferson, 123-7; 2, Victoria Loya, Clint, 119-04; 3, Sadi Clemons, Canutillo, 116-7; 4, Ashanti Williams, Andress, 115-3; 5, Fatima Lara, Montwood, 114-9.5; 6, Genesis Soto, Socorro, 112-10; 7, Jasmine Mancilla, Bel Air, 109-7; 8, Aries Mendez, Eastwood, 107-3; 9, Alyssa Lambert, Burges, 104-9.5; 10, Zoey Nunn, Montwood, 104-4.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Cierra Alba, Socorro, 36-9; 3, Amaris Delgado, Socorro, 35-5.5; 4, Ashanti Williams, Andress, 35-2; 4, Leslie Jaquez, Jefferson, 35-2; 6, Jasmin Flores, Hanks, 35-1; 7, Fatima Lara, Montwood, 35-0.5; 8, Aries Mendez, Eastwood, 34-1; 9, Victoria Loya, Clint, 33-10.5; 10, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 5-0; 4, Kayla Phillip, Andress, 5-0; 7, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-11; 8, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 8, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 8, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 8, Samahdi Foster, Chapin, 4-10; 8, Alyssa McBain, Eastwood, 4-10; 8, Bianca Parker, Del Valle, 4-10; 8, Annette Guzman, Burges, 4-10.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 11-feet, 6 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 9-0; 2, Amaya Hernandez, Bel Air, 9-0; 4, Alexis Martinez, Mt. View, 8-6; 4, Marissa Stills, Coronado, 8-6; 4, Dania Armendariz, Del Valle, 8-6; 4, Minerva Cerda, Mt. View, 8-6; 8, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 8, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 8-0.

Long jump: 1, Angelina Killings, Montwood, 17 feet, 7.5 inches; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 17-7; 3, Sofia Ramirez, Montwood, 17-6.75; 4, Kayleigh Walton, Eastwood, 17-2.5; 5, Sydney Co, Pebble Hills, 17-0; 6, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 7, Diana Cain, Franklin, 16-10; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-7.5; 9, Paola Guzman, Mt. View, 16.6.5; 10, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 38 feet, 6.25 inches; 2, Joanna Huang, El Paso High, 36-6; 3, Alani Hupstead, Americas, 36-2; 4, Plea Jai Roulhac, Chapin, 35-6.5; 5, Destiny Dominguez, Ysleta, 34-3; 6, Miranda Lopez, Franklin, 34-1; 7, Aileen Alvarado, El Dorado, 33-6; 8, Kimberly Castillo, Loretto, 33-6; 9, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-3; 9, Deborah Lozano, El Dorado, 33-3.

The El Dorado 800-meter relay of India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano and Tamia McLaughlin set a city-best 1:41.81 and finished fourth at the regional championship.

Running Events

100 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 12.36; 2, Alex Guzman, Franklin, 12.53; 3, Alisa Chandler, Burges, 12.61; 4, Devin Martinez, Franklin, 12.64; 5, Caidence Johnson, Chapin, 12.70; 6, Melody Burton, Hanks, 12.76; 7, Tamia McLaughlin, El Dorado, 12.77; 7, Paola Guzman, Mt. View, 12.77; 9, Angelina Killings, Montwood, 12.85; 10, Pamela Martinez, Harmony, 12.93.

200 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 25.28; 2, Alex Guzman, Franklin, 25.51; 3, Citaly Rodriguez, Bowe, 25.54; 4, Cionna Calloway, El Dorado, 25.58; 5, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 25.69; 6, Bianca Parker, Del Valle, 25.83; 7, Kennedy McDonald, Chapin, 26.07; 8, Paola Guzman, Mt, View, 26.17; 9, Devin Martinez, Franklin, 26.27; 10, Sela Arevalo, Chapin, 26.53.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 55.82; 2, Camila Gonzalez, Montwood, 58.54; 3, Annette Guzman, Burges, 58.91;4, Grace Oyetunde, Franklin, 59.47; 5, Sela Arevalo, Chapin, 59.65; 6, Allyson Little, Franklin, 59.67; 7, Destiny Bushnell, Pebble Hills, 59.86; 8,  Bianca Parker, Del Valle, 1:00.14; 9, Devin Martinez, Franklin, 1:00.33; 10, Brittany Bernal, El Dorado, 1:01.20.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:11.83; 2, Annette Guzman, Burges, 2:16.41; 3, Allyson Little, Franklin, 2:18.20; 4, Eva Jess, Franklin, 2:19.83; 5, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 6, Sofia Camacho, Franklin, 2:20.74; 7, Isabella Medina, Americas, 2:20.96; 8, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 2:23.81; 10, Jaylee Levario, Bel Air, 2:25.24.

1,600 meters: 1, Eva Jess, Franklin, 5:02.31; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:06.32; 3, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:24.07; 4, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:25.90; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:30.38; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.28; 7, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 8, Jordan Torres, Franklin, 5:36.01; 9, Melody Tsutsumi, Jefferson, 5:38.37; 10, Karyme Garcia, Montwood, 5:38.58.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:49.55; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood 11:12.15;3,Alyssa Laspada, Franklin, 11:25.34;4, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:35.77; 5, Victoria Ovalles, Eastwood, 11:49.96; 6, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 7, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:02.91; 8, Megan Kirtley, Eastlake, 12:11.13; 9, Amber Martin, Eastwood, 12:15.59; 10, Morayama Montes, Austin, 12:20.43.

100-meter hurdles: 1, Valeria Portillo, Coronado, 14.76; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 15.57; 3, Emily Trillo, Jefferson, 16.01; 4, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 5, Cailee Phillips, Franklin, 16.55; 6, Erika Salinas, Franklin, 16.57; 7, Salma Licon, Eastwood, 16.81; 8, Laci Del Pino, Ysleta, 16.98; 9, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.00; 10, Ariana Hernandez, Americas, 17.17.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 45.18; 2, Cailee Phillips, Franklin, 46.08; 3, Ashley Ibarra, Hanks 46.28; 4, Valeria Portillo, Coronado, 46.74; 5, Emily Trillo, Jefferson, 46.97; 6, Salma Licon, Eastwood, 47.40; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Alani Hupstead, Americas, 48.97; 9, Erika Salinas, Franklin, 48.99; 10, Leticia Giron, Eastlake, 49.20.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Eireann Donohoe, Samahdi Foster, Plea’ Jai’ Roulhac), 48.21; 2,  El Dorado (Zeanita Thomas, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 49.05; 3, Franklin (Amelia Stuart,Alex Guzman, Diana Cain, Devin Martinez), 49.23; 4, Eastwood (Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis, Kayleigh Walton), 49.47; 5, Burges (Juliana Patton, Anaiah Quinn, Mari Wright, Alisa Chandler), 49.89; 6, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Marcela Lozano), 50.38; 7, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Sydney Co, Lyric Ponce), 50.66; 8, Coronado (Camila Hernandez, Valeria Portillo, Jarryn Koneri, Gabriella Escobedo), 51.14; 9, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Lozano, Marcela), 51.32; 10, Jefferson (Bella Vega, Emily Trillo, Ayana Gonzalez, Nyla Howard), 51.69.

800-meter relay: 1, El Dorado (India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 1:41.81; 2, Chapin (Kennedy McDonald, Caidence Johnson, Maliyah Pride, Samahdi Foster), 1:44.01; 3, Franklin (Alex Guzman, Amelia Stuart, Diana Cain, Layla Tandy), 1:46.27; 4, Americas (Alani Hupstead, Demetreal Green, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:47.18; 5, Bowie (Grace Valadez, Hazitri Acevedo, Kendra Escareno, Citaly Rodriguez), 1:48.31; 6, Mt. View (Madelaine Estrada, Jennifer Valdez, Jema Padilla, Paola Guzman), 1:48.57; 7, Eastwood (Anissa Navarro, Giovanna Zubia, Alexia Mata, Aaliyah Davis), 1:48.69; 8, Canutillo (Leslie Del Real, Dannielle Carrillo, Sadi Clemons, Waste Little Spotted Horse), 1:49.24; 9, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Marcela Lozano, Jerutizy Aguliar), 1:50.12; 10, Bel Air (Eryal Martinez, Kemberly Goytia, Vianey Gomez, Jaylee Levario), 1:50.21.

1,600-meter relay: 1, Chapin (Kennedy McDonald, Plea’ Jai’ Roulhac, Samahdi Foster, Sela Arevalo), 3:55.90; 2, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Allyson Little), 4:01.48; 3, Burges, 4:04.56; 4, Montwood (Camila Gonzalez, Brianna Favela, Sofia Ramirez, Aylin Enriquez), 4:06.31; 5, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 6, Canutillo (Waste’ Little Spotted horse, Dannielle Carrillo, Sadi Clemons, Natalie Rivera,), 4:13.45; 7, El Dorado (Brittany Bernal, Sarah Austin, Viviana Zambrano, Deborah Lozano), 4:15.74; 8, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Nevaeh Buntyn, Destiny Bushnell), 4:15.90; 9, Americas, 4:18.59; 10, Eastlake (Julianne Granillo, Stephanie Sanchez, Alexa Galindo,  Leticia Giron), 4:20.24.

Girls Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 10

There were seven city best times and distances set at the area championships.

El Dorado junior India Dowling-Green recorded a personal best 25.35 to win the 200 meters at the District 1-5A/2-5A area meet.

Parkland senior Angelina Lujan-Marrufo also had a personal best 2:13.25 in the 800 to win the District 1-5A/2-5A area championship.

Jefferson’s Leslie Jaquez won the District 1-5A/2-5A area championship in the discus with a throw of 123 feet, 7 inches – a personal best.

Chapin’s Eireann Donahoe also had a personal best in the triple jump, leaping to 38 feet, 5 inches to claim the District 1-5A/2-5A area championship.

The Franklin 1,600-meter relay team of Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips and Allyson Little won the District 1-6A/2-6A area championship in a time of 4:01.48.

The Chapin 400-meter relay team of Maliyah Pride, Eireann Donohoe, Samahdi Foster and Plea’ Jai’ Roulhac won the District 1-5A/2-5A area championship in a time of  48.21.

The El Dorado 800-meter relay team of India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano and Tamia McLaughlin won the District 1-5A/2-5A area championship in a time of 1:43.36.

Chapin won the District 1-5A/2-5A Area Championship with 133 points followed by El Dorado (100), Burges (66), Jefferson (59), Canutillo (54), Bel Air (52), Hanks (26.5), Del Valle (26), Parkland (24), Andress (23), Bowie (20), Ysleta (17), El Paso High (8.5), Austin (8) and Horizon (2).

Andrews won the Area Championship in Class 4A with 164 points followed by Mt. View (104), Monahan (90), Seminole (80), Midland Greenwood (60), Fort Stockton (46), Pecos (32), Clint (16), Harmony (14), Riverside (10), San Elizario (2), Faben (1).

This week’s schedule is as follows:

Regional Championships

Class 6A: Friday, April 23 at University of Arlington.

Class 5A: Friday, April 23 at Texas Tech University.

Class 4A: Friday, April 23at Texas Tech University.   

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 10:

Photo Courtesy/Prep1

Field Events

Discus: 1, Leslie Jaquez, Jefferson, 123-7; 2, Victoria Loya, Clint, 116-10; 3, Sadi Clemons, Canutillo, 116-7; 4, Fatima Lara, Montwood, 114-9.5; 5, Genesis Soto, Socorro, 112-10; 6, Ashanti Williams, Andress, 111-4; 7, Jasmine Mancilla, Bel Air, 109-7; 8, Aries Mendez, Eastwood, 107-3; 9, Alyssa Lambert, Burges, 104-9.5; 10, Zoey Nunn, Montwood, 104-4.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Cierra Alba, Socorro, 36-9; 3, Amaris Delgado, Socorro, 35-5.5; 4, Ashanti Williams, Andress, 35-2; 4, Leslie Jaquez, Jefferson, 35-2; 6, Jasmin Flores, Hanks, 35-1; 7, Fatima Lara, Montwood, 35-0.5; 8, Aries Mendez, Eastwood, 34-1; 9, Victoria Loya, Clint, 33-10.5; 10, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 5-0; 4, Kayla Phillip, Andress, 5-0; 7, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-11; 8, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 8, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 8, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 8, Samahdi Foster, Chapin, 4-10; 8, Alyssa McBain, Eastwood, 4-10; 8, Bianca Parker, Del Valle, 4-10; 8, Annette Guzman, Burges, 4-10.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 11-feet, 6 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 9-0; 3, Alexis Martinez, Mt. View, 8-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-6; 3, Marissa Stills, Coronado, 8-6; 3, Dania Armendariz, Del Valle, 8-6; 3, Minerva Cerda, Mt. View, 8-6; 8, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 8, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 8-0.

Long jump: 1, Angelina Killings, Montwood, 17 feet, 7.5 inches; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 17-7; 3, Sofia Ramirez, Montwood, 17-6.75; 4, Kayleigh Walton, Eastwood, 17-2.5; 5, Sydney Co, Pebble Hills, 17-0; 6, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 7, Diana Cain, Franklin, 16-10; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-7.5; 9, Paola Guzman, Mt. View, 16.6.5; 10, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 38 feet, 5 inches; 2, Joanna Huang, El Paso High, 36-6; 3, Plea Jai Roulhac, Chapin, 35-6.5; 4, Alani Hupstead, Americas, 34-8; 5, Destiny Dominguez, Ysleta, 34-3; 6, Miranda Lopez, Franklin, 34-1; 7, Aileen Alvarado, El Dorado, 33-6; 8, Kimberly Castillo, Loretto, 33-6; 9, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-3; 9, Deborah Lozano, El Dorado, 33-3.

Photo Courtesy/Prep1

Running Events

100 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 12.36; 2, Alex Guzman, Franklin, 12.53; 3, Alisa Chandler, Burges, 12.61; 4, Devin Martinez, Franklin, 12.64; 5, Caidence Johnson, Chapin, 12.70; 6, Melody Burton, Hanks, 12.76; 7, Tamia McLaughlin, El Dorado, 12.77; 7, Paola Guzman, Mt. View, 12.77; 9, Angelina Killings, Montwood, 12.85; 10, Pamela Martinez, Harmony, 12.93.

