Boys Track and Field Top 10 Times and Distances, Week 7

Franklin’s Omajuwa Etiwe improved on his city best 200 dash last week, racing to a 21.65.

Other outstanding city-best performances last week included:

*Cathedral’s Brandon Seagreaves, 4:17.56 in the 1,600-meter run.

*Dominic Britton, Chapin, 14.69 in the 110 hurdles.

*Infante Jones, Parkland, 39.27 in the 300 hurdles.

*Deion Hankins, Parkland, 21-feet, 11-inches in the long jump.

Boys4

Here are the results from the Americas Invitational – https://www.runnercard.com/runner/data/23309/1002385/result/Results%20complete.htm

Here are the results from the Horizon Invitational –  https://www.runnercard.com/runner/data/19643/1002396/result/Scanned-image_05-18-2017-200930.pdf.

Here are the results from the Parkland Invitational – https://www.runnercard.com/runner/data/14601/1002408/result/parkland%20results.pdf.

Here are the results from the Parkland Invitational – https://tx.milesplit.com/meets/347019/results/636289/formatted#.XKPE0OtKh7M

This week’s schedule is as follows:

District 1-6A Championship: 3 p.m. Thursday, April 4 and Friday, April 5; 10 a.m. Saturday, April 6 at Franklin High School. Americas, Coronado, Franklin, Pebble Hills, Montwood and Socorro.

El Dorado Invitational Boys/Girls:  April 5-6 at the SAC. Eastwood, Hanks, El Dorado, Eastlake, Mt. View, Horizon.

Ysleta Boys/Girls: 2 p.m. April 5. Parkland, Bel Air, Del Valle, Riverside, Ysleta, Burges, Jefferson, Canutillo, Loretto, Cathedral, Clint.

Andress Boys/Girls: 3:30 p.m. April 5. Andress, El Paso, Irvin, Chapin, Faith, Fabens, Bowie.

Here the top 10 track and field male athletes in each race and field event after week 7:

Boys1

Field Events

Discus: 1, Johnny Cerros, Franklin 158 feet; 2, Misael Oriz, Socorro, 157-4; 3, Andrews Bristol, Franklin, 154-4; 4, David Moreno, Jefferson 152-10; 5, Zachary Cyrus Pomele, Pebble Hills, 150-4; 6, David Moreno, Coronado, 149-2; 7, Devean Deal, Pebble Hills, 142-1; 8, Adam Vick, Franklin, 139-7; 9, Dominque Valera, Coronado, 139-5; 10, Tony Holguin, San Elizario, 139-4.

Shot put: 1, Misael Ortiz, Socorro, 53-1.5; 2, Garrett Strokes, Burges, 52-11; 3, Jonathan Lopez, Montwood, 49-9; 4, David Moreno, Jefferson, 48-9.5; 5, Arturo Jimenez, Horizon, 48-4; 5, Johnny Cerros, Franklin 48-4; 7, Andrew Bristol, Franklin, 48-00.50; 8, Nick Kim, Americas, 46-11.5; 9, Alex Freeman, Burges, 46-10; 10, Lean Smith Jr., Franklin, 46-8.

High jump: 1, Caleb Gerber, Pebble Hills, 6-8; 2, Christian Matamoros, Burges, 6-4; 2, Evan Chisolm, Americas, 6-4; 4, Ethan Villa, Austin, 6-2; 5, Alec Villa, Hanks, 6-0; 5, Ozzy Araiza, Ysleta, 6-0;  5, Matthew Flowers, Canutillo, 6-0; 5, Adrian Donacio, Eastlake, 6-0; 5, Dayton Jamierson, Pebble Hills, 6-0; 5, Ivann Alvarez, Americas, 6-0.

Pole vault: 1, Keith Rodriguez, Eastlake, 14-0; 2, Matthew Sanchez, Coronado, 13-8; 3, Daniel Larios, Coronado, 12-6; 3, Daniel Cardenas, Mt. View, 12-6; 5, Luis Holguin, Burges, 12-0; 6, Evan Perez, Hanks, 11-6; 6, Angel Escalera, Parkland, 11-6; 6, Armando Villa, Americas, 11-6; 6, Alan Garcia, Mt. View, 11-6; 6, David Rodriguez, San Elizario, 11-6.

Long jump: 1, Deion Hankins, Parkland, 21-11; 2, Daniel Rivera, Horizon, 21-4; 3, Hector Nevarez, Mt. View, 21-3; 4, Zacarias Velasquez, Franklin, 21-2.50; 5, Duane Nelson, El Dorado, 21-1; 6, Takeem Thomas, Eastwood, 21-0; 6, Donta Hayes, Parkland, 21-0; 8, Karch Gardiner, Del Valle, 20-11; 9, Elijah Davis, Pebble Hills, 20-8; 9, Derek Saldivar, Americas, 20-8.

