Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 7

There were four city best time set at the Chandler Rotary Meet and one at the Hanks Invitational.

The Chapin 800-meter relay of Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little improved on its own city best, racing to a 1:41.53 at the Chandler Rotary Meet.

The Chapin 400-meter relay of Chapin Maliyah Pride, Trinity Avrilien, Samahdi Foster, Morgan Little ran a 42.51 at the Chandler Rotary Meet.

Chapin’s Morgan Little ran a 12.37 in the 100-meters dash at the Chandler Rotary Meet.

Eastwood freshman Adelynn Rodriguez ran a10:57.40 in 3,200 meters at the Chandler Rotary Meet.

El Dorado senior Deborah Lozano ran a personal best 46.02 in 300-meter hurdles at the Hanks Invitational.

For complete results of the Hanks Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455504/results.

For complete results of the El Paso/Coronado Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449984/results.

For complete results for theChandler Rotary Meet, click here https://az.milesplit.com/results.

For complete results for the San Angelo Meet, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449800/results.

This week’s schedule is as follows:                   

Clint ISD Meet: April 1-2 at Clint High School.  Del Valle, Fabens, Clint, Cathedral, El Dorado, Chapin, Bowie, Irvin, Tornillo, Anthony, Pebble Hills, Eastlake, Americas, Mt. View, Austin.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 6:

Coronado freshman Lauren Hazboun established a personal best 16-6 in the long jump at the Coronado Invitational. Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Amaris Delgado, Socorro, 38-feet, 6 inches; 2, Iyanna Jackson, Franklin, 36-7.5; 3, Kazzady Jimenez, Burges, 35-3.5; 4, Victoria Loya, Clint 35-2; 5, Leslie Jaquez, Jefferson, 34-5; 6, Brianna Aragon, Americas, 33-10.5; 7, Allegra Solis, Clint, 33-7; 8, Kelsey Finn, Coronado, 33-5.5; 9, Nahtasha Poplar, Eastlake, 33-0; 10, Briana Johns, Americas, 32-01.

Discuss: 1, Aries Mendez, Eastwood, 114 feet, 5 inches; 2, Victoria Loya, Clint, 114-0; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 109-7; 4, Amaris Delgado, Socorro, 106-7; 5, Desiree Cuevas, Irvin, 105-1; 6, Kelsey Finn, Coronado, 104-9; 7, Kazzady Jimenez, Burges, 103-7; 8, Maritza Macias, Americas, 100-11; 9, Alyssa Lambert, Burges, 100-7; 10, Samantha Castaneda, Austin, 98-3.

High jump: 1, Aileen Alvarado, El Dorado, 5 feet, 2 inches; 1, Alyssa McBain, Eastwood, 5-2; 3, Bianca Parker, Del Valle, 5-0; 3, Kayla Phillip, Andress, 5-0; 5, Kaira Joseph, Eastwood, 4-10; 5, Erika Salinas, Franklin, 4-10 7, Salma Licon, Eastwood, 4-8; 7, Jocelyn Odiott, El Dorado, 4-8; 7, Abigail Perez, Americas, 4-8; 7, Laci Del Pino, Ysleta, 4-8; 7, Anisa Walker, San Elizario, 4-8; 7, Annette Guzman, Burges, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 12 feet, 0 inches; 2, Amaya Hernandez, Bel Air, 10-6; 3, Aritzel Garcia, Burges, 10-0; 4, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-6; 4, Charlotte Benavides, Coronado, 9-6; 4, Alexa Lawrence, Coronado, 9-6; 7, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-3; 8, Minerva Cerda, Mt. View, 9-0; 8, Erika Salinas, Franklin, 9-0; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 9-0.

Long jump: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 17 feet, 8 inches; 2, Angelina Killings, Montwood, 17-6.5 inches; 3, Morgan Little, Chapin, 17-4; 3, Diana Cain, Franklin, 17-4; 5, Caidence Johnson, Chapin, 17-3; 6, Promise Iheanacho, Andress, 16-10; 6, Juliana Patton, Burges, 16-7; 8, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 8, Lauren Hazboun, Coronado, 16-6; 10, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 16-3.

Triple jump: 1, Joanna Huang, El Paso, 36 feet, 3.25 inches: 1, Isabella Dubrule, Eastlake, 36-3.25; 3, Promise Iheanacho, Andress, 35-0; 4, Samahdi Foster, Chapin, 34-11; 4, Aileen Alvarado, El Dorado, 34-11; 6, Angelina Killings, Montwood, 34-9.5; 7, Morgan Little, Chapin, 34-3.75; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 34-3; 9, Angela Hernandez, Americas, 33-9; 10, Amaya Williams, Eastwood, 33-4.