200 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 25.35; 2, Alex Guzman, Franklin, 25.51; 3, Citaly Rodriguez, Bowe, 25.54; 4, Cionna Calloway, El Dorado, 25.58; 5, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 25.69; 6, Bianca Parker, Del Valle, 25.83; 7, Kennedy McDonald, Chapin, 26.07; 8, Devin Martinez, Franklin, 26.27; 9, Sela Arevalo, Chapin, 26.53; 10, Alejandra Reynoso, Americas, 26.59.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 56.43; 2, Camila Gonzalez, Montwood, 58.54; 3, Annette Guzman, Burges, 58.91;4, Grace Oyetunde, Franklin, 59.47; 5, Sela Arevalo, Chapin, 59.65; 6, Allyson Little, Franklin, 59.67; 7, Destiny Bushnell, Pebble Hills, 59.86; 8, Devin Martinez, Franklin, 1:00.33; 9, Bianca Parker, Del Valle, 1:00.79; 10, Brittany Bernal, El Dorado, 1:01.20.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:13.25; 2, Annette Guzman, Burges, 2:16.99; 3, Allyson Little, Franklin, 2:18.20; 4, Eva Jess, Franklin, 2:19.83; 5, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 6, Sofia Camacho, Franklin, 2:20.74; 7, Isabella Medina, Americas, 2:20.96; 8, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 2:24.69; 10, Jaylee Levario, Bel Air, 2:25.84.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:06.32; 2, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 3, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:25.90; 4, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:26.12; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:30.38; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.28; 7, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 8, Jordan Torres, Franklin, 5:36.01; 9, Karyme Garcia, Montwood, 5:38.58; 10, Alyssa Laspada, Franklin, 5:39.09.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood 11:28.20;3, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:35.77; 4, Alyssa Laspada, Franklin, 11:36.52; 5, Victoria Ovalles, Eastwood, 11:49.96; 6, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 7, Megan Kirtley, Eastlake, 12:11.13; 8, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20; 9, Amber Martin, Eastwood, 12:15.59; 10, Morayama Montes, Austin, 12:20.43.

100-meter hurdles: 1, Valeria Portillo, Coronado, 14.76; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 15.57; 3, Emily Trillo, Jefferson, 16.01; 4, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 5, Cailee Phillips, Franklin, 16.55; 6, Erika Salinas, Franklin, 16.57; 7, Salma Licon, Eastwood, 16.81; 8, Laci Del Pino, Ysleta, 16.98; 9, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.00; 10, Ariana Hernandez, Americas, 17.17.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 45.63; 2, Cailee Phillips, Franklin, 46.08; 3, Ashley Ibarra, Hanks 46.28; 4, Valeria Portillo, Coronado, 46.74; 5, Emily Trillo, Jefferson, 46.97; 6, Salma Licon, Eastwood, 47.40; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Alani Hupstead, Americas, 48.97; 9, Erika Salinas, Franklin, 48.99; 10, Leticia Giron, Eastlake, 49.20.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Eireann Donohoe, Samahdi Foster, Plea’ Jai’ Roulhac), 48.21; 2, Franklin (Amelia Stuart,Alex Guzman, Diana Cain, Devin Martinez), 49.23; 3, El Dorado (Zeanita Thomas, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 49.27; 4, Eastwood (Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis, Kayleigh Walton), 49.47; 5, Burges (Juliana Patton, Anaiah Quinn, Mari Wright, Alisa Chandler), 49.89; 6, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Marcela Lozano), 50.38; 7, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Sydney Co, Lyric Ponce), 50.66; 8, Coronado (Camila Hernandez, Valeria Portillo, Jarryn Koneri, Gabriella Escobedo), 51.14; 9, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Lozano, Marcela), 51.32; 10, Jefferson (Bella Vega, Emily Trillo, Ayana Gonzalez, Nyla Howard), 51.69.

800-meter relay: 1, El Dorado (India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 1:43.36; 2, Chapin (Kennedy McDonald, Caidence Johnson, Maliyah Pride, Samahdi Foster), 1:44.01; 3, Franklin (Alex Guzman, Amelia Stuart, Diana Cain, Layla Tandy), 1:46.27; 4, Americas (Alani Hupstead, Demetreal Green, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:47.18; 5, Bowie (Grace Valadez, Hazitri Acevedo, Kendra Escareno, Citaly Rodriguez), 1:48.31; 6, Mt. View (Madelaine Estrada, Jennifer Valdez, Jema Padilla, Paola Guzman), 1:48.57; 7, Eastwood (Anissa Navarro, Giovanna Zubia, Alexia Mata, Aaliyah Davis), 1:48.69; 8, Canutillo (Leslie Del Real, Dannielle Carrillo, Sadi Clemons, Waste Little Spotted Horse), 1:49.24; 9, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Marcela Lozano, Jerutizy Aguliar), 1:50.12; 10, Bel Air (Eryal Martinez, Kemberly Goytia, Vianey Gomez, Jaylee Levario), 1:50.21.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Allyson Little), 4:01.48; 2, Chapin (Kennedy McDonald, Plea’ Jai’ Roulhac, Samahdi Foster, Sela Arevalo), 4:02.31; 3, Burges, 4:04.56; 4, Montwood (Camila Gonzalez, Brianna Favela, Sofia Ramirez, Aylin Enriquez), 4:06.31; 5, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 6, Canutillo (Waste’ Little Spotted horse, Dannielle Carrillo, Sadi Clemons, Natalie Rivera,), 4:13.45; 7, El Dorado (Brittany Bernal, Sarah Austin, Viviana Zambrano, Deborah Lozano), 4:15.74; 8, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Nevaeh Buntyn, Destiny Bushnell), 4:15.90; 9, Americas, 4:18.59; 10, Eastlake (Julianne Granillo, Stephanie Sanchez, Alexa Galindo,  Leticia Giron), 4:20.24.

Girls Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 9

There were 10 city best times and distances set at the District 1-6A, District 1-5A, District 2-5A and District 1-4A championships.

El Dorado’s India Dowling-Green set a new city-best 12.36 in the 100 meters at the 1-6A championship at Socorro’s Student Activities Complex.

Franklin’s Alex Guzman set a new city best in the 200 meters racing to 25.60 at the 1-6A meet.

Parkland’s Angelina Lujan-Marrufo improved on her own 400-meter time at the 2-5A meet at Hanks High School, racing to a56.43.

Coronado’s Valeria Portillo’s time of 14.76 in the 100-meter hurdles at the 1-6A meet set a new city best.

Chapin’s Plea Jai Roulhac set a city and personal best 45.63 in the 300-meter hurdles in the 1-5A championship.

The 400-meter relayteam from Chapin (Maliyah Pride, Eireann Donohoe, Samahdi Foster, Plea’ Jai’ Roulhac), ran a city best 48.99 at the District 1-5A championship.

Franklin’s 1,600-meter relay team(Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Allyson Little), won the District 1-6A championship in a city best 4:03.16.

Montwood’s Angelina Killings soared 17 feet, 7.5 inches in the long jump at the 1-6A meet.

Chapin’s Eireann Donahoe set a personal and city bestin the triple jump, leaping 38 feet, 1.5 inches at the 1-5A Championship.

Clint’s Victoria Loya broke her own city-best mark in the discus, tossing it 115-feet, 6 inches at the District 1-4A meet.

Franklin won the District 1-6A team title with 214 points followed by Montwood (116), Eastwood (106), Pebble Hills (55), Americas (51), Coronado (40), Socorro (27) and Eastlake (11).

Burges won the District 1-5A championship with 220.6 points followed by Chapin (217.6), Jefferson (115.6), El Paso High (61.2), Bowie (59), Andress (46) and Austin (22).

El Dorado won the District 2-5A championship with 162 points followed by Bel Air (115), Canutillo (97), Hanks (88), Ysleta (56), Del Valle (54), Parkland (38) and Horizon (10).

Mountain View won the District 1-4A championship with 267 points followed by Riverside (120), Clint (86), Fabens (67), San Elizario (37) and Harmony (16).

This week’s schedule is as follows:

Area Championships

Class 6A: Friday, April 16 at Ratliff stadium in Odessa.

Class 5A: Friday, April 16 at Hanks High School.

Class 4A: Thursday, April 15at Mt. View High School.   

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 9:

Photo courtesy/Prep1

Field Events

Discus: 1, Victoria Loya, Clint, 115-feet, 6 inches; 2, Fatima Lara, Montwood, 114-9.5; 3, Sadi Clemons, Canutillo, 113-3; 4, Genesis Soto, Socorro, 112-10; 5, Jasmine Mancilla, Bel Air, 109-7; 6, Leslie Jaquez, Jefferson, 108-7.5; 7, Aries Mendez, Eastwood, 107-3; 8, Alyssa Lambert, Burges, 104-9.5; 9, Zoey Nunn, Montwood, 104-4; 10, Ashanti Williams, Andress, 102-4.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Cierra Alba, Socorro, 36-9; 3, Amaris Delgado, Socorro, 35-5.5; 4, Ashanti Williams, Andress, 35-2; 4, Leslie Jaquez, Jefferson, 35-2; 6, Jasmin Flores, Hanks, 35-1; 7, Fatima Lara, Montwood, 35-0.5; 8, Aries Mendez, Eastwood, 34-1; 9, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5; 10, Victoria Loya, Clint, 33-0; 10, Sadi Clemons, Canutillo, 33-0.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 5-0; 4, Kayla Phillip, Andress, 5-0; 7, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-11; 8, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 8, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 8, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 8, Samahdi Foster, Chapin, 4-10; 8, Alyssa McBain, Eastwood, 4-10; 8, Bianca Parker, Del Valle, 4-10; 8, Annette Guzman, Burges, 4-10.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 11-feet, 6 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 8-6; 2, Alexis Martinez, Mt. View, 8-6; 2, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-6; 5, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 5, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 5, Dania Armendariz, Del Valle, 8-0; 5, Karissa Avalos, Del Valle, 8-0; 5, Minerva Cerda, Mt. View, 8-0; 10, Ashley Ibarra, Hanks, 7-7.

Long jump: 1, Angelina Killings, Montwood, 17 feet, 7.5 inches; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 17-7; 3, Sofia Ramirez, Montwood, 17-6.75; 4, Kayleigh Walton, Eastwood, 17-2.5; 5, Sydney Co, Pebble Hills, 17-0; 6, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 7, Diana Cain, Franklin, 16-10; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-7.5; 9, Paola Guzman, Mt. View, 16.6.5; 10, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 38 feet, 1.5 inches; 2, Joanna Huang, El Paso High, 36-6; 3, Alani Hupstead, Americas, 34-8; 3, Plea Jai Roulhac, Chapin, 34-8; 5, Miranda Lopez, Franklin, 34-1; 6, Kimberly Castillo, Loretto, 33-6; 7, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-3.25; 8, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-3; 9, Angela Hernandez, Americas, 33-2.5; 10, Jennifer Valdez, Mt. View, 33-2.5.

Mt. View junior Maddy Estrada won five gold medals at the District 1-4A Championship.

Running Events

100 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 12.36; 2, Alex Guzman, Franklin, 12.65; 3, Melody Burton, Hanks, 12.76; 4, Paola Guzman, Mt. View, 12.77; 5, Devin Martinez, Franklin, 12.78; 6, Tamia McLaughlin, El Dorado, 12.79; 7, Angelina Killings, Montwood, 12.85; 8, Pamela Martinez, Harmony, 12.93; 9, Iliana Smith, Eastlake, 12.94; 10, Alisa Chandler, Burges, 12.97.

200 meters: 1, Alex Guzman, Franklin, 25.60; 2, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 25.69; 3, India Dowling-Green, El Dorado, 26.15; 4, Cionna Calloway, El Dorado, 26.26; 5, Devin Martinez, Franklin, 26.27; 6, Bianca Parker, Del Valle, 26.30; 7, Citaly Rodriguez, Bowe, 26.31; 8, Sela Arevalo, Chapin, 26.53; 9, Angelina Killings, Montwood, 26.60; 10, Kayleigh Walton, Eastwood, 26.63; 10, Plea’ Jai’ Roulhac, Chapin, 26.63.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 56.43; 2, Camila Gonzalez, Montwood, 58.54; 3, Annette Guzman, Burges, 58.91;4, Sela Arevalo, Chapin, 59.65; 5, Allyson Little, Franklin, 59.67; 6, Grace Oyetunde, Franklin, 59.72; 7, Destiny Bushnell, Pebble Hills, 59.86; 8, Devin Martinez, Franklin, 1:00.33; 9, Bianca Parker, Del Valle, 1:00.83; 10, Sofia Ramirez, Montwood, 1:01.55.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:15.23; 2, Annette Guzman, Burges, 2:17.73; 3, Allyson Little, Franklin, 2:18.20; 4, Eva Jess, Franklin, 2:19.83; 5, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 6, Sofia Camacho, Franklin, 2:20.74; 7, Isabella Medina, Americas, 2:20.96; 8, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 2:24.69; 10, Kassandra Jimenez, Montwood, 2:26.27.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:06.32; 2, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 3, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:25.90; 4, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:26.12; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:30.38; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.28; 7, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 8, Jordan Torres, Franklin, 5:36.01; 9, Karyme Garcia, Montwood, 5:38.58; 10, Alyssa Laspada, Franklin, 5:39.09.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood 11:30.82;3, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:35.77; 4, Alyssa Laspada, Franklin, 11:42.51; 5, Victoria Ovalles, Eastwood, 11:49.96; 6, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 7, Megan Kirtley, Eastlake, 12:11.13; 8, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20; 9, Amber Martin, Eastwood, 12:15.59; 10, Morayama Montes, Austin, 12:20.43.