Triple jump: 1, Gabriel Stonewall, Franklin 46-3; 2, Takeem Thomas, Eastwood, 44-11; 3, Kamuel Sloan, Franklin, 44-9; 4, Donta Hayes, Parkland, 43-1.50; 4, Julian Hinojos, Americas, 43-1.50; 6, Daniel Rivera, Horizon, 43-1; 7, Quayvon Jones, Chapin, 42-5; 8, Alec Marenco, Burges, 41-11; 9, Alec Villa, Hanks, 41-6.50; 10, Marcos Duran, Mt. View, 41-4.25.

Boys5

Running Events

100 meters: 1, Caleb Gerber, Pebble Hills, 10.81; 2, Omajuwa Etiwe, Franklin, 10.86; 3, Oscar Lozano, Franklin, 10.92; 4, Abel Cervantes, Americas, 10.93; 5, Fred Hernandez, Socorro, 11.03; 6, Cedric Haynes, El Dorado, 11.07; 7, Deion Hankins, Parkland, 11.16; 8, Isaiah Davis, Pebble Hills, 11.19; 9, Duane Nelson, El Dorado, 11.22; 10, Elias Medel, Ysleta, 11.22.

200 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 21.65; 2, Isaiah Davis, Pebble Hills, 21.81; 3, Abel Cervantes, Americas, 21.99; 4, Kameron Walker, Austin, 22.18; 5, Julian Mendoza, Hanks, 22.37; 6, Angel Jurado, Franklin, 22.44; 7, Julian Hinojos, Americas, 22.48; 8, Ian Tharp, Franklin, 22.49; 9, Joshua White, Burges, 22.54; 10, Caleb Gerber, Pebble Hills, 22.57.

400 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 48.18; 2, Joshua White, Burges, 48.32; 3, Julian Hinojos, Americas, 49.41; 4, Michael Abeyta, Hanks, 49.90; 5, Ian Tharp, Franklin, 50.18; 6, Ethan Villa, Austin, 50.24; 7, Jakob Rangel, Franklin, 50.88; 8, Sam Zambrano, Burges, 51.12; 9, Abel Cervantes, Americas, 51.41; 10, Matthew Flowers, Canutillo, 51.48.

800 meters: 1, Liam Walsh, Coronado, 1:55.75; 2, Alan Alba, Coronado, 1:55.94; 3, Fernando Morales, Franklin, 1:56.70; 4, Jacob Ye, Americas, 1:56.91; 5, Noah Yeager, Burges, 1:57.22; 6, Sam Zambrano, 1:57.78; 7, Tyler Rodriguez, Americas, 1:57.99; 8, Kevin Campbell, Americas, 1:58.38; 9, Edwin Gomez, San Elizario, 1:59.26; 10, Thomas Magee, Chapin, 1:59.61.

Boys2

1,600 meters: 1, Brandon Seagreaves, Cathedral, 4:17.56; 2, Edwin Gomez, San Elizario, 4:18.75; 3, Liam Walsh, Coronado, 4:19.86; 4, Sam Zambrano, Burges, 4:23.39; 5, Michael Abeyta, Hanks, 4:23.72; 6, Tyler Rodriguez, Americas, 4:24.99; 7, Elias Perez, Eastwood, 4:27.20; 8, Rodger Rivera, Hanks, 4:29.32; 9, Nick Gonzalez, Coronado, 4:29.94; 10, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 4:29.98.

3,200 meters: 1, Edwin Gomez, San Elizario, 9:17.44; 2, Elias Perez, Eastwood, 9:22.36; 3, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 9:26.95; 4, Brandon Seagreaves, Cathedral, 9:32.02; 5, Rodger Rivera, Hanks, 9:42.32; 6, Kayn Quinones, Eastwood, 9:42.88; 7, Tyler Rodriguez, Americas, 9:44.31; 8, Israel David, Eastlake, 9:44.97; 9, Michael Abeyta, Hanks, 9:45.66; 10, Jacob Wedemeyer, Franklin, 9:49.05.