The Chapin 800- and 400-meter relay teams of Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little set city best times at the Chandler Rotary Meet. The 800 team improved on its own city best, racing to a 1:41.53 and the 400 team ran a 42.51 in Chandler, Ariz.

Running Events

100 meters: 1, Morgan Little, Chapin, 12.37; 2,Maliyah Pride, Chapin, 12.39; 3, Angelina Killings, Montwood, 12.57; 4, India Dowling-Green, El Dorado, 12.63; 5, Marcela Lozano, Montwood, 12.64; 6, Samahdi Foster, Chapin, 12.66; 7, Diana Cain, Franklin, 12.68; 8, Demetreal Green, Americas, 12.74; 9, Iliana Smith, Eastlake, 12.77; 10, Simara Barton, Austin, 12.82.

200 meters: 1, Morgan Little, Chapin, 25.34; 2,Maliyah Pride, Chapin, 25.35; 3, Grace Oyetunde, Franklin, 25.65; 4, India Dowling-Green, El Dorado, 25.84; 5, Marcela Lozano, Montwood, 26.01; 6, Samahdi Foster, Chapin, 26.06; 7, Angelina Killings, Montwood, 26.12; 8, Trinity Avrilien, Chapin, 26.29; 9, Caidence Johnson, Chapin, 26.37; 10, Diana Cain, Franklin, 26.41.

400 meters: 1, Samahdi Foster, Chapin, 57.11; 2, Grace Oyetunde, Franklin, 57.58; 3, Biviana Garcia, Chapin, 58.98; 4, Bianca Parker, Del Valle, 59.51; 5, Giovanna Zubia, Eastwood, 1:00.38; 6, Alexia Mata, Eastwood, 1:00.94; 7, Andrea Castillo, El Paso, 1:01.08; 8, Natalie Rivera, Canutillo, 1:01.55; 9, Kaira Joseph, Eastwood, 1:01.80; 10, Mia Rivera, Hanks, 1:01.88.

800 meters: 1,Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:16.06; 2, Sofia Camacho, Franklin, 2:20.55; 3, Rebecca Duran, Chapin, 2:21.92; 4,Adelynn Rodriguez, Eastwood, 2:22.32; 5, Mia Rivera, Hanks, 2:22.38; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 2:22.67; 7, Abigail Barraza, Franklin, 2:23.11; 8, Isabella Medina, Americas, 2:23.27; 9, Andrea Castillo, El Paso, 2:24.10; 10, Crystal Peterson, Jefferson, 2:25.73.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 4:57.32; 2, Alyssa Laspada, Franklin, 5:17.24; 3, Adelynn Rodriguez, Eastwood, 5:18.42; 4, Abigail Barraza, Franklin, 5:18.43; 5, Natalia Martinez Lopez, Pebble Hills, 5:21.45; 6, Crystal Peterson, Jefferson, 5:26.17; 7, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:26.70; 8, Samantha Ramirez, San Elizario, 5:35.28; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.43; 10, Alexa Lawrence, Coronado, 5:35.99.

3,200 meters: 1, Adelynn Rodriquez, Eastwood, 10:57.40; 2, Alyssa Laspada, Franklin, 11:16.26; 3, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 11:42.16; 4, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:48.69; 5, Natalie Franco, Pebble Hills, 12:02.14; 6, Jordan Torres, Franklin, 12:06.66; 7, Samantha Ramirez, San Elizario, 12:08.47; 8, Jazmine Miranda, Montwood, 12:22.02; 9, Alexa Rangel, Montwood, 12:23.29; 10, Paula Tovar, Franklin, 12:25.17.

100-meter hurdles: 1, Erika Salinas, Franklin, 15.75; 2, Emily Trillo, Jefferson, 16.28; 3, Sophie Ryan, Loretto, 16.36; 4, Cailee Phillips, Franklin, 16.44; 5, Laci Del Pino, Ysleta, 16.47; 6, Salma Licon, Eastwood, 16.75; 7, Ariana Hernandez, Americas, 16.90; 8, Deborah Lozano, El Dorado, 16.93; 9, Jaelyn Morrison, Hanks, 17.05; 10, Madelyn Estrada, Mt. View, 17.10.