100-meter hurdles: 1, Valeria Portillo, Coronado, 14.76; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 15.57; 3, Emily Trillo, Jefferson, 16.01; 4, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 5, Cailee Phillips, Franklin, 16.55; 6, Erika Salinas, Franklin, 16.63; 7, Salma Licon, Eastwood, 16.81; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.00; 9, Ariana Hernandez, Americas, 17.17; 10, Ashley Ibarra, Hanks, 17.30.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 45.63; 2, Cailee Phillips, Franklin, 46.08; 3, Valeria Portillo, Coronado, 46.74; 4, Emily Trillo, Jefferson, 46.97; 5, Salma Licon, Eastwood, 47.40; 6, Ashley Ibarra, Hanks 48.06; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Alani Hupstead, Americas, 48.97; 9, Erika Salinas, Franklin, 48.99; 10, Leticia Giron, Eastlake, 49.20.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Eireann Donohoe, Samahdi Foster, Plea’ Jai’ Roulhac), 48.99; 2, Franklin (Amelia Stuart,Alex Guzman, Diana Cain, Devin Martinez), 49.23; 2; 3, Eastwood (Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis, Kayleigh Walton), 49.47; 4, El Dorado, 50.04;  5, Burges (Juliana Patton, Anaiah Quinn, Mari Wright, Alisa Chandler), 50.37; 6, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Marcela Lozano), 50.38; 7, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Sydney Co, Lyric Ponce), 50.66; 8, Coronado (Camila Hernandez, Valeria Portillo, Jarryn Koneri, Gabriella Escobedo), 51.14; 9, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Lozano, Marcela), 51.32; 10, Jefferson (Bella Vega, Emily Trillo, Ayana Gonzalez, Nyla Howard), 51.88.

800-meter relay: 1, Chapin 1:45.62; 2, El Dorado, 1:45.97; 3, Franklin (Alex Guzman, Amelia Stuart, Diana Cain, Layla Tandy), 1:46.27; 4, Americas (Alani Hupstead, Demetreal Green, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:47.18; 5, Eastwood (Anissa Navarro, Giovanna Zubia, Alexia Mata, Aaliyah Davis), 1:48.69; 6, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Marcela Lozano, Jerutizy Aguliar), 1:50.12; 7, Coronado (Camila Hernandez, Eva Asfahani, Jarryn Koneri, Gabriella Escobedo), 1:50.33; 8, Mt. View, 1:50.42; 9, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Sydney Co, Lyric Ponce), 1:50.74; 10, Canutillo (Leslie Del Real, Dannielle Carrillo, Sadi Clemons, Waste Little Spotted Horse), 1:50.82.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Allyson Little), 4:03.16; 2, Chapin (Kennedy McDonald, Samahdi Foster, Plea’ Jai’ Roulhac, Caidence Johnson), 4:03.77; 3, Burges, 4:04.56; 4, Montwood (Camila Gonzalez, Brianna Favela, Sofia Ramirez, Aylin Enriquez), 4:06.31; 5, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 6, Canutillo (Waste’ Little Spotted horse, Natalie Rivera, Dannielle Carrillo, Sadi Clemons), 4:15.57; 7, El Dorado (Brittany Bernal, Sarah Austin, Viviana Zambrano, Deborah Lozano), 4:17.81; 8, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Nevaeh Buntyn, Destiny Bushnell), 4:15.90; 9, Americas, 4:18.59; 10, Eastlake (Julianne Granillo, Stephanie Sanchez, Alexa Galindo,  Leticia Giron), 4:20.24.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 8

There were three city best times set at the Franklin and Ted Sisneros invitationals last weekend.

Chapin senior Plea Jai Roulhac improved on her own city-best 300-meter hurdles time by posting a 46.27 at the Franklin Invitational.

Franklin’s 400-meter relay of Amelia Stuart, Alex Guzman, Diana Cain and Devin Martinez raced to a city-best 49.23 at the Franklin Invitational.

Parkland senior Angelina Lujan-Marrufo set a personal and city best time of 25.69 in the 200-meter dash at the Ted Sisneros Invitational at Bel Air High School.

Americas won the El Dorado Invitational at Socorro’s Student Activities Complex with 103.5 points followed by Socorro (102), Montwood (82), El Dorado (66), Eastlake (65), Pebble Hills (62.5) and Riverside (62).

Franklin won the Franklin Invitational with 223 points followed by Burges (97), Chapin (83), Coronado (76), Jefferson (50), Canutillo (34), Andress (32), Clint (10) and Harmony Science (1).

Mountain View won the Ted Sisneros Invitational at Bel Air High School with 169 folllowed by Del Valle (113.5), Bel Air (92.5); Parkland (77), Eastwood (71), Ysleta (55) and Horizon (5).

Loretto Academy won the Loretto Invitational at Bowie High School with 176 points followed by Bowie (150), Fabesn (116), Austin (67) and Irvin (8).

This week’s schedule is as follows:

District Championships

District 1-6A at Socorro’s Student Activities Complex (unless otherwise noted): Tuesday, March 30 – 1 p.m. pole vault finals at Franklin High School; Wednesday, March 31- 8:30 a.m. field events, 10:20 a.m. 3,200 finals, 11 a.m. running prelims; Thursday, April 1- 4:30 p.m. running finals.

District 1-5A at Austin High School. March 30 to April 1. No event times provided.

District 2-5A at Hanks High School: Tuesday, March 30 – 1 p.m. field events, 2 p.m. running prelims, 3:30 p.m. 3,200-meter finals; Wednesday, March 31 – 8 a.m. field events, 9 a.m. running prelims; Thursday, April 1 – 6 p.m. running events (finals). 

District 1-4A at Riverside High School. March 30 to April 1. No event times provided.                 

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 8:

Photo: S3Sports/Prep1

Field Events

Discus: 1, Victoria Loya, Clint, 115-feet, 5 inches; 2, Fatima Lara, Montwood, 114-9.5; 3, Genesis Soto, Socorro, 112-10; 4, Sadi Clemons, Canutillo, 109-11; 5, Jasmine Mancilla, Bel Air, 109-7; 6, Leslie Jaquez, Jefferson, 108-7.5; 7, Aries Mendez, Eastwood, 107-3; 8, Zoey Nunn, Montwood, 104-4; 9, Ashanti Williams, Andress, 102-4; 10, Lilliana Licon, Pebble Hills, 101-11.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Cierra Alba, Socorro, 36-9; 3, Amaris Delgado, Socorro, 35-5.5; 4, Ashanti Williams, Andress, 35-1; 4, Jasmin Flores, Hanks, 35-1; 6, Fatima Lara, Montwood, 34-3.5; 7, Aries Mendez, Eastwood, 34-1; 8, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5; 9, Victoria Loya, Clint, 33-0; 10, Leslie Jaquez, Jefferson, 32-10.5.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 5-0; 6, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 6, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 6, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 6, Samahdi Foster, Chapin, 4-10; 6, Kayla Phillip, Andress, 4-10; 6, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-10.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin. 11-feet, 6 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 8-6; 2, Alexis Martinez, Mt. View, 8-6; 4, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-2; 5, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 5, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 5, Dania Armendariz, Del Valle, 8-0; 8, Ashley Ibarra, Hanks, 7-7; 9, Karissa Avalos, Del Valle, 7-6; 9, Amaya Hernandez, Bel Air, 7-6; 9, Alexa Lawrence, Coronado, 7-6; 9, Minerva Cerda, Mt. View, 7-6; 9, Marissa Stills, Coronado, 7-6.

Long jump: 1, Eireann Donohoe, Chapin, 17 feet, 3.5 inches; 2, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 3, Angelina Killings, Montwood, 16-11; 4, Diana Cain, Franklin, 16-10; 5, Sydney Co, Pebble Hills, 16-9; 6, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 7, Sofia Ramirez, Montwood, 16-5; 8, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 16-4; 9, Juliana Patton, Burges, 16-3; 10, Deborah Lozano, El Dorado, 15-11.25.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 37 feet, 2 inches; 2, Joanna Huang, El Paso High, 34-8.5; 3, Alani Hupstead, Americas, 34-8; 4, Plea Jai Roulhac, Chapin, 33-9; 5, Kimberly Castillo, Loretto, 33-6; 6, Miranda Lopez, Franklin, 33-5; 7, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-3.25; 8, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-3; 9, Jennifer Valdez, Mt. View, 33-2.5; 10, Angela Hernandez, Americas, 33-1.5.

Photo: S3Sports/Prep1

Running Events

100 meters: 1, Alex Guzman, Franklin, 12.68; 2, Devin Martinez, Franklin, 12.79; 3, India Dowling-Green, El Dorado, 12.83; 4, Paola Guzman, Mt. View, 12.85; 5, Alisa Chandler, Burges, 12.97; 6, Angelina Killings, Montwood, 13.05; 7, Plea Jai Roulhac, Chapin, 13:06; 8, Dannielle Carrillo, Canutillo, 13.15; 8, Anaiah Quinn, Burges, 13.15; 10, Alejandra Reynoso, Americas, 13.18.

200 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 25.69; 2, India Dowling-Green, El Dorado, 26.15; 3, Cionna Calloway, El Dorado, 26.26; 4, Bianca Parker, Del Valle, 26.30; 5, Alex Guzman, Franklin, 26.48; 6, Devin Martinez, Franklin, 26.53; 7, Kayleigh Walton, Eastwood, 26.63; 7, Plea’ Jai’ Roulhac, Chapin, 26.63; 9, Trinity Avrilien, Chapin, 26.64; 10, Annette Guzman, Burges, 26.65; 10, Deborah Lozano, El Dorado, 26.65.  

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 59.62; 2, Allyson Little, Franklin, 59.67; 3, Grace Oyetunde, Franklin, 59.72; 4, Devin Martinez, Franklin, 1:00.33; 5, Sela Arevalo, Chapin, 1:00.50; 6, Bianca Parker, Del Valle, 1:00.83; 7, Plea Jai Roulhac, Chapin, 1:01.61; 8, Alexia Mata, Eastwood, 1:01.71; 9, Camila Gonzalez, Montwood, 1:01.74; 10, Annette Guzman, Burges, 1:01.79.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:15.23; 2, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 3, Annette Guzman, Burges, 2:21.50; 4, Allyson Little, Franklin, 2:22.10; 5, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 6, Isabella Medina, Americas, 2:22.72; 7, Sofia Camacho, Franklin, 2:22.93; 8, Kassandra Jimenez, Montwood, 2:26.27; 9, Sela Arevalo, Chapin, 2:26.47; 10, Natalie Rivera, Canutillo, 2:26.72.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:06.32; 2, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 3, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:25.90; 4, Jenna Saunders, Franklin, 5:32.23; 5, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:34.82; 6, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 7, Jordan Torres, Franklin, 5:36.01; 8, Natalie Rivera, Canutillo, 5:38.94; 9, Alyssa Laspada, Franklin, 5:39.09; 10, Ana Rojas, Socorro, 5:43.36.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:46.31; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 11:50.27; 4, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 5, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20;6, Megan Kirtley, Eastlake, 12:13.40; 7, Amber Martin, Eastwood, 12:15.59; 8, Victoria Ovalles, Eastwood, 12:18.00; 9, Pamela Ramirez, Burges, 12:20.84; 10, Trinity Martinez, Eastwood, 12:20.93.

100-meter hurdles: 1, Valeria Portillo, Coronado, 14.92; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 15.67; 3, Emily Trillo, Jefferson, 16.08; 4, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 5, Cailee Phillips, Franklin, 16.62; 6, Salma Licon, Eastwood, 17.08; 7, Erika Salinas, Franklin, 17.14; 8, Ashley Ibarra, Hanks, 17.30; 9, Monica Hegerich, Eastwood, 17.31; 10, Ariana Hernandez, Americas, 17.41.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 46.27; 2, Cailee Phillips, Franklin, 46.71; 3, Valeria Portillo, Coronado, 47.45; 4, Emily Trillo, Jefferson, 47.90; 5, Ashley Ibarra, Hanks 48.06; 6, Salma Licon, Eastwood, 48.51; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Alani Hupstead, Americas, 48.97; 9, Alexis Hughes, Parkland, 49.38; 10, Erika Salinas, Franklin, 49.70.

400-meter relay: 1, Franklin (Amelia Stuart,Alex Guzman, Diana Cain, Devin Martinez), 49.23; 2, Chapin (Maliyah Pride, Eireann Donohoe, Samahdi Foster, Plea’ Jai’ Roulhac), 49.30; 3, Eastwood (Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis, Kayleigh Walton), 49.47; 4, Burges (Juliana Patton, Anaiah Quinn, Mari Wright, Alisa Chandler), 50.37; 5, El Dorado, 50.04; 6, Coronado (Camila Hernandez, Valeria Portillo, Jarryn Koneri, Gabriella Escobedo), 51.14; 7, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Paola Salas, Lozano, Marcela), 51.32; 8, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Mikela Cartwright, Lyric Ponce), 51.41; 9, Jefferson, 52.20; 10, Ysleta (Karina Juarez, Destiny Dominguez, Vanessa Garcia, Brittney De Santos), 52.31.

800-meter relay: 1, Chapin 1:45.62; 2, El Dorado, 1:45.97; 3, Franklin (Alex Guzman, Amelia Stuart, Diana Cain, Layla Tandy), 1:46.27; 4, Americas (Alani Hupstead, Isabel Dempsey, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:49.51; 5, Eastwood, 1:49.98; 6, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Marcela Lozano, Jerutizy Aguliar), 1:50.12; 7, Coronado (Camila Hernandez, Eva Asfahani, Jarryn Koneri, Gabriella Escobedo), 1:50.33; 8, Canutillo (Sadi Clemons, Dannielle Carrillo, Leslie Del Real, Waste Little Spotted Horse), 1:51.03; 9, Hanks, 1:51.07; 10, Burges (Alisa Chandler, Anaiah Quinn, Tori Christie, Leslie Mojica1), 1:51.39.

1,600-meter relay: 1, Burges, 4:04.56; 2, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Allyson Little), 4:05.00; 3, Chapin (Plea’ Jai’ Roulhac, Kennedy McDonald, Samahdi Foster, Sela Arevalo), 4:05.67 4, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 5, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Brianna Favela, Camila Gonzalez), 4:09.16; 6, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Sydney Co, Destiny Bushnell), 4:17.28; 7, Americas, 4:18.59; 8, Eastlake (Leticia Giron, Alexa Galindo, Stephanie Sanchez, Julianne Granillo0, 4:20.96; 9, El Dorado, 4:22.26; 10, Hanks (Madison Spencer, Destinee Loeza, Melody Burton, Mia Rivera), 4:22.33.