110 meter hurdles: 1, Dominic Britton, Chapin, 14.69; 2, Infante Jones, Parkland, 14.79; 3, Donta Hayes, Parkland, 15.37; 4, Joshua Massaquoi, Franklin, 15.38; 5, Caleb Stewart, Americas, 15.40; 6, Jacob Luna, Eastwood, 15.51; 7, Chris Martinez, Franklin, 15.51; 8, Alex Colmenero, Parkland, 15.54; 9, Gavin Hidalgo, Eastwood, 15.56; 10, Jonathan Plascencia, Jefferson, 15.64.

300 meter hurdles: 1, Infante Jones, Parkland, 39.27; 2, Vince Armendariz, Americas, 40.65; 3, Alex Colmenero, Parkland, 40.95; 4,  Jacob Luna, Eastwood, 41.00; 5, Chris Martinez, Franklin, 41.01; 6, Dominic Britton, Chapin, 41.46; 7, Jonathan Plascencia, Jefferson, 41.63; 8, Gavin Hidalgo, Eastwood, 42.06; 9, Caleb Stewart, Americas, 42.19; 10, Angel Escalera, Parkland, 42.20.

Boys3

400 meter relay: 1, Americas ‘A’ (Armando Villa, Abel Cervantes, Ryan Acosta, Julian Hinojos), 43.03; 2, Pebble Hills ‘A’ (Caleb Gerber, Jim Edward, Jalen Partida, James Hadnot), 43.36; 3, El Dorado ‘A’ (Duane Nelson, Ricky Espinoza, Alex Milian, Cedric Haynes), 43.76; 4, Montwood ‘A’ (David Niebla, Chris Ramos, Carlos Cisneros, Evan Cisneros), 43.93; 5, Eastwood, 44.06; 6, Ysleta (Joshua Lopez, Elias Medel, Giovanni Martinez, Damian Carrasco), 44.07; 7, Franklin ‘A’ (Darryn Clark, Angel Jurado, Isreal Hudson, Ethan Bustillos), 44.18; 8,  Austin ‘A’ (Freddy Elizondo, Andrew Yco, Kevin Usera, Kameron Walker), 44.46; 9, Burges, 44.50; 10, Hanks, 44.51.

800 meter relay: 1, Americas ‘A’ (Ryan Acosta, Abel Cervantes, Julian Hinojos, Armando Villa), 1:29.53; 2, Franklin ‘A’ (Darryn Clark, Angel Jurado, Ian Tharp, Omajuwa Etiwe), 1:30.32; 3, Pebble Hills  ‘A’ (Isaiah Davis, Ian Edward,  Sebastian Ochoa, Galeb Gerber), 1:30.37; 4, Austin ‘A’ (Moises Morales, Kameron Walker, Miguel Vazquez, Kevin Usera), 1:31.17; 5, Hanks, (Samuel Guitterez, Ivan Regalado, Joey Padilla, Julian Mendoza), 1:31.65; 6, Eastwood  ‘A’ (Marcus Ransom, Scott Stone, Larry Baker, Takeem Thomas), 1:31.87; 7, Eastlake (Antony Donacio, Adam Herrera, D’Andre Ray, Michael Garcia), 1:32.09; 8, El Dorado 1:32.91 9, Canutillo, 1:32.96; 10, Parkland, 1:33.01.

1,600 meter relay: 1, Franklin ‘A’ (Ian Tharp, Ethan Bustillos, Fernando Morales, Omajuwa Etiwe), 3:21.37; 2, Americas ‘A’ (Ryan Acosta, Julian Hinojos, Sir Drennan, Abel Cervantes), 3:24.33; 3, Burges, 3:24.74; 4, Parkland ‘A,’ 3:28.75; 5, Eastlake (Kevin Aravelo, Lorenz Smith, David Christobal, Michael Garcia), 3:29.14; 6, San Elizario  ‘A’  (Alex Devora, Alexis Maldonado, Tony Diaz, Alexis Gurrola), 3:30.59; 7, Austin  ‘A’ (Steven Montoya, Miguel Vazquez, Andrik Zamora, Ethan  Villa), 3:30.89;; 8, Coronado ‘A’ (Nick Gonzalez, Josh Espino, Alan Alba, Liam Walsh), 3:32.92; 9, Hanks, 3:33.09; 10, Montwood ‘A’ (Brandon Williams, Kenneth Dominguez, Matthew Lindsey, Christian

Author: Victor R. Martinez

My love of running began with my son Deric. His passion and talent for distance running opened my eyes to a sport I never imaged I would embrace with such enthusiasm. As a journalist at the El Paso Times, I was the lead writer for cross country and track for several years and I was able to tell the stories of these amazing unsung athletes. Never a runner myself, I decided to change that when I turned 50 in 2016 when I trained for my first 5K. I've been running ever since and I love every minute of it - well - sort of.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s