300-meter hurdles: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 46.02; 2, Cailee Phillips Franklin, 46.84; 3, Salma Licon, Eastwood, 47.27; 4, Ashley Ibarra, Hanks, 47.71; 5, Erika Salinas, Franklin, 47.79; 6, Alexis Hughes, Parkland, 48.20; 7, Juliana Patton, Burges, 48.56; 8, Celeste Garcia, Chapin, 48.77; 9, Ariana Hernandez, Americas, 49.13; 10, Destinee Loeza, Hanks, 49.71.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Trinity Avrilien, Samahdi Foster, Morgan Little), 42.51; 2, Americas, 49.65; 3, Franklin, 49.86; 4, El Dorado, 50.40; 5, Coronado (Jarryn Koneri, Oluwadamisola Adedeji, Camila Hernandez, Lauren Hazboun), 50.73; 6, Pebble Hills (Lyric Ponce, Kennedi Bryant, Julissa Daniels, Adenaji Jones Torres), 51.22; 7, Montwood, 51.48; 8, Del Valle, 51.51; 9, Eastwood, 51.57; 10, Eastlake, 51.76.

800-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 1:41.53; 2, Franklin, 1:46.96; 3, Americas, 1:46.70; 4, Del Valle, 1:47.95; 5, El Dorado (Aileen Alvarado, Sidney Hall, India Dowling-Green, Deborah Lozano), 1:48.00; 6, Montwood (Marcela Lozano, Nayeli Casas, Cynthia Gallegos, Angelina Killings), 1:48.21; 7, Eastwood (Aaliyah Lopez, Kaira Joseph, Sophia Watts, Alexia Mata), 1:49.07; 8, Coronado (Angelica Serna, Jarryn Koneri, Camila Hernandez, Lauren Hazboun), 1:49.46; 9, Mt. View (Jennifer Valdez, Jema Padilla, Madelaine Estrada, Paola Guzman), 1:49.57; 10, Bel Air (Marysol Vidal, Kemberly Goytia, Diana Zapata, Vianey Gomez), 1:49.82.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Amanda Sotelo), 4:00.66; 2, Eastwood, 4:02.11; 3, Chapin (Samahdi Foster, Veronica Berrios, Morgan Little, Celeste Garcia), 4:10.86; 4, Coronado (Gabriella Escobedo, Caroline Pitchkolan, Faith Silex, Meghan Mason), 4:14.26; 5, Hanks, 4:15.41; 6, Americas, 4:17.02; 7, Burges (Juliana Patton, Annette Guzman, Esmeralda Gutierrez, Alyssa Rosales), 4:17.75; 8, Parkland (Alexis Hughes, Aleyda Saucedo, Ashlyne Golston, Mya Paz), 4:19.18; 9, Canutillo (Destiny Carbajal, Leslie Del Real, Gillian Carreon, Arianna Castaneda), 4:21.01; 10, El Paso (Jezarae Valenzuela, Sofia Ramirez, Cheyenne McGhee, Andrea Castillo), 4:21.54.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 6

There was 1 city best time set at the Soutlake Carroll Texas Distance Festival.

Eastwood senior Lauren Walls-Portillo ran a personal best and set a school record 4:57.32 in the 1,600 meters at the Soutlake Carroll Texas Distance Festival.

For complete results of the Jim Omohundro Invitational at Eastwood, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455422/results.

For complete results of the Soutlake Carroll Texas Distance Festival, click here https://tx.milesplit.com/results.

For complete results for the White Sands-Rolla Buck Invitational in Alamogordo, click here https://nm.milesplit.com/results.

For complete results for the Willie Williams Classic in Tucson, click here https://az.milesplit.com/results.

 This week’s schedule is as follows:

Hanks Invitational: March 25-26 at Hanks High School.  Bel Air, Hanks, San Elizario, Horizon, El Dorado, Clint, Anthony, Tornillo, Eastlake, Bowie, Socorro.

El Paso/Coronado Invitational: March 25-26 at Coronado. Eastwood, Fabens, Burges, Jefferson, Cathedral, Bowie, Canutillo, Mt. View, Montwood, Irvin, ell Paso, Loretto, Coronado.

Chandler Rotary Meet: March 25-26 in Chandler, Arizona. Del Valle, Riverside, Eastwood, YWLA, Chapin, Pebble Hills, Americas.

San Angelo Meet:  March 25-26 in San Angelo. Ysleta, Austin, Austin, Andress.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 6:

El Dorado’s Aileen Alvarado owns the city’s seventh best triple jump, leaping 34 feet.