Girls’ Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 7

There were three city best times recorded last week – one at the Texas Distance Festival in Southlake, one at the Ysleta Invitational and one at the Chapin Invitational.

Eastwood junior Lauren Walls-Portillo ran a city-best 5:06.32 mile at the Texas Distance Festival in Southlake.

Coronado senior Valeria Portillo ran a personal best 14.92 in the 100-meter hurdles at the Chapin Invitational, the best in the city this season.

The Burges 4X400 relay team set a city best4:04.56 at the Ysleta Invitational. Team member names were not reported.

Socorro won the Chato Relays at Socorro’s Student Activities Complex with 122 points followed by Montwood (108), Eastlake (108), Pebble Hills (68), San Elizario (32) and Tornillo (0).

Coronado won the Chapin Invitational with 127 points followed by Chapin (125.3), El Dorado (114), Americas (88.3), Canutillo (79), El Paso (45.3), Loretto (17), Austin (4) and Irvin (3).

Eastwood won the Ysleta Invitational with 179,7 points followed by Burges (155), Hanks (86), Ysleta (57), Del Valle (48.7), Bel Air (36), Parkland (34) and Mt. View (3.4).

This week’s schedule is as follows:

Friday, March 26

El Dorado Invitational at Socorro’s Student Activities Complex. El Dorado, Eastlake, Riverside, Montwood, Americas, Socorro, Pebble Hills, Tornillo.

Burges Invitational at Burges High School. Burges, Chapin, Canutillo, Andress, Coronado, Franklin, Clint, Jefferson.

Bel Air Invitational at Bel Air High School.  Bel Air, Parkland, Del Valle, Eastwood, Ysleta, Horizon, Hanks, Mt. View

Cathedral/Loretto Invitational at TBA.  Cathedral/Loretto, El Paso, Fabens, YWLA/Anthony, San Elizario, Austin, Bowie, Irvin.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 7:

Eastwood junior Lauren Walls-Portillo ran a city-best 5:06.32 mile at the Texas Distance Festival in Southlake. This is photo from the cross country season.

Field Events

Discus: 1, Victoria Loya, Clint, 115-feet, 5 inches; 2, Fatima Lara, Montwood, 114-9.5; 3, Genesis Soto, Socorro, 112-10; 4, Sadi Clemons, Canutillo, 109-11; 5, Leslie Jaquez, Jefferson, 108-7.5; 6, Aries Mendez, Eastwood, 107-3; 7, Zoey Nunn, Montwood, 104-4; 8, Lilliana Licon, Pebble Hills, 101-11; 9, Amaris Delgado, Socorro, 100-6; 10, Jasmine Mancilla, Bel Air, 99-7.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Cierra Alba, Socorro, 36-8.5; 3, Amaris Delgado, Socorro, 35-5.5; 4, Ashanti Williams, Andress, 35-1; 4, Jasmin Flores, Hanks, 35-1; 6, Fatima Lara, Montwood, 34-3.5; 7, Aries Mendez, Eastwood, 34-1; 8, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5; 9, Victoria Loya, Clint, 33-0; 10, Leslie Jaquez, Jefferson, 32-10.5.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 5-0; 6, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 6, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 6, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 6, Samahdi Foster, Chapin, 4-10; 10, America Jimenez, Franklin, 4-8; 10, Alissa Kennedy, El Paso, 4-8; 10, Alyssa Alaiafune, Franklin, 4-8; 10, Kayla Phillip, Andress, 4-8; 10, Lizmary Lopez, Riverside, 4-8; 10, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-8; 10, Bianca Parker, Del Valle, 4-8; 10, Annette Guzman, Burges, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin. 11-feet, 6 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 8-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-2; 4, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 4, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 4, Dania Armendariz, Del Valle, 8-0; 7, Ashley Ibarra, Hanks, 7-7; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 7-6; 8, Amaya Hernandez, Bel Air, 7-6; 8, Alexa Lawrence, Coronado, 7-6; 8, Minerva Cerda, Mt. View, 7-6; 8, Marissa Stills, Coronado, 7-6.

Long jump: 1, Eireann Donohoe, Chapin, 17 feet, 3.5 inches; 2, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 3, Angelina Killings, Montwood, 16-11; 4, Sydney Co, Pebble Hills, 16-9; 5, Diana Cain, Franklin, 16-8.5; 6, Sofia Ramirez, Montwood, 16-5; 7, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 16-4; 8, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-3; 8, Juliana Patton, Burges, 16-3; 10, Deborah Lozano, El Dorado, 15-11.25,

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 37 feet, 2 inches; 2, Joanna Huang, El Paso High, 34-8.5; 3, Plea Jai Roulhac, Chapin, 33-9; 4, Miranda Lopez, Franklin, 33-5; 5, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-3.25; 6, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-3; 7, Jennifer Valdez, Mt. View, 33-2.5; 8, Angela Hernandez, Americas, 33-1.5; 9, Kimberly Castillo, Loretto, 32-8.5; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 32-4.5.

Running Events

100 meters: 1, Alex Guzman, Franklin, 12.68; 2, Devin Martinez, Franklin, 12.79; 3, India Dowling-Green, El Dorado, 12.83; 4, Angelina Killings, Montwood, 13.05; 5, Plea Jai Roulhac, Chapin, 13:06; 6, Alisa Chandler, Burges, 13.07; 6, Dannielle Carrillo, Canutillo, 13.15; 8, Alejandra Reynoso, Americas,13.18; 9, Trinity Avrilien, Chapin, 13:21; 10, Adenaji Jones Tornes, Pebble Hills, 13.23.

200 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 26.15; 2, Bianca Parker, Del Valle, 26.30; 3, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 26.34; 4, Alex Guzman, Franklin, 26.48; 5, Devin Martinez, Franklin, 26.53; 6, Cionna Calloway, El Dorado, 26.55; 7, Kayleigh Walton, Eastwood, 26.63; 7, Plea’ Jai’ Roulhac, Chapin, 26.63; 9, Trinity Avrilien, Chapin, 26.64; 10, Annette Guzman, Burges, 26.65.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 59.62; 2, Grace Oyetunde, Franklin, 59.72; 3, Allyson Little, Franklin, 1:00.18; 4, Sela Arevalo, Chapin, 1:00.50; 5, Bianca Parker, Del Valle, 1:00.83; 6, Plea Jai Roulhac, Chapin, 1:01.61; 7, Alexia Mata, Eastwood, 1:01.71; 8, Camila Gonzalez, Montwood, 1:01.74; 9, Annette Guzman, Burges, 1:01.79; 10, Devin Martinez, Franklin, 1:02.05.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:15.23; 2, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 3, Annette Guzman, Burges, 2:21.50; 4, Allyson Little, Franklin, 2:22.10; 5, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 6, Isabella Medina, Americas, 2:22.72; 7, Sofia Camacho, Franklin, 2:25.31; 8, Kassandra Jimenez, Montwood, 2:26.27; 9, Sela Arevalo, Chapin, 2:26.47; 10, Natalie Rivera, Canutillo, 2:26.72.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:06.32; 2, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 3, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:25.90; 4, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:34.82; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:35.13; 6, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 7, Alyssa Laspada, Franklin, 5:39.09; 8, Ana Rojas, Socorro, 5:43.36; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 5:43.65; 10, Karyme Garcia, Montwood, 5:44.34.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:46.31; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 11:50.27; 4, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 5, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20;6, Megan Kirtley, Eastlake, 12:13.40; 7, Amber Martin, Eastwood, 12:15.59; 8, Victoria Ovalles, Eastwood, 12:18.00; 9, Pamela Ramirez, Burges, 12:20.84; 10, Trinity Martinez, Eastwood, 12:20.93.

100-meter hurdles: 1, Valeria Portillo, Coronado, 14.92; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 16.15; 3, Emily Trillo, Jefferson, 16.31; 4, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 5, Cailee Phillips, Franklin, 16.62; 6, Salma Licon, Eastwood, 17.08; 7, Ashley Ibarra, Hanks, 17.30; 8, Monica Hegerich, Eastwood, 17.31; 9, Ariana Hernandez, Americas, 17.41; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.48.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 46.90; 2, Cailee Phillips, Franklin, 47.36; 3, Valeria Portillo, Coronado, 47.45; 4, Ashley Ibarra, Hanks 48.06; 5, Emily Trillo, Jefferson, 48.34; 6, Salma Licon, Eastwood, 48.51; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Alani Hupstead, Americas, 48.97; 9, Alexis Hughes, Parkland, 49.38; 10, Erika Salinas, Franklin, 49.70.

400-meter relay: 1, Eastwood (Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis, Kayleigh Walton), 49.47; 2, Chapin, 49.76; 3, Franklin (America Jimenez, Alex Guzman, Diana Cain, Devin Martinez), 49,68; 4, El Dorado, 50.04; 5, Burges, 51.02; 6, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Mikela Cartwright, Lyric Ponce), 51.41; 7, Montwood (Angelina Killings, Paola Salas, Aylin Enriquez and Sofia Ramirez), 51.78; 8, Jefferson, 52.20; 9, Ysleta (Karina Juarez, Destiny Dominguez, Vanessa Garcia, Brittney De Santos), 52.31; 10, Del Valle, 52.41.

800-meter relay: 1, Chapin 1:45.62; 2, El Dorado, 1:45.97; 3, Franklin, 1:47.34; 4, Americas (Alani Hupstead, Isabel Dempsey, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:49.51; 5, Eastwood, 1:49.98; 6, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Marcela Lozano, Jerutizy Aguliar), 1:50.12; 7, Hanks, 1:51.07; 8, Burges (Alisa Chandler, Anaiah Quinn, Tori Christie, Leslie Mojica1), 1:51.39; 9, Mt. View (Jennifer Valdez, Jema Padilla, Melina Garcia, Paola Guzman), 1:51.49; 10, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Lyric Ponce, Destiny Bushnell, Sydney Co), 1:51.80.

1,600-meter relay: 1, Burges, 4:04.56; 2, Chapin (Plea’ Jai’ Roulhac, Kennedy McDonald, Samahdi Foster, Sela Arevalo), 4:05.67; 3, Franklin (Cailee Phillips, Sofia Camacho, Grace Oyetunde, Allyson Little), 4:06.44; 4, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 5, Montwood (Angelina Killings, Sofia Ramirez, Brianna Favela, Camila Gonzalez), 4:09.16; 6, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Sydney Co, Destiny Bushnell), 4:17.28; 7, Americas, 4:18.59; 8, Eastlake (Leticia Giron, Alexa Galindo, Stephanie Sanchez, Julianne Granillo0, 4:20.96; 9, El Dorado, 4:22.26; 10, Hanks (Madison Spencer, Destinee Loeza, Melody Burton, Mia Rivera), 4:22.33.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 6

There were six city best marks and times recorded last week – five at the Montwood Invitational at Socorro’s Activities Complex and one at the Parkland Invitational.

Franklin’s Alex Guzman posted a 12.68 in the 100-meter dash at the Montwood Invitational.

El Dorado’s India Dowling-Green ran a 26.15 in the 200-meter dash at the Montwood Invitational.

The Eastwood 400-meter relay team of Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis and Kayleigh Walton raced to a season-best 49.47 at the Montwood Invitational.

The Franklin 1,600-meter relay team of Cailee Phillips, Sofia Camacho, Grace Oyetunde and Allyson Little crossed the finish line in 4:06.44 at the Montwood Invitational.

Franklin’s Amelia Stuart’s 11-feet, 6 inches at the Montwood Invitational is city best pole vault.

Jefferson’s Emily Trillo’s time of 16.31 at the Parkland Invitational is a city best in the 100-meter hurdles.

Franklin won the team title at the Montwood Invitational with 209 points followed by Eastwood (120.50), Montwood (74.50), Pebble Hills (70), El Dorado (58.50), Americas 50.50), Socorro (24) and Eastlake (13).

Chapin won the Parkland Invitational with 133 points followed by Hanks (106), Burges (103.5), Bel Air (86.5), Jefferson (67), Parkland (59), Loretto (28) and Andress (23).

Mt. View won the Fabens Cotton Valley Relays with 150 points followed by Coronado (136.5), Del Valle (128.5), Fabens (66), San Elizario (64), Tornillo (32), Clint (24) and Fort Hancock (11).

Ysleta won the Bowie Invitational with 131 points followed by El Paso (113), Riverside (105), Canutillo (101), Bowie (76), Austin (30), Harmony Science (20) and Clint (12).

This week’s schedule is as follows:

Friday, March 19

Socorro Invitational at Socorro’s Student Activities Complex. Socorro, Pebble Hills, Horizon, Tornillo, Montwood, San Elizario, Coronado, Eastlake.

Chapin Invitational at Chapin High School. El Paso, Austin, Irvin, Chapin, Americas, Cathedral/Loretto, Canutillo, El Dorado.

Ysleta Invitational at Ysleta High School. Ysleta, Parkland, Del Valle, Eastwood, YWLA, Bel Air, Hanks, Burges.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 6:

Field Events

Discus: 1, Victoria Loya, Clint, 115-feet, 5 inches; 2, Fatima Lara, Montwood, 114-9.5; 3, Genesis Soto, Socorro, 112-10; 4, Sadi Clemons, Canutillo, 109-11; 5, Leslie Jaquez, Jefferson, 108-7.5; 6, Aries Mendez, Eastwood, 107-3; 7, Zoey Nunn, Montwood, 104-4; 8, Lilliana Licon, Pebble Hills, 101-11; 9, Jasmine Mancilla, Bel Air, 99-7; 10, Ashanti Williams, Andress, 99-3.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Cierra Alba, Socorro, 36-8.5; 3, Amaris Delgado, Socorro, 35-5.5; 4, Ashanti Williams, Andress, 35-1; 5, Fatima Lara, Montwood, 34-3.5; 6, Jasmin Flores, Hanks, 33-11; 7, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5; 8, Victoria Loya, Clint, 33-0; 9, Leslie Jaquez, Jefferson, 32-10.5; 10, Genesis Soto, Socorro, 32-10.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 5, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 5, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 5, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 5, Samahdi Foster, Chapin, 4-10; 9, America Jimenez, Franklin, 4-8; 9, Alissa Kennedy, El Paso, 4-8; 9, Alyssa Alaiafune, Franklin, 4-8; 9, Kayla Phillip, Andress, 4-8; 9, Lizmary Lopez, Riverside, 4-8; 9, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-8; 9, Kaira Joseph, Eastwood, 4-8; 9, Bianca Parker, Del Valle, 4-8.

Pole vault: Amelia Stuart, Franklin. 11-feet, 6 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 8-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-2; 4, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 4, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 4, Dania Armendariz, Del Valle, 8-0; 7, Ashley Ibarra, Hanks, 7-7; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 7-6; 8, Amaya Hernandez, Bel Air, 7-6; 8, Alexa Lawrence, Coronado, 7-6; 8, Minerva Cerda, Mt. View, 7-6.

Long jump: 1, Eireann Donohoe, Chapin, 17 feet, 3.5 inches; 2, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 3, Sydney Co, Pebble Hills, 16-9; 4, Diana Cain, Franklin, 16-8.5; 5, Angelina Killings, Montwood, 16-4.5; 6, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 16-4; 7, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-3; 8, Deborah Lozano, El Dorado, 15-11.25; 9, Sofia Ramirez, Montwood, 15-10.5; 10, Kimberly Castillo, Loretto, 15-9.75.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 37 feet, 2 inches; 2, Joanna Huang, El Paso High, 34-8.5; 3, Plea Jai Roulhac, Chapin, 33-9; 4, Miranda Lopez, Franklin, 33-5; 5, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-3.25; 6, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-3; 7, Jennifer Valdez, Mt. View, 33-2.5; 8, Angela Hernandez, Americas, 33-1.5; 8, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-1.5;  10, Kimberly Castillo, Loretto, 32-8.5.

Running Events

100 meters: 1, Alex Guzman, Franklin, 12.68; 2, Devin Martinez, Franklin, 12.79; 3, Angelina Killings, Montwood, 13.05; 4, Plea Jai Roulhac, Chapin, 13:06; 5, Alisa Chandler, Burges, 13.15; 6, Alejandra Reynoso, 13.18; 7, Trinity Avrilien, Chapin, 13:21; 8, Adenaji Jones Tornes, Pebble Hills, 13.23; 9, Paola Guzman, Mt. View, 13.24; 10, Melody Burton, Hanks, 13.27.

200 meters: 1, India Dowling-Green, El Dorado, 26.15; 2, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 26.34; 3, Alex Guzman, Franklin, 26.48; 4, Devin Martinez, Franklin, 26.53; 5, Cionna Calloway, El Dorado, 26.55; 6, Kayleigh Walton, Eastwood, 26.63; 7, Plea’ Jai’ Roulhac, Chapin, 26.63; 8, Trinity Avrilien, Chapin, 26.64; 9, Alejandra Reynoso, Americas, 26.85; 10, Paola Guzman, Mt. View, 26.91.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 59.62; 2, Grace Oyetunde, Franklin, 59.72; 3, Allyson Little, Franklin, 1:00.18; 4, Sela Arevalo, Chapin, 1:00.50; 5, Bianca Parker, Del Valle, 1:01.11; 6, Plea Jai Roulhac, Chapin, 1:01.61; 7, Camila Gonzalez, Montwood, 1:01.74; 8, Annette Guzman, Burges, 1:01.79; 9, Devin Martinez, Franklin, 1:02.05; 10, Destiny Bushnell, Pebble Hills, 1:02.19.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:15.23; 2, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 3, Allyson Little, Franklin, 2:22.10; 4, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 5, Annette Guzman, Burges, 2:23.38; 6, Sofia Camacho, Franklin, 2:25.31; 7, Isabella Medina, Americas, 2:25.66; 8, Kassandra Jimenez, Montwood, 2:26.27; 9, Sela Arevalo, Chapin, 2:26.47; 10, Abigail Barraza, Franklin, 2:28.80.

1,600 meters: 1, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:28.67; 3, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:34.82; 4, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:35.00; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:35.13; 6, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 7, Alyssa Laspada, Franklin, 5:39.09; 8, Ana Rojas, Socorro, 5:43.36; 9, Karyme Garcia, Montwood, 5:44.34; 10 Sara Armendariz, Bel Air, 5:45.15.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:46.31; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 11:50.27; 4, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 5, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20;6, Megan Kirtley, Eastlake, 12:13.40; 7, Victoria Ovalles, Eastwood, 12:18.00; 8, Pamela Ramirez, Burges, 12:20.84; 9, Alexa Rangel, Montwood, 12:26.52; 10, Jazmine Miranda, Montwood, 12:32.63.

100-meter hurdles: 1, Emily Trillo, Jefferson, 16.31; 2, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 3, Cailee Phillips, Franklin, 16.62; 4, Valeria Portillo, Coronado, 16.95; 5, Eireann Donohoe, Chapin, 16.96; 6, Salma Licon, Eastwood, 17.31; 7, Ariana Hernandez, Americas, 17.41; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.48; 9, Erika Salinas, Franklin, 17.70; 10, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 17.71.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 46.90; 2, Cailee Phillips, Franklin, 47.36; 3, Valeria Portillo, Coronado, 47.45; 4, Emily Trillo, Jefferson, 48.34; 5, Ashley Ibarra, Hanks 48.50; 6, Salma Licon, Eastwood, 48.51; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Alani Hupstead, Americas, 48.97; 9, Erika Salinas, Franklin, 49.70; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 50.33.

400-meter relay: 1, Eastwood (Anissa Navarro, Alexia Mata, Aaliyah Davis, Kayleigh Walton), 49.47; 2, Franklin (America Jimenez, Alex Guzman, Diana Cain, Devin Martinez), 49,68; 3, Chapin, 50.29; 4, El Dorado (Zeanita Thomas, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 50.49; 5, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Mikela Cartwright, Lyric Ponce), 51.41; 6, Montwood (Angelina Killings, Paola Salas, Aylin Enriquez and Sofia Ramirez), 51.78; 7, Jefferson, 52.20; 8, Burges, 52.28; 9, Ysleta (Karina Juarez, Destiny Dominguez, Vanessa Garcia, Brittney De Santos), 52.31; 10, Del Valle, 52.41.

800-meter relay: 1, Chapin 1:45.62; 2, El Dorado (India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin) 1:46.96; 3, Franklin, 1:47.34; 4, Americas (Alani Hupstead, Isabel Dempsey, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:49.51; 5, Eastwood (Susana Zambrano, Giovanna Zubia, Sadie Promotor, Vianey Herrera), 1:50.94; 6, Burges (Alisa Chandler, Anaiah Quinn, Tori Christie, Leslie Mojica1), 1:51.39; 7, Mt. View (Jennifer Valdez, Jema Padilla, Melina Garcia, Paola Guzman), 1:51.49;  8, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Lyric Ponce, Destiny Bushnell, Sydney Co), 1:51.80; 9, Hanks, 1:52.97; 10, Jefferson, 1:53.20.

1,600-meter relay: 1, Chapin (Plea’ Jai’ Roulhac, Kennedy McDonald, Samahdi Foster, Sela Arevalo), 4:05.67; 2,  Franklin (Cailee Phillips, Sofia Camacho, Grace Oyetunde, Allyson Little), 4:06.44; 3, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 4,  Burges (Alisa Chandler, Annette Guzman, Juliana Patton, Leslie Mojica), 4:09.96; 5, Montwood (Brianna Favela, Sofia Ramirez, Camila Gonzalez, 4th runner not reported), 4:14.75; 6, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Sydney Co, Destiny Bushnell), 4:17.28; 7, Americas (Angela Hernandez, Isabel Dempsey, Cleo Naranjo, Isabella Medina), 4:19.00; 8, Eastlake (Leticia Giron, Alexa Galindo, Stephanie Sanchez, Julianne Granillo0, 4:20.96; 9, Hanks (Madison Spencer, Destinee Loeza, Melody Burton, Mia Rivera), 4:22.33; 10, Canutillo (Dannielle Carrillo, Sadi Clemons, Natalie Rivera, Waste Little Spotted Horse), 4:24.18.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances, Week 5

Nine season city-best were accomplished at the Pebble Hills, Julius Lowenberg and Coronado invitationals.

Americas’ Alani Hupstead ran a season-best 16.34 in the 100-meter hurdles at the Pebble Hills Invitational at Socorro’s Student Activities Complex.

Pebble Hills’ Sydney Co, improved her long jump distance by 7 inches at the Pebble Hills Invitational and is now tied with Chapin’s Eireann Donohoe with a city-best 16 feet, 9 inches

Franklin senior Alex Guzman improved on her100 meter time at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational at Canutillo High School, clocking in a 12.83, a new season city best.

Chapin senior Plea Jai Roulhac cleared the 300-meter hurdles in a city best 46.90 at the Lowenberg Track and Field Invitational.

The Chapin 800-meter relay team beat its own city best time with a 1:45.62 at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational. Unfortunately, the individual names were not reported.

Franklin sophomore Amelia Stuart turned in a city best 11-feet, 3 inches pole fault at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational.

Chapin senior Eireann Donohoe had herself a day at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational finishing with two city best marks – 17 feet, 3.5 inches in the long jump and 37 feet, 2 inches in the triple jump.

Parkland senior Angelina Lujan-Marrufo improved her 800-meter time two seconds to 2:15.23 at the Coronado Invitational.

Pebble Hills won the team title at its own invitational at Socorro’s Student Activities Complex with 178 points followed by Americas (116), Eastlake (96), El Paso High (75), Socorro (58), Clint (34) and Horizon (11).

Franklin won the team title at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational in Canutillo with 242 points followed by Chapin (104.50), Hanks (97.50), Jefferson (56), Canutillo (51), Bowie (32), Riverside (21) and Harmony (1).

Mountain View won the team title at the Coronado Invitational with 174 points followed by Coronado (172), Parkland (68), Loretto (56), Andress (54), Austin (36) and Fabens (27).

Eastwood won the team title at the Fred Loya Invitational with 182.5 points followed by Burges (130), Montwood (104), El Dorado (82), Bel Air (43.5), Del Valle (42), Ysleta (23), San Elizario (3).

This week’s schedule:

Montwood Invitational: 8 a.m. Friday, at Socorro’s Student Activities Complex. Montwood, El Dorado, Eastwood, Americas, Socorro, Pebble Hills, Franklin, Eastlake.

Bowie Invitational: Friday at Bowie High School.Bowie, Canutillo, Ysleta, Horizon, YWLA/Anthony, Riverside, Austin, El Paso.

Fabens Invitational: Friday at Fabens High School.  Fabens, Clint, Del Valle, Irvin, San Elizario, Tornillo, Mt. View, Coronado.

Parkland Invitational: Saturday at Parkland High School. Parkland, Andress, Bel Air, Cathedral/Loretto, Hanks, Jefferson, Chapin, Burges.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after Week 5:

Americas’ Alani Hupstead ran a season-best 16.34 in the 100-meter hurdles at the Pebble Hills Invitational at Socorro’s Student Activities Complex.

Field Events

Discus: 1, Victoria Loya, Clint, 115-feet, 5 inches; 2, Sadi Clemons, Canutillo, 109-11; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 108-7.5; 4, Genesis Soto, Socorro, 104-0; 5, Lilliana Licon, Pebble Hills, 101 -11; 6, Jasmine Mancilla, Bel Air, 99-7; 7, Ashanti Williams, Andress, 99-3; 8, Fatima Lara, Montwood, 97-11; 9, Marissa Garcia, Loretto, 97-5.5; 10, Aries Mendez, Eastwood, 95-8.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Ashanti Williams, Andress, 35-1; 3, Cierra Alba, Socorro, 34-7; 4, Jasmin Flores, Hanks, 33-7; 5, Amaris Delgado, Socorro, 33-5; 6, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5; 7, Victoria Loya, Clint, 33-0; 8, Leslie Jaquez, Jefferson, 32-10.5; 9, Genesis Soto, Socorro, 32-10; 10, Aries Mendez, Eastwood, 32.8.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 5-0; 5, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 5, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 7, America Jimenez, Franklin, 4-8; 7, Samahdi Foster, Chapin, 4-8; 7, Alissa Kennedy, El Paso, 4-8; 7, Alyssa Alaiafune, Franklin, 4-8; 7, Erika Salinas, Franklin, 4-8; 7, Kayla Phillip, Andress, 4-8; 7, Lizmary Lopez, Riverside, 4-8; 7, Jennifer Valdez, Mt. View, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin. 11-feet, 3 inches; 2, Trinity Letuli, Franklin, 8-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-2; 4, Renata Alvarado, Riverside, 8-0; 4, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 4, Dania Armendariz, Del Valle, 8-0; 7, Ashley Ibarra, Hanks, 7-7; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 7-6; 8, Amaya Hernandez, Bel Air, 7-6; 8, Alexa Lawrence, Coronado, 7-6.

Long jump: 1, Eireann Donohoe, Chapin, 17 feet, 3.5 inches; 2, Alex Guzman, Franklin, 16-11.50; 3, Sydney Co, Pebble Hills, 16-9; 4, Angelina Killings, Montwood, 16-4; 5, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 16-4; 6, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-3; 7, Diana Cain, Franklin, 16-0; 8, Kimberly Castillo, Loretto, 15-9.75; 9, Kayleigh Walton, Eastwood, 15-9.5; 9, Deborah Lozano, El Dorado, 15-9.5; 9, Athena Rueda, El Paso High, 15-9.5.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 37 feet, 2 inches; 2, Plea Jai Roulhac, Chapin, 33-9; 3, Miranda Lopez, Franklin, 33-5; 4, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-3.25; 5, Joanna Huang, El Paso High, 33-3; 6, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 33-2; 6, Aaliyah Davis, Eastwood, 32-2, Eastwood; 8, Jennifer Valdez, Mt. View, 33-2.5; 9, Angela Hernandez, Americas, 33-1.5; 10, Madelaine Estrada Mt. View, 32-4.5.