Field Events

Shot put: 1, Amaris Delgado, Socorro, 38-feet, 6 inches; 2, Kazzady Jimenez, Burges, 35-3.5; 3, Victoria Loya, Clint 35-2; 4, Lyanna Jackson, Franklin, 34-10.5; 5, Leslie Jaquez, Jefferson, 34-5; 6, Brianna Aragon, Americas, 33-10.5; 7, Allegra Solis, Clint, 33-7; 8, Kelsey Finn, Coronado, 33-5.5; 9, Nahtasha Poplar, Eastlake, 32-7.5; 10, Briana Johns, Americas, 32-01.

Discuss: 1, Aries Mendez, Eastwood, 114 feet, 5 inches; 2, Victoria Loya, Clint, 114-0; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 109-7; 4, Amaris Delgado, Socorro, 105-6; 5, Desiree Cuevas, Irvin, 105-1; 6, Kelsey Finn, Coronado, 104-9; 7, Maritza Macias, Americas, 100-11; 8, Alyssa Lambert, Burges, 100-7; 9, Kazzady Jimenez, Burges, 100-6; 10, Elena Burciaga, Eastwood, 94-2.

High jump: 1, Aileen Alvarado, El Dorado, 5 feet, 2 inches; 1, Alyssa McBain, Eastwood, 5-2; 3, Bianca Parker, Del Valle, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 4-10; 4, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 4, Kayla Phillip, Andress, 4-10; 7, Salma Licon, Eastwood, 4-8; 7, Jocelyn Odiott, El Dorado, 4-8; 7, Abigail Perez, Americas, 4-8; 7, Laci Del Pino, Ysleta, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 12 feet, 0 inches; 2, Aritzel Garcia, Burges, 10-0; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 9-8.5; 4, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-6; 4, Charlotte Benavides, Coronado, 9-6; 4, Alexa Lawrence, Coronado, 9-6; 7, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-3; 8, Minerva Cerda, Mt. View, 9-0; 8, Erika Salinas, Franklin, 9-0; 8, Karissa Avalos, Del Valle, 9-0.

Long jump: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 17 feet, 8 inches; 2, Angelina Killings, Montwood, 17-6.5 inches; 3, Morgan Little, Chapin, 17-4; 3, Diana Cain, Franklin, 17-4; 5, Caidence Johnson, Chapin, 17-3; 6, Promise Iheanacho, Andress, 16-10; 6, Juliana Patton, Burges, 16-7; 8, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 9, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 16-3; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-1; 10, Kayla Phillip, Andress, 16-1; 10, Maliyah Pride, Chapin, 16-1.

Triple jump: 1, Joanna Huang, El Paso, 36 feet, 3.25 inches: 1, Isabella Dubrule, Eastlake, 36-3.25; 3, Promise Iheanacho, Andress, 35-0; 4, Samahdi Foster, Chapin, 34-11; 5, Angelina Killings, Montwood, 34-9.5; 6, Morgan Little, Chapin, 34-3.75; 7, Aileen Alvarado, El Dorado, 34-0; 8, Angela Hernandez, Americas, 33-9; 9, Amaya Williams, Eastwood, 33-4; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 33-2.5.

Eastwood’s Salma Licon (right) and Hanks Ashley Ibarra (left) rank second and fourth in the 300-meter hurdles.

Running Events

100 meters: 1,Maliyah Pride, Chapin, 12.39; 2,Morgan Little, Chapin, 12.40; 3, Angelina Killings, Montwood, 12.57; 4, Samahdi Foster, Chapin, 12.66; 5, Diana Cain, Franklin, 12.68; 6, Iliana Smith, Eastlake, 12.77; 7, Demetreal Green, Americas, 12.86; 8, Simara Barton, Austin, 12.87; 9, Adenaji Jones Tornes, Pebble Hills, 12.88; 10, Paola Guzman, Mt. View, 12.92.

200 meters: 1, Morgan Little, Chapin, 25.34; 2,Maliyah Pride, Chapin, 25.35; 3, Samahdi Foster, Chapin, 26.06; 4, Angelina Killings, Montwood, 26.12; 5, Trinity Avrilien, Chapin, 26.29; 6, Caidence Johnson, Chapin, 26.37; 7, Diana Cain, Franklin, 26.41; 8, Demetreal Green, Americas, 26.47; 9, Marcela Lozano, Montwood, 26.52; 10, Grace Oyetunde, Franklin, 26.53;

400 meters: 1, Samahdi Foster, Chapin, 57.11; 2, Grace Oyetunde, Franklin, 57.58; 3, Biviana Garcia, Chapin, 58.98; 4, Bianca Parker, Del Valle, 59.76; 5, Giovanna Zubia, Eastwood, 1:00.74; 6, Alexia Mata, Eastwood, 1:00.94; 7, Natalie Rivera, Canutillo, 1:01.55; 8, Mia Rivera, Hanks, 1:01.88; 9, Amanda Sotelo, Franklin, 1:02.08; 10, Andrea Castillo, El Paso, 1:02.53.

800 meters: 1,Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:16.06; 2, Sofia Camacho, Franklin, 2:21.10; 3, Rebecca Duran, Chapin, 2:21.92; 4,Adelynn Rodriguez, Eastwood, 2:22.32; 5, Mia Rivera, Hanks, 2:22.41; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 2:22.67; 7, Isabella Medina, Americas, 2:23.27; 8, Andrea Castillo, El Paso, 2:25.53; 9, Abigail Barraza, Franklin, 2:25.56; 10, Caroline Pitchkolan, Coronado, 2:26.11.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 4:57.32; 2, Adelynn Rodriguez, Eastwood, 5:18.42; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 5:21.43; 4, Natalia Martinez Lopez, Pebble Hills, 5:21.45; 5, Abigail Barraza, Franklin, 5:25.22; 6, Crystal Peterson, Jefferson, 5:26.17; 7, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:26.70; 8, Samantha Ramirez, San Elizario, 5:35.28; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.43; 10, Alexa Lawrence, Coronado, 5:35.99.

3,200 meters: 1, Alyssa Laspada, Franklin, 11:31.50; 2, Adelynn Rodriquez, Eastwood, 11:35.71; 3, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 11:42.16; 4, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:48.69; 5, Natalie Franco, Pebble Hills, 12:02.14; 6, Samantha Ramirez, San Elizario, 12:08.47; 7, Jazmine Miranda, Montwood, 12:22.02; 8, Jordan Torres, Franklin, 12:22.40; 9, Alexa Rangel, Montwood, 12:23.29; 10, Paula Tovar, Franklin, 12:25.17.

100-meter hurdles: 1, Erika Salinas, Franklin, 15.75; 2, Emily Trillo, Jefferson, 16.28; 3, Cailee Phillips, Franklin, 16.47; 4, Laci Del Pino, Ysleta, 16.62; 5, Salma Licon, Eastwood, 16.87; 6, Ariana Hernandez, Americas, 16.90; 7, Deborah Lozano, El Dorado, 16.93; 8, Jaelyn Morrison, Hanks, 17.05; 9, Madelyn Estrada, Mt. View, 17.10; 10, Ashley Ibarra, Hanks, 17.27.

300-meter hurdles: 1, Cailee Phillips Franklin, 46.84; 2, Salma Licon, Eastwood, 47.27; 2, Deborah Lozano, El Dorado, 47.27; 4, Ashley Ibarra, Hanks, 47.71; 5, Erika Salinas, Franklin, 48.02; 6, Alexis Hughes, Parkland, 48.20; 7, Juliana Patton, Burges, 48.56; 8, Celeste Garcia, Chapin, 49.03; 9, Ariana Hernandez, Americas, 49.13; 10, Karen Balderama, Pebble Hills, 50.11.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Trinity Avrilien, Samahdi Foster, Morgan Little), 48.42; 2, Americas, 49.65; 3, Franklin, 49.86; 4, El Dorado, 50.40; 5, Coronado, 51.19; 6, Montwood, 51.48; 7, Eastwood, 51.57; 8, Pebble Hills, 51.59; 9, Eastlake, 51.76; 10, Del Valle (Nina Galceran, Bianca Parker, Vianey Contreras, Dania Armendariz), 51.92.