Running Events

100 meters: 1, Alex Guzman, Franklin, 12.83; 2, Plea Jai Roulhac, Chapin, 13:06; 3, Alisa Chandler, Burges, 13.15; 4, Trinity Avrilien, Chapin, 13:21; 4, Devin Martinez, Franklin, 13.21; 6, Paola Guzman, Mt. View, 13.24; 7, Kayleigh Walton, Eastwood, 13.28; 8, Anissa Navarro, Eastwood, 13.32; 8, Anaiah Quinn, Burges, 13:32; 10, Diana Cain, Franklin, 13.33.

200 meters: 1, Cionna Calloway, El Dorado, 26.55; 2, Kayleigh Walton, Eastwood, 26.63; 3, Trinity Avrilien, Chapin, 26.64; 4, Paola Guzman, Mt. View, 26.91; 5, Alex Guzman, Franklin, 26.97; 6, Citaly Rodriguez, Bowie, 27.02; 7, Plea Jai Roulhac, Chapin, 27.14; 8, Kennedy McDonald, Chapin, 27.15; 9, Alejandra Reynoso, Americas, 27.24; 10, Kimberly Castillo, Loretto, 27.37.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 59.62; 2, Sela Arevalo, Chapin, 1:00.50; 3, Grace Oyetunde, Franklin, 1:01.57; 4, Plea Jai Roulhac, Chapin, 1:01.61; 5, Allyson Little, Franklin, 1:01.96; 6, Annette Guzman, Burges, 1:02.02; 7, Devin Martinez, Franklin, 1:02.05; 8, Destiny Bushnell, Pebble Hills, 1:02.19; 9, Sofia Ramirez, Montwood, 1:02.95; 10, Mia Rivera, Hanks, 1:03.27.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:15.23; 2, Griselda Sainz, Coronado, 2:20.23; 3, Allyson Little, Franklin, 2:22.10; 4, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:22.27; 5, Annette Guzman, Burges, 2:24.22; 6, Sofia Camacho, Franklin, 2:25.31; 7, Isabella Medina, Americas, 2:25.66; 8, Kassandra Jimenez, Montwood, 2:26.27; 9, Sela Arevalo, Chapin, 2:26.47; 10, Abigail Barraza, Franklin, 2:28.80.

1,600 meters: 1, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:28.67; 3, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:34.82; 4, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:35.00; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:35.13; 6, Megan Kirtley, Eastlake, 5:35.83; 7, Alyssa Laspada, Franklin, 5:39.09; 8, Ana Rojas, Socorro, 5:43.36; 9, Karyme Garcia, Montwood, 5:44.34; 10 Sara Armendariz, Bel Air, 5:45.15.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:46.31; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 11:50.27; 4, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 5, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20;6, Megan Kirtley, Eastlake, 12:13.40; 7, Victoria Ovalles, Eastwood, 12:18.00; 8, Pamela Ramirez, Burges, 12:20.84; 9, Alexa Rangel, Montwood, 12:26.52; 10, Jazmine Miranda, Montwood, 12:32.63.

100-meter hurdles: 1, Alani Hupstead, Americas, 16.34; 2, Emily Trillo, Jefferson, 16.36; 3, Cailee Phillips, Franklin, 16.62; 4, Valeria Portillo, Coronado, 16.95; 5, Salma Licon, Eastwood, 17.31; 6, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.48; 7, Ariana Hernandez, Americas, 17.50; 8, Yesenia Alvarado, Bel Air, 17.84; 9, Ashley Ibarra, Hanks, 17.84; 10, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 17.95.

300-meter hurdles: 1, Plea Jai Roulhac, Chapin, 46.90; 2, Cailee Phillips, Franklin, 47.36; 3, Valeria Portillo, Coronado, 47.45; 4, Emily Trillo, Jefferson, 48.34; 5, Ashley Ibarra, Hanks 48.50; 6, Salma Licon, Eastwood, 48.51; 7, Adalia Olmos, Eastwood, 48.57; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 50.33; 9, Alexis Hughes, Parkland, 50.43; 10, Erika Salinas, Franklin, 50.44.

400-meter relay: 1, Franklin, 50.00; 2, Chapin, 50.29; 3, Eastwood, 50.68; 4, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Grace Newby, Mikela Cartwright, Lyric Ponce), 51.41; 5, Montwood (Angelina Killings, Paola Salas, Aylin Enriquez and Sofia Ramirez), 51.78; 6, El Dorado (Zeanita Thomas, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 51.86; 7, Jefferson, 52.20; 8, Burges, 52.28; 9, Americas (Angela Hernandez, Ariana Hernandez, Isabel Dempsey, Alani Hupstead), 52.52; 10, Ysleta, 52.67.

800-meter relay: 1, Chapin 1:45.62; 2, Franklin, 1:47.34; 3, Americas (Alani Hupstead, Isabel Dempsey, Alejandra Reynoso, Angela Hernandez), 1:49.51; 4, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Lyric Ponce, Destiny Bushnell, Sydney Co), 1:51.80; 5, El Dorado (India Dowling-Green, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin) 1:51.96; 6, Hanks, 1:52.97; 7, Jefferson, 1:53.20; 8, Burges, 1:53.69;  9, Eastlake (Mia Remes, Julianne Granillo, Alyssa Colwell, Kayla Quintana), 1:54.26; 10, Mt. View, 1:54.35.

 1,600-meter relay: 1, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 2, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Amanda Sotelo, Allyson Little), 4:08.98; 3, Montwood, 4:14.92; 4, Burges 4:18.18; 5, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Yunique Puente, Grace Newby, Destiny Bushnell), 4:18.54; 6, Chapin (Sela Arevalo, Samahdi Foster, Marianny Sotelo, Kennedy McDonald), 4:18.95; 7, Americas (Angela Hernandez, Isabel Dempsey, Cleo Naranjo, Isabella Medina), 4:19.00; 8, Hanks, 4:22.60; 9, Coronado (Eva Asfahani, Daniela Peinado, Samara Reynaga, Graciela Sainz), 4:27.89; 10, Bel Air (Brisa Gonzalez, Kemberly Goytia, Vianey Gomez and Jaylee Levario), 4:28.24.

Girls Track and Field Top 10 Times and Distances, Week 4

This week’s schedule is as follows:

Pebble Hills Invitational Friday at SISD’s Student Activities Complex, 8 a.m.  Pebble Hills, Americas, YWLA, Clint, Horizon, Eastlake, Socorro, El Paso.

Julius Lowenberg Track and Field Invitational  Friday at Canutillo High School, 9 a.m. Canutillo, Anthony, Hanks, Chapin, Riverside, Irvin, Franklin, Bowie.

Coronado Invitational Friday at Coronado High School.  Coronado, Andress, Parkland, Austin, Cathedral/Loretto, Mt. View, Tornillo, Fabens.

Friday-Saturday, March 5-6

Fred Loya Invitational Friday and Saturday at Eastwood High School. Eastwood, San Elizario, Del Valle, Montwood, Bel Air, El Dorado, Ysleta, Burges.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 4:

Field Events

Discus: 1, Victoria Loya, Clint, 115-feet, 5 inches; 2, Leslie Jaquez, Jefferson, 108-7.5; 3, Sadi Clemons, Canutillo, 103-4; 4, Lilliana Licon, Pebble Hills, 101-11; 5, Jasmine Mancilla, Bel Air, 99-7; 6, Genesis Soto, Socorro, 99-6.5; 7, Fatima Lara, Montwood, 97-11; 8, Marissa Garcia, Loretto, 97-5.5; 9, Ashanti Williams, Andress, 96-0; 10, Aries Mendez, Eastwood,  95-8.

Shot put: 1, Lillian Licon, Pebble Hills, 37 feet, 6 inches; 2, Ashanti Williams, Andress, 35-1; 3, Cierra Alba, Socorro, 34-7; 4, Amaris Delgado, Socorro, 33-5; 5, Michelle Rodriguez, Mt. View, 33-5; 6, Jasmin Flores, Hanks, 33-4; 7, Victoria Loya, Clint, 32-11; 8, Leslie Jaquez, Jefferson, 32-10.5; 9, Genesis Soto, Socorro, 32-10; 10, Aries Mendez, Eastwood, 32.8.

High jump: 1 Sydney Co, Pebble Hills, 5 feet, 4 inches; 1, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 3, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-2; 4, Anesa McBain, Eastwood, 4-10; 4, Sarah Austin, El Dorado, 4-10; 4, Makeia Ray, Eastlake, 4-10; 7, America Jimenez, Franklin, 4-8; 7, Samahdi Foster, Chapin, 4-8; 7, Alissa Kennedy, El Paso, 4-8; 7, Alyssa Alaiafune, Franklin, 4-8; 7, Erika Salinas, Franklin, 4-8; 7, Kayla Phillip, Andress, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin. 11-feet; 2, Trinity Letuli, Franklin, 8-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 8-2; 4, Aritzel Garcia, Burges 8-0; 5, Karissa Avalos, Del Valle, 7-6; 5, Dania Armendariz, Del Valle, 7-6; 5, Renata Alvarado, Riverside, 7-6; 8, Minerva Cerda, Mt. View, 7-0; 8, Alexis Martinez, Mt. View, 7-0; 8, Nayeli Casas, Montwood, 7-0; 8, Jerutizy Aguliar, Montwood, 7-0; 8, Isabelle Lucero, Burges, 7-0; 8, Bianka Ortega, Eastood, 7-0; 8, Aliyah Carrol, Americas, 7-0.

Long jump: 1, Eireann Donohoe, Chapin, 16 feet, 9 inches; 2, Angelina Killings, Montwood, 16-4; 3, Sydney Co, Pebble Hills, 16-2; 4, Diana Cain, Franklin, 16-0; 5, Kimberly Castillo, Loretto, 15-9.75; 6, Kayleigh Walton, Eastwood, 15-9.5; 6, Deborah Lozano, El Dorado, 15-9.5; 8, Citlaly Rodriguez, Bowie, 15-9; 9, Madelaine Estrada, Mt. View, 15-7; 10, Adenaji Jones Tornes, Pebble Hills, 15-6.5; 10, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 15-6.5.

Triple jump: 1, Eireann Donahoe, Chapin, 35 feet, 2.5 inches; 2, Destiny Dominguez, Ysleta, 33-3.25; 3, Angela Hernandez, Americas, 33-1.5; 4, Miranda Lopez, Franklin, 33-00.5; 5, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 32-8; 6, Madelaine Estrada, Mt. View, 32-4.5; 7, Melody Burton, Hanks 32-1; 8, Kimberly Castillo, Loretto, 31-9; 9, Aileen Alvarado, El Dorado, 31-3.75; 10, Deborah Lozano, El Dorado, 31-3.

Franklin distance runners make up 3 of the 4 top spots in the city in the 3,200. Eva Jess is No. 1 in 10:56.09, Alyssa Laspada is No. 3 (11:50.27) and Jenna Saunders is No. 4 in 12:01.96.

Running Events

100 meters: 1, Alex Guzman, Franklin, 12.93; 2, Plea Jai Roulhac, Chapin, 13:06; 3, Alisa Chandler, Burges, 13.15; 4, Trinity Avrilien, Chapin, 13:21; 5, Paola Guzman, Mt. View, 13.24; 6, Kayleigh Walton, Eastwood, 13.28; 7, Anissa Navarro, Eastwood, 13.32; 7, Anaiah Quinn, Burges, 13:32; 9, Adenaji Jones Tornes, Pebble Hills, 13.44; 10, Angelina Killings, Montwood, 13.45.

200 meters: 1, Cionna Calloway, El Dorado, 26.55; 2, Kayleigh Walton, Eastwood, 26.63; 3, Trinity Avrilien, Chapin, 26.64; 4, Alex Guzman, Franklin, 26.97; 5, Citaly Rodriguez, Bowie, 27.02; 6, Plea Jai Roulhac, Chapin, 27.14; 7, Kennedy McDonald, Chapin, 27.15; 8, Paola Guzman, Mt. View, 27.27; 9, Kimberly Castillo, Loretto, 27.37; 10, Alejandra Reynoso, Americas, 27.4.

400 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 59.62; 2, Sela Arevalo, Chapin, 1:00.50; 3, Grace Oyetunde, Franklin, 1:01.57; 4, Plea Jai Roulhac, Chapin, 1:01.61; 5, Annette Guzman, Burges, 1:02.02; 6, Devin Martinez, Franklin, 1:02.05; 7, Destiny Bushnell, Pebble Hills, 1:03.17; 8, Mia Rivera, Hanks, 1:03.27; 9, Alexia Mata, Eastwood, 1:03.53; 10, Amanda Sotelo, Franklin, 1:04.21.

800 meters: 1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:17.06; 2, Allyson Little, Franklin, 2:22.10; 3, Annette Guzman, Burges, 2:24.54; 4, Sofia Camacho, Franklin, 2:25.31; 5, Isabella Medina, Americas, 2:25.66; 6, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:26.59; 7, Kassandra Jimenez, Montwood, 2:28.79; 8, Abigail Barraza, Franklin, 2:28.80; 9, Pamela Ramirez, Burges, 2:30.21; 10, Megan Kirtley, Eastlake, 2:32.05.

1,600 meters: 1, Eva Jess, Franklin, 5:10.52; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:28.67; 3, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:34.82; 4, Victoria Ovalles, Eastwood, 5:35.00; 5, Jenna Saunders, Franklin, 5:35.13; 6, Alyssa Laspada, Franklin, 5:40.16; 7, Karyme Garcia, Montwood, 5:44.34; 8, Megan Kirtley, Eastlake, 5:44.39; 9, Ana Rojas, Socorro, 5:46.08; 10, Sara Armendariz, Bel Air, 5:48.59.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin, 10:56.09; 2, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:46.31; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 11:50.27; 4, Jenna Saunders, Franklin, 12:01.96; 5, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:12.20;6, Megan Kirtley, Eastlake, 12:13.40; 7, Victoria Ovalles, Eastwood, 12:18.16; 8, Pamela Ramirez, Burges, 12:22.43; 9, Jazmine Miranda, Montwood, 12:32.63; 10, Alexa Rangel, Montwood, 12:33.33.