800-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 1:43.42; 2, Americas, 1:46.70; 3, Franklin, 1:47.23; 4, Eastwood (Aaliyah Lopez, Kaira Joseph, Sophia Watts, Alexia Mata), 1:49.07; 5, El Dorado, 1:49.08; 6, Montwood, 1:49.64; 7, Hanks, 1:51.57; 8, Del Valle, 1:52.16; 9, Coronado, 1:52.52; 10, Bowie, 1:52.67.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Amanda Sotelo), 4:00.66; 2, Eastwood (Giovanna Zubia, Adelynn Rodriguez, Sophia Watts, Lauren Walls-Portillo), 4:03.88; 3, Chapin (Samahdi Foster, Veronica Berrios, Morgan Little, Celeste Garcia), 4:10.86; 4, Hanks, 4:15.41; 5, Coronado (Eva Asfahani, Caroline Pitchkolan, Gabriella Escobedo, Meghan Mason), 4:16.67; 6, Americas, 4:17.02; 7, Burges (Juliana Patton, Annette Guzman, Esmeralda Gutierrez, Alyssa Rosales), 4:17.75; 8, El Paso (Jezarae Valenzuela, Sofia Ramirez, Cheyenne McGhee, Andrea Castillo), 4:21.54; 9, Bel Air (Monica Vidal, Marysol Vidal, Jennifer Velez, Jaylee Levario), 4:23.55; 10, Eastlake, 4:23.58.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 6

There were 5 city best times and marks set at the Southlake Carroll Texas Distance Festival, the Jim Omohundro Invitational at Eastwood and the Willie Williams Classic in Tucson.

Americas senior Jared Laverty ran a personal best and school record 1:52.68 in the 800 meters at the Soutlake Carroll Texas Distance Festival.

Eastlake senior Israel David ran a 4:16.03in the 1,600 meters at theWillie Williams Classic in Tucson.

Eastwood senior George Garcia ran a personal best 49.87 in the 400 meters at the Jim Omohundro Invitational at Eastwood

Parkland junior Michael Kiesel ran a15.03 in the 110-meter hurdles at the Willie Williams Classic in Tucson.

Immanuel Christian sophomore Josiah Johnson ran a 39.21 in the 300-meter hurdles at the Willie Williams Classic in Tucson.

For complete results of the Jim Omohundro Invitational at Eastwood, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455422/results.

For complete results of the Soutlake Carroll Texas Distance Festival, click here https://tx.milesplit.com/results.

For complete results for the White Sands-Rolla Buck Invitational in Alamogordo, click here https://nm.milesplit.com/results.

For complete results for the Willie Williams Classic in Tucson, click here https://az.milesplit.com/results.

 This week’s schedule is as follows:

Hanks Invitational: March 25-26 at Hanks High School.  Bel Air, Hanks, San Elizario, Horizon, El Dorado, Clint, Anthony, Tornillo, Eastlake, Bowie, Socorro.

El Paso/Coronado Invitational: March 25-26 at Coronado. Eastwood, Fabens, Burges, Jefferson, Cathedral, Bowie, Canutillo, Mt. View, Montwood, Irvin, ell Paso, Loretto, Coronado.

Chandler Rotary Meet: March 25-26 in Chandler, Arizona. Del Valle, Riverside, Eastwood, YWLA, Chapin, Pebble Hills, Americas.

San Angelo Meet:  March 25-26 in San Angelo. Ysleta, Austin, Austin, Andress.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 6:

Americas senior Jared Laverty set a school record 1:52.68 in the 800 meters at the Soutlake Carroll Texas Distance Festival. The record was previously held by his brother Cameron Laverty who went on to run at the University of Houston.

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 50-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Logan Villalva, Eastlake, 44-7.5; 6, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 7, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 8, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 9, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 10, Jacob Morales, Burges, 43-8.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 4, Logan Villalva, Eastlake, 147-2; 5, Robert Powell, Franklin, 146-04; 6, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 7, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-1; 4, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 6, William McLilly, Montwood, 5-11; 7, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 7, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 7, Nick Garcia, Franklin, 5-10; 7, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 4, Andres Cardoza, San Elizario, 12-0; 6, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 8, Jorge Maese, San Elizario, 11-0; 8, Joaquin Hickey, Franklin, 11-0; 8, Cypress Lopez, Canutillo, 11-0.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-10.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 20-9; 6, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25; 7, Jeremiah Cooper, Andress, 20-7.5; 8, Donovan Melendez, Andress, 20-7; 9, David Ramirez, El Paso, 20-5.5; 10, Raymon Riddick, Del Valle, 20-4.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 4, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 5, Misael Alarcon, San Elizario; 7, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 8, Malachi Proctor, Burges, 41-6.25; 9, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 41-2.

Immanuel Christian sophomore Josiah Johnson (left) ran a 39.21 in the 300-meter hurdles at the Willie Williams Classic in Tucson. Parkland’s Isaiah Martinez’s 39.50 ranks him second in the city.

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jordan Morales, Franklin, 11.04; 3, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 3, James Hadnot, Pebble Hills, 11.09; 5, Noah Vick, Franklin, 11.10; 6, Craig Collins, Pebble Hills, 11.17; 7, Christian Baxter, Bel Air, 11.23; 8, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.25; 9, Beau Sparks, Franklin, 11.27; 10, Lincoln Jurado, Parkland, 11.30.

 200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Demarion Crest Daniels, Parkland, 22.38;3, Charlie Bass, Andress, 22.41; 4, Lincoln Jurado, Parkland, 22.48; 5, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 6, Javier Martinez, Eastlake, 22.86; 7, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 8, Christian Baxter, Bel Air, 22.98; 9, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 9, Noah Vick, Franklin, 23.03.

400 meters: 1, George Garcia, Eastwood, 49.87; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.37; 3, Rai Lopez, Franklin, 50.50; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.51; 5, Sebastian Aguayo, Coronado, 50.97; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 7, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 8, Michael Anderson, Canutillo, 51.39; 9, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.62; 10, Rayxevier Monsivias, Montwood, 51.64.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:52.68;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 4, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 5, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 6, Luis Pastor, Coronado, 1:58:60; 7, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 8, Aaron Saenz, Americas, 1:59.27; 9, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 10, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53.

1,600 meters: 1, Israel David, Eastlake, 4:16.03; 2, Carmelo Corral, Americas, 4:16.17; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 5, Jared Laverty, Americas, 4:19.79; 6, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 7, Aaron Saenz, Eastwood, 4:24.43; 8, Victor Anchondo, Eastwood, 4:24.45; 9, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 10, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.19.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 9:21.88; 3, Andres Gurrola, Eastwood, 9:27.82; 4, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 5, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 6, Israel David, Eastlake, 9:35.05; 7, Matthew Engle, Franklin, 9:35.67; 8, Diego Flores, Franklin, 9:46.82; 9, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 10, Denovan Estrada, Franklin, 9:50.22.

110-meter hurdles: 1, Michael Kiesel, Parkland, 15.03; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.19; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 4, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 5, Josh Edwards, Eastlake, 15.78; 6, Noah Vick, Franklin, 15.97; 7, Jason Valdez, Eastwood, 16.08; 8, Diego Sanchez, Eastwood, 16.12; 9, Kyler Lewis, Chapin, 16.20; 10, Jorge Maese, San Elizario, 16.37.

300-meter hurdles: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.21; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 39.50; 3, Angel Munoz, Riverside, 39.74; 4, Jason Valdez, Eastwood, 40.47; 5, Michael Kiesel, Parkland, 40.81; 6, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 7, Max Romero, Del Valle, 41.70; 8, Josh Edwards, Eastlake, 41.52; 9, Isai Aguilar, Socorro, 41.75; 10, Ethan Perea, Franklin, 41.86.

 400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress, 42.91; 3, Pebble Hills, 43.34; 3, Parkland, 43.34; 5, Montwood, 43.48; 6, Chapin, 43.78; 7, Riverside, 43.84; 8, Eastwood (George Garcia, Joe Meza, Max Mancilla, Andrew Martinez), 43.97; 9, Horizon, 44.28; 10, Burges (Shawn Bowser, Tavorus Jones, Omarion Jones, Jose Tirado), 44.57.

800-meter relay: 1, Andress, 1:29.61; 2, Franklin, 1:30.18; 3, Montwood, 1:30.30; 4, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 5, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 6, Bel Air (Max Rodriguez, Christian Baxter, Uzziel Vasquez, Josh Salazar), 1:32.87; 7, El Dorado, 1:32.99; 8, Parkland, 1:33.16; 9, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 10, Pebble Hills, 1:34.25.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Eastwood, 3:26.01; 3, Bel Air, 3:27.99; 4, Montwood, 3:28.62; 5, Eastlake, 3:29.01; 6, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 7, Pebble Hills, 3:29.52; 8, Canutillo 3:30.39; 9, Socorro, 3:32.71; 10, Riverside, 3:33.17.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 5

There were 2 city best times and marks set at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Franklin junior Rai Lopez ran a 50.50 in the 400 meters at the Mike Loya Invitational at Eastwood.

The Franklin boys 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales broke a school record, racing to a 41.96.

 For complete results of the Fred Loya Invitational, click here https://tx.milesplit.com/results.