100-meter hurdles: 1, Emily Trillo, Jefferson, 16.36; 2, Alani Hupstead, Americas, 16.81; 3, Valeria Portillo, Coronado, 16.95; 4, Cailee Phillips, Franklin, 17.23; 5, Salma Licon, Eastwood, 17.31; 6, Madelaine Estrada, Mt. View, 17.48; 7, Yesenia Alvarado, Bel Air, 17.84; 8, Ashley Ibarra, Hanks, 17.84; 9, Neveah Buntyn, Pebble Hills, 17.95; 10, Ariana Hernandez, Americas, 18.19.

300-meter hurdles: 1, Emily Trillo, Jefferson, 48.34; 2, Cailee Phillips, Franklin, 48.88; 3, Salma Licon, Eastwood, 49.12; 4, Valeria Portillo, Coronado, 49.47; 5, Ashley Ibarra, Hanks 50.30; 6, Erika Salinas, Franklin, 50.44; 7, Madelaine Estrada, Mt. View, 50.73; 8, Adalia Olmos, Eastwood, 51.78; 9, Alexis Hughes, Parkland, 51.95; 10, Desiree Carrillo, Eastwood, 52.17.

400-meter relay: 1, Franklin (Diana Cain, Amelia Stuart, Devin Martinez, Alex Guzman), 50.47; 2, Eastwood, 50.68; 3, Chapin (Plea Jai Roulhac, Caidence Johnson, Kennedy McDonald, Samahdi  Foster), 51.72; 4, Montwood (Angelina Killings, Paola Salas, Aylin Enriquez and Sofia Ramirez), 51.78; 5, El Dorado (Zeanita Thomas, Cionna Calloway, Deborah Lozano, Tamia McLaughlin), 51.87; 6, Burges, 52.28; 7, Ysleta, 52.67; 8, Jefferson, 52.75; 9, Americas (Demetreal  Green, Angela Hernandez, Ariana Hernandez and Alani Hupstead), 53.07; 10, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Sydney Co, Grace Newby, Lyric Ponce), 53.08.

800-meter relay: 1, Chapin (Caidence Johnson, Eireann Donahoe, Kennedy McDonald and Sela Arevalo), 1:49.00; 2, Franklin, 1:50.42; 3, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Lyric Ponce, Destiny Bushnell, Sydney Co), 1:51.80; 4, Americas (Demetreal Green, Angela Hernandez, Andrea Molina, Alani Hupstead), 1:53.38; 5, El Dorado, 1:53.43; 6, Burges, 1:53.69; 7, Jefferson, 1:53.97; 8, Mt. View (Jema Padilla, Jennifer Valdez, Madelaine Estrada and Paola Guzman), 1:54.70; 9, Coronado, 1:54.74; 10, Eastwood, 1:55.28.

1,600-meter relay: 1, Eastwood (Salma Licon, Alexia Mata, Lauren Walls-Portillo, Kayleigh Walton), 4:08.03; 2, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Amanda Sotelo, Allyson Little), 4:08.98; 3, Burges 4:18.18; 4, Chapin (Sela Arevalo, Samahdi Foster, Marianny Sotelo, Kennedy McDonald), 4:18.95; 5, Montwood (Camila Gonzalez, Aylin Enriquez, Brianna Favela and Jerutizy Aguliar), 4:21.03; 6, Pebble Hills (Mikela Cartwright, Sydney Co, Destiny Bushnell, Nevaeh Buntyn), 4:21.36; 7, Hanks, 4:22.60; 8, Coronado (Eva Asfahani, Daniela Peinado, Samara Reynaga, Graciela Sainz), 4:27.89; 9, Canutillo 4:30.80; 10, Bel Air (Brisa Gonzalez, Kemberly Goytia, Vianey Gomez and Jaylee Levario), 4:28.24.

High School Girls XC Poll: Week 9

 Every Wednesday, El Paso Running will utilize a point system to highlight El Paso’s top cross country female runners.

The system is as follows: In a race of less than 150 runners, first place gets 10 points, second gets 9 points all the way down to and 10th place which gets 1 point. For meets with between 151 to 300 runners, double points will be rewarded meaning 20 points for first, 19 for second all the way down to 1 point for 20th. For every additional 150 runners, another 10 runners will be included in the points.

For those who like raw times, we also list the Top 25 5K/3-mile boys and girls race times and the meets and dates that they occurred.

For questions, videos and photos email vrmart66@gmail.com.

What’s next?

UIL Cross Country State Championship (all times MDT): At Old Settlers Park in Round Rock. Monday, Nov. 23, Class 3A girls, 10:45 a.m.; Class 3A boys, 11:30 a.m.; Class 5A girls, 1:30 p.m.; Class 5A boys, 2:15 p.m. Tuesday, Nov. 24, Class 4A boys, 11:30 a.m.; Class 6A girls, 1:30 p.m.; Class 6A boys, 2:15 p.m.

Franklin finished third in Region 1-6A scoring 71 points and advanced to its second consecutive state championship.

Top 10

1. Franklin: Franklin finished third in Region 1-6A scoring 71 points and advanced to its second consecutive state championship. The Cougars had two runners – seniors Eva Jess (fourth, 18:39.00) and Ally Little (fifth, 18:48.70) – in the top 10 and another in the top 20 – junior Jenna Saunders (16th, 19:53.50). The team’s average was 19:36.90.

2. Montwood: The Rams finished seventh in Region 1-6A with 192. Sophomore Kassandra Jimenez finished 19th in 19:58.60 and advanced to the state championship. Montwood’s average time was 20:48.20.  

3. Eastwood: The Troopers finished its team season with a third-place finish at the District 6A championship. However, juniors Lauren Portillo-Walls and Adalia Olmos advanced to the Class 6A race at the Region 1 Cross Country Championship where Portillo-Walls placed sixth in 19:00.10 and qualified for state.

4. Jefferson: The Foxes move up one spot after finishing in sixth place at the Region 1-5A championship. Junior Monique Correa finished 27th in 21:32.40, earning a trip to state. Jefferson’s team average was 22:41.90.

5. Bel Air: The Highlanders moved down a spot after finishing 11th in the Region 1-5A championship. Junior Abigail Murillo crossed the finish first for Bel Air in 34th place (21:57.30). The team’s average time was 23:21.60.

6. El Paso High: El Paso was 12th at the Region 1-5A championship. Its top runner was sophomore Shayla Cohen Jones who placed 41st in 22:32.70. The team average was 24:21.00.

7. CoronadoThe T-Birds finished its season in fourth place at the District 1-6A championship.  Sophomore Krya Walker advanced to the Class 6A regional where she finished 71st in 21:27.20.

8. CanutilloThe Eagles qualified to Regionals as a team but only sent three runners. Its top runner at the Region 1-5A Championship was senior Chondra Espino who was 86th in 24:22.20.

9. Tornillo. Tornillo ended the team portion of the season with a 9th place finish in the Region 1-3A division. Sophomore Kylene Elias did advance to state after finishing fourth on the two-mile course in 13:01.40.

10. Hanks. Hanks finished its season third in District 2-5A.

Dropped out: None.

On the brink: None.

Coronado sophomore Kyra Walker ended her season with the city’s 15th fastest 3-mile time, racing to a 20:06.1 at Vista Hills County Club.

Top times (5K/3Mile)

1, Lauren Portillo-Walls, Eastwood, 18:04.35 (Vista Hills CC, 10/10).

2, Eva Jess, Franklin, 18:11.3 (Vista Hills CC, 10/31).

3, Ally Little, Franklin, 18:39.33 (Haskins Center, 10/3).

4, Alyssa Laspada, Franklin, 19:03.19 (Vista Hills CC, 10/10).

5, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 19:12.42 (Veterans Park, 9/26).

6, Kassandra Jimenez, Montwood, 19:33.8 (Vista Hills CC, 10/31).

7, Jenna Saunders, Franklin, 19:43.31 (Haskins Rec. Center, 10/3).

8, Karyme Garcia, Montwood, 19:47.7 (Vista Hills C.C., 10/31).

9, Michele Paillard, Franklin, 19:48.5 (Vista Hills C.C., 10/31).

9, Alexa Rangel, Montwood, 19:48.5 (Vista Hills CC, 10/31).

11, Sofia Camacho, Franklin 19:55.96 (Vista Hills CC, 10/10).

12, Jordan Torres, Franklin 19:56.30 (Haskins Rec. Center, 10/3).

13, Crystal Peterson, Jefferson, 19:57.4 (Vista Hills CC 10/31).

14, Jazmine Miranda, Montwood, 19:58.1 (Vista Hills CC, 10/17).

15, Kyra Walker, Coronado, 20:06.1 (Vista Hills CC, 10/31).

16, Adalia Olmos, Eastwood, 20:07.0 (Vista Hills CC, 10/31).

17, Monique Correa, Jefferson, 20:15.2 (Vista Hills CC, 10/17).

18, Kylene Elias, Tornillo, 20:19.07 (Veterans Park, 10/3).

19, Pamela Ramirez, Burges, 20:22.4 (Vista Hills CC 10/31).

20, Carolina Zarrabal, Pebble Hills, 20:23.25 (Veterans Park, 10/3).

21, Victoria Ovalles, Eastwood, 20:24.6. (Vista Hills CC, 10/31).

22, Trinity Martinez, Eastwood, 20:25.4 (Vista Hills CC, 10/31).

23, Andrea Villagomez, Horizon, 20:26.27 (Veterans Park, 9/19).

24, Natalie Espinosa, Montwood, 20:29.2 (Vista Hills CC, 10/31).

25, Selma Licon, Eastwood 20:35.22 (Vista Hills CC, 10/10).

Montwood junior Alexa Rangel recording a top 10 city best 19:48.5 at the Vista Hills Country Club on Oct. 31.

Power rankings (number in parenthesis indicate meets won)

1, Eva Jess, Franklin, 76 (6).

2, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 70 (7).

3, Ally Little, Franklin, 66.

4, Kyra Walker, Coronado, 51 (4).

5, Andrea Villagomez, Horizon, 49 (2).

6, Kylene Elias, Tornillo, 47 (4).

7, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 44 (2).

7, Crystal Peterson, Jefferson, 44 (2).

9, Alyssa Laspada, Franklin, 42.

10, Monique Correa, Jefferson, 40.

10, Alissa Kennedy, El Paso, 40.

Alexa Lawrence, Coronado, 39.

Kassandra Jimenez, Montwood, 37.

Jenna Saunders, Franklin, 37.

Chondra Espino, Canutillo, 35.

Abigail Murillo, Bel Air, 33.

Mia Rivera, Hanks, 33.

Annette Guzman, Burges, 32.

Michele Paillard, Franklin, 31.

Janice Olivas, Clint, 28.

Megan Kirtley, Eastlake, 27.

Nat Escajeda, Tornillo, 25.

Karyme Garcia, Montwood, 24.

Jazmine Miranda, Montwood, 24 (1).

Shayla Cohen Jones, El Paso High, 24.

Vivian Zapata, Clint, 23 (1).

Jezarae Valenzuela, El Paso High, 23 (1).

Olivia Garcia, Tornillo, 23.

Ivy Lara, Canutillo, 23.

Britney Martinez, Loretto, 22.

Sara Armendariz, Bel Air, 22 (1).

Samantha Ramirez, Socorro, 21.

Banah Abdeljaber, Coronado, 21.

Melody Tsutsumi, Jefferson, 21.

Kayhla Talavera, Mt. View, 20 (1).

Jelia Lugo, Jefferson, 20.

Isabella Medina, Americas, 19.

Alexa Rangel, Montwood, 19.

Hannah Tellez, Eastwood, 19.

Morayma Montes, Austin, 17.

Sofia Camacho, Franklin, 17.

Andrea Castillo, El Paso, 16.

Sonya Lee, Coronado, 16.

Disany Sandoval, Del Valle, 15.

Valeria Loo-King, Del Valle, 14.

Amaryllis Rubalcaba, Eastwood, 14.

Madelaine Estrada, Mt. View, 14.

Rosemary Torres, Bel Air, 14.

Jordan Torres, Franklin, 13.

Jacqueline Castillo, Clint, 13.

Carolina Pitchkolan, Coronado, 12.

Gracyn Hunt, Coronado, 12.

Alexis Vasquez, Eastwood, 12.

Vanessa Preciado, Canutillo, 10.

Daniela Peinado, Coronado, 10.

Ximena Jimenez, San Elizario, 10.

Carolina Zarrabal, Pebble Hills, 9.

Mia Vargas, Americas, 9.

Maria Hobbs, Loretto, 9.

Pamela Ramirez, Burges, 9.

Natalie Espinosa, Montwood, 9.

Adalia Olmos, Eastwood, 8.

Trinity Martinez, Eastwood, 8.

Victoria Ovalles, Eastwood, 8.

Irma Munoz, Jefferson, 8.

Natalie Rivera, Canutillo, 8.

Elizabeth Hernandez, Austin, 8.

Aylin Tepezano, Clint, 7.

Desiree Carrillo, Eastwood, 7.

Jaquelin Gonzalez, Horizon, 7.

Madison Spencer, Hanks, 7.

Amber Martin, Eastwood, 6

Giselle Rubio, Eastlake, 6.

Emilee Antimo, Burges, 6.

Monica Hagerich, Eastwood, 6.

Luisa Ramirez, Coronado, 6.

Jaslyne Ramirez, Del Valle, 6.

Jaylee Levario, Bel Air, 6.

Natalie Franco, Pebble Hills, 5.

Selma Licon, Eastwood, 5.

Wendy Garcia, Tornillo, 5.

Vivian Shaheen, El Paso High, 5.

Mariah Martinez, Loretto, 5.

Marcela Hernandez, Riverside, 5.

Itzel Garcia, Americas, 4.

Caryn Hart, Andress, 4.

Briana Canales, Eastlake, 4.

Eva Asfahani, Coronado, 4.

Paola Bolanos Hernandez, Parkland, 4.

Emma White, El Paso High, 4. 

Anel Aranda, Riverside, 4.

Osmary Vazquez, San Elizario, 4.

 Sarah Villaronga, Franklin, 3.

Ana Rojas, Socorro, 3.

Claudia Vargas, Parkland, 3.     

Brianna Ibarra, Tornillo, 3.

Jasmine Martinez, Eastwood, 2.

Jade Baca, Hanks, 2.

Amanda Sotelo, Franklin, 2.

Amanda Torres, Loretto, 2.

Sarah Gil, Eastwood, 2.

Athena Escobar, Fabens, 2.

Bianca Quintero, Chapin, 2.

Yanitza Olivares, Socorro, 1.

Genisis Guereca, Bel Air, 1.

Lauren Anderson, Americas, 1.

Yulianna Anahi Martinez, Parkland, 1.

Christina Duncan, Coronado, 1.

Andrea Baeza, Loretto, 1.

Elliane Marshall, Eastwood, 1.

Camila Luna, Riverside, 1.

Iris Baca, Horizon, 1.

High School Girls XC Poll: Week 8

Every Wednesday, El Paso Running will utilize a point system to highlight El Paso’s top cross country female runners.

The system is as follows: In a race of less than 150 runners, first place gets 10 points, second gets 9 points all the way down to and 10th place which gets 1 point. For meets with between 151 to 300 runners, double points will be rewarded meaning 20 points for first, 19 for second all the way down to 1 point for 20th. For every additional 150 runners, another 10 runners will be included in the points.

For those who like raw times, we also list the Top 25 5K/3-mile boys and girls race times and the meets and dates that they occurred.

For questions, videos and photos email vrmart66@gmail.com.

This week’s schedule

Region 1 Cross Country Championship: At Mae Simmons Park in Lubbock. Monday, Nov. 9, Class 3A, 10 a.m. (MDT), Class 5A 1 p.m. (MDT). Tuesday, Nov. 10, Class 4A 10 a.m. (MDT), Class 6A, 1 p.m. (MDT).

The season ended for many teams last weekend. For the rest, its off to the Region 1 Cross Country Championship Monday and Tuesday in Lubbock.

Top 10

1. Franklin: Franklin won its third consecutive District 1-6A team championship, scoring 28 points. Eva Jess also won her fourth individual title, finishing in 18:11.3 – a personal best this season. The Cougars had four runners finish in the top 10 including seniors Jess and  Ally Little (third, 19:03.5), sophomore Michelle Paillard (sixth, 19:48.5, a season personal best) and junior Jenna Saunders (eighth, 20:00.1). Its average time was 19:26.26. They will race in the Class 6A division at the Region 1 Cross Country Championship at 1 p.m. Tuesday.

2. Montwood: The Rams were second in District 1-6A, placing three runners – sophomore Kassandra Jimenez (fourth, 19:33.8), senior Karyme Garcia (fifth, 19:47.7) and junior Alexa Rangel (seventh, 19:48.5) – in the top 10. All three had season personal best times. Montwood scored 41 points and had a time average time of 19:59.18. The team will compete in the Class 6A race at the Region 1 Cross Country Championship at 1 p.m. Tuesday.  

3. Eastwood: The Troopers finished third at the District 6A championship with 51 points. The Troopers had two runners – juniors Lauren Portillo-Walls (second, 18:42.7) and Adalia Olmos (tenth, 20:07.0, a season personal best) – finish in the top 10 and advanced to the Class 6A race at the Region 1 Cross Country Championship at 1 p.m. Tuesday. The team average was 20:03.92.

4. Bel Air: The Highlanders move up five spots after winning the District 2-5A championship with 40 points. It is believed to be Bel Air’s first district championship since 1982. The Highlanders placed four runners – juniors Abigail Murillo (third, 20:43.9) and Jaylee Levario (fifth, 21:04.7) and seniors Sara Armendariz (sixth, 21:14.2) and Rosemary Torres (seventh, 21:17.9) –  in the top 10. The team will race at Monday’s Class 5A division of the Region 1 Meet at 1 p.m. The team’s average time was 21:26.14.

5. Jefferson: The Foxes won their third straight District 1-5A crown with 34 points. Jefferson junior Crystal Peterson also won her third district championship, racing out to season personal best 19:57.4 to lead the Silver Foxes. Senior Melody Tsutsumi was fourth in 21:01.0 and junior Monique Correra was fifth in 21:18.8. The team will race at Monday’s Class 5A division of the Region 1 Meet at 1 p.m. Jefferson’s team average was 21:31.72.

6. El Paso High: El Paso was second (48) in the District 1-5A championship and advanced to the Monday’s Region 1, Class 5A championship. The Tigers had three runners – sophomore Shayla Cohen Jones (sixth, 21:28.7), senior Alissa Kennedy (seventh, 21:42.3) and sophomore Jezarae Valenzuela (ninth, 22.20.7) – in the top 10. The team average was 22:11.94.

7. CoronadoThe T-Birds finished with 134 points in the District 1-6A race and placed fourth. Sophomore Krya Walker had a season best 20:06.1 and finished ninth, good enough for a berth to the Class 6A regional.  Coronado’s team average was 22:45.84.

8. CanutilloThe Eagles drop two spots after finishing second at the District 2-5A championship with 75 points. Canutillo’s top three runners were senior Chondra Espino (second, 20:42.1), sophomore Natalie Rivera (eighth, 21:37.7) and junior Ivy Lara (ninth, 21:40.0). The Eagles – whose average time was 22:52.46 – will race at Monday’s Class 5A division of the Region 1 Championship.

9. Tornillo. Tornillo sophomore Kylene Elias defended her District 3-4A individual crown racing the 2-mile course in 14:04.94 Saturday afternoon in Presidio as the Coyotes finished second with 50 points. Also finishing in the top 10 for Tornillo were freshman Nataly Escajeda (fourth, 15:34.72) and junior Olivia Garcia (eighth, 15:48.02). The team will race in the Class 3A regional at 10 a.m. Monday.

10. Hanks. Hanks was third in District 2-5A with 81 points.  Hanks runners – sophomore junior Mila Rivera (tenth, 21:41.5) will advance to regionals in Class 5A. The team’s average time was 22:28.88.

Dropped out: None.

On the brink: None.

Eastwood senior Victoria Ovalles turned in a season personal best 20:24.6 at the District 1-6A championship at Vista Hills Country Club on Saturday. Ovalles’ time is the 21st fastest in the city.

Top times (5K/3Mile)

1, Lauren Portillo-Walls, Eastwood, 18:04.35 (Vista Hills CC, 10/10).

2, Eva Jess, Franklin, 18:11.3 (Vista Hills CC, 10/31).

3, Ally Little, Franklin, 18:39.33 (Haskins Center, 10/3).

4, Alyssa Laspada, Franklin, 19:03.19 (Vista Hills CC, 10/10).

5, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 19:12.42 (Veterans Park, 9/26).

6, Kassandra Jimenez, Montwood, 19:33.8 (Vista Hills CC, 10/31).

7, Jenna Saunders, Franklin, 19:43.31 (Haskins Rec. Center, 10/3).

8, Karyme Garcia, Montwood, 19:47.7 (Vista Hills C.C., 10/31).

9, Michele Paillard, Franklin, 19:48.5 (Vista Hills C.C., 10/31).

9, Alexa Rangel, Montwood, 19:48.5 (Vista Hills CC, 10/31).

11, Sofia Camacho, Franklin 19:55.96 (Vista Hills CC, 10/10).

12, Jordan Torres, Franklin 19:56.30 (Haskins Rec. Center, 10/3).

13, Crystal Peterson, Jefferson, 19:57.4 (Vista Hills CC 10/31).

14, Jazmine Miranda, Montwood, 19:58.1 (Vista Hills CC, 10/17).

15, Kyra Walker, Coronado, 20:06.1 (Vista Hills CC, 10/31).

16, Adalia Olmos, Eastwood, 20:07.0 (Vista Hills CC, 10/31).

17, Monique Correa, Jefferson, 20:15.2 (Vista Hills CC, 10/17).

18, Kylene Elias, Tornillo, 20:19.07 (Veterans Park, 10/3).

19, Pamela Ramirez, Burges, 20:22.4 (Vista Hills CC 10/31).

20, Carolina Zarrabal, Pebble Hills, 20:23.25 (Veterans Park, 10/3).

21, Victoria Ovalles, Eastwood, 20:24.6. (Vista Hills CC, 10/31).

22, Trinity Martinez, Eastwood, 20:25.4 (Vista Hills CC, 10/31).

23, Andrea Villagomez, Horizon, 20:26.27 (Veterans Park, 9/19).

24, Natalie Espinosa, Montwood, 20:29.2 (Vista Hills CC, 10/31).

25, Selma Licon, Eastwood 20:35.22 (Vista Hills CC, 10/10).

Montwood capped an impressive regular season with a second-place finish in the District 1-6A Championship. The team consists of Kassandra Jimenez, Karyme Garcia, Alexa Rangel, Jazmine Miranda, Natalie Espinosa, Brianna Favela and Julie Canales.

Power rankings (number in parenthesis indicate meets won)

1, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 70 (7).

2, Eva Jess, Franklin, 69 (6).

3, Ally Little, Franklin, 60.

4, Kyra Walker, Coronado, 51 (4).

4, Andrea Villagomez, Horizon, 49 (2).

6, Crystal Peterson, Jefferson, 44 (2).

7, Alyssa Laspada, Franklin, 42.

8, Kylene Elias, Tornillo, 40 (4).

8, Monique Correa, Jefferson, 40.

8, Alissa Kennedy, El Paso, 40.

Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 39 (2).

Alexa Lawrence, Coronado, 39.

Kassandra Jimenez, Montwood, 37.

Jenna Saunders, Franklin, 37.

Chondra Espino, Canutillo, 35.

Abigail Murillo, Bel Air, 33.

Mia Rivera, Hanks, 33.

Annette Guzman, Burges, 32.

Michele Paillard, Franklin, 31.

Janice Olivas, Clint, 28.

Megan Kirtley, Eastlake, 27.

Nat Escajeda, Tornillo, 25.

Karyme Garcia, Montwood, 24.

Jazmine Miranda, Montwood, 24 (1).

Shayla Cohen Jones, El Paso High, 24.

Vivian Zapata, Clint, 23 (1).

Jezarae Valenzuela, El Paso High, 23 (1).

Olivia Garcia, Tornillo, 23.

Ivy Lara, Canutillo, 23.

Britney Martinez, Loretto, 22.

Sara Armendariz, Bel Air, 22 (1).

Samantha Ramirez, Socorro, 21.

Banah Abdeljaber, Coronado, 21.

Melody Tsutsumi, Jefferson, 21.

Kayhla Talavera, Mt. View, 20 (1).

Jelia Lugo, Jefferson, 20.

Isabella Medina, Americas, 19.

Alexa Rangel, Montwood, 19.

Hannah Tellez, Eastwood, 19.

Morayma Montes, Austin, 17.

Sofia Camacho, Franklin, 17.

Andrea Castillo, El Paso, 16.

Sonya Lee, Coronado, 16.

Disany Sandoval, Del Valle, 15.

Valeria Loo-King, Del Valle, 14.

Amaryllis Rubalcaba, Eastwood, 14.

Madelaine Estrada, Mt. View, 14.

Rosemary Torres, Bel Air, 14.

Jordan Torres, Franklin, 13.

Jacqueline Castillo, Clint, 13.

Carolina Pitchkolan, Coronado, 12.

Gracyn Hunt, Coronado, 12.

Alexis Vasquez, Eastwood, 12.

Vanessa Preciado, Canutillo, 10.

Daniela Peinado, Coronado, 10.

Ximena Jimenez, San Elizario, 10.

Carolina Zarrabal, Pebble Hills, 9.

Mia Vargas, Americas, 9.

Maria Hobbs, Loretto, 9.

Pamela Ramirez, Burges, 9.

Natalie Espinosa, Montwood, 9.

Adalia Olmos, Eastwood, 8.

Trinity Martinez, Eastwood, 8.

Victoria Ovalles, Eastwood, 8.

Irma Munoz, Jefferson, 8.

Natalie Rivera, Canutillo, 8.

Elizabeth Hernandez, Austin, 8.

Aylin Tepezano, Clint, 7.

Desiree Carrillo, Eastwood, 7.

Jaquelin Gonzalez, Horizon, 7.

Madison Spencer, Hanks, 7.

Amber Martin, Eastwood, 6

Giselle Rubio, Eastlake, 6.

Emilee Antimo, Burges, 6.

Monica Hagerich, Eastwood, 6.

Luisa Ramirez, Coronado, 6.

Jaslyne Ramirez, Del Valle, 6.

Jaylee Levario, Bel Air, 6.

Natalie Franco, Pebble Hills, 5.

Selma Licon, Eastwood, 5.

Wendy Garcia, Tornillo, 5.

Vivian Shaheen, El Paso High, 5.

Mariah Martinez, Loretto, 5.

Marcela Hernandez, Riverside, 5.

Itzel Garcia, Americas, 4.

Caryn Hart, Andress, 4.

Briana Canales, Eastlake, 4.

Eva Asfahani, Coronado, 4.

Paola Bolanos Hernandez, Parkland, 4.

Emma White, El Paso High, 4. 

Anel Aranda, Riverside, 4.

Osmary Vazquez, San Elizario, 4.

 Sarah Villaronga, Franklin, 3.

Ana Rojas, Socorro, 3.

Claudia Vargas, Parkland, 3.     

Brianna Ibarra, Tornillo, 3.

Jasmine Martinez, Eastwood, 2.

Jade Baca, Hanks, 2.

Amanda Sotelo, Franklin, 2.

Amanda Torres, Loretto, 2.

Sarah Gil, Eastwood, 2.

Athena Escobar, Fabens, 2.

Bianca Quintero, Chapin, 2.

Yanitza Olivares, Socorro, 1.

Genisis Guereca, Bel Air, 1.

Lauren Anderson, Americas, 1.

Yulianna Anahi Martinez, Parkland, 1.

Christina Duncan, Coronado, 1.

Andrea Baeza, Loretto, 1.

Elliane Marshall, Eastwood, 1.

Camila Luna, Riverside, 1.

Iris Baca, Horizon, 1.