This week’s schedule is as follows:

Eastwood Invitational: March 18 at Eastwood High School.  Del Valle, Eastwood, San Elizario, Cathedral, Montwood, El Dorado, Tornillo.

Willie Williams Classic: March 18-19 inTucson, Arizona. Bel Air, Parkland, El Dorado, Pebble Hills, Montwood, Eastlake.

Alamogordo Meet: March 19 at Alamogordo High School.  Hanks, Burges, Chapin, Americas.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 5:

San Elizario’s Andres Cardoza tied the SanElizario pole vault school record (12 ft) with Irvin Vazquez (2021) and David Rodriguez (2019). Cardoza’s mark is fourth best in the city.

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 50-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 6, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 7, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 8, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 9, Jacob Morales, Burges, 43-8; 10, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 4, Robert Powell, Franklin, 146-04; 5, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 6, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 7, Logan Villalva, Eastlake, 142-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 2, Johnathan Leggett, Bel Air, 6-1; 4, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 6, William McLilly, Montwood, 5-11; 7, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 7, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 7, Nick Garcia, Franklin, 5-10; 7, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 4, Andres Cardoza, San Elizario, 12-0; 6, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 8, Jorge Maese, San Elizario, 11-0; 8, Joaquin Hickey, Franklin, 11-0; 8, Cypress Lopez, Canutillo, 11-0.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-10; 5, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25; 5, Jeremiah Cooper, Andress, 20-7.5; 7, Donovan Melendez, Andress, 20-7; 8, David Ramirez, El Paso, 20-5.5; 9, Raymon Riddick, Del Valle, 20-4; 10, Malachi Proctor, Burges, 20-3.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 4, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 5, Misael Alarcon, San Elizario; 7, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 8, Malachi Proctor, Burges, 41-6.25; 9, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 41-2.

El Paso distance runners rank among the best in the state!

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jordan Morales, Franklin, 11.04; 3, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 4, Noah Vick, Franklin, 11.10; 5, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 6, Beau Sparks, Franklin, 11.27; 7, Fabian Talavera, Americas, 11.32; 8, Isaiah Chavez, Canutillo, 11.38; 9, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 9, Julian Mars, Franklin, 11.39.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.41; 3, Andrew Felix, Del Valle, 22.68; 4, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 5, Christian Baxter, Bel Air, 22.99; 6, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 7, Noah Vick, Franklin, 23.03; 8, Roman Gomez, Jefferson, 23.06; 9, Christian Saenz, Montwood, 23.12; 10, Joe Meza, Eastwood, 23.21.

400 meters: 1, Rai Lopez, Franklin, 50.50; 2, Isaiah Harthorne, Canutillo, 50.51; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 4, Albert Sanchez, Hanks, 51.02; 5, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 6, Michael Anderson, Canutillo, 51.39; 7, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.63; 8, Rayxevier Monsivias, Montwood, 51.82; 9, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 10, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.19;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 4, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 5, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 6, Luis Pastor, Coronado, 1:58:60; 7, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 8, Aaron Saenz, Americas, 1:59.27; 9, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 10, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 3, Jared Laverty, Americas, 4:19.79; 4, Carmelo Corral, Americas, 4:21.08; 5, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 6, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 7, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.19; 8, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 9, Denovan Estrada, Franklin, 4:27.5; 10, Matthew Engle, Franklin, 4:29.5.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Andres Gurrola, Eastwood, 9:27.82; 3, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:31.57; 4, Angel Torres, Tornillo, 9:34.70; 5, Matthew Engle, Franklin, 9:35.67; 6, Israel David, Eastlake, 9:37.08; 7, Diego Flores, Franklin, 9:46.82; 8, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:50.22; 10, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.47; 4, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 5, Noah Vick, Franklin, 15.97; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.08; 7, Josh Edwards, Eastlake, 16.11; 8, Kyler Lewis, Chapin, 16.20; 9, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 10, Diego Sanchez, Eastwood, 16.39.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 39.74; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 39.85; 3, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 4, Jason Valdez, Eastwood, 40.94; 5, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 6, Max Romero, Del Valle, 41.70; 7, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 8, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 9, Armando Aguirre, Clint, 42.08; 10, Jorge Maese, San Elizario, 42.19.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Noah Vick, Jordan Morales), 41.96; 2, Andress, 42.91; 3, Chapin, 43.78; 4, Parkland, 43.83; 5, Riverside, 43.84; 6, Pebble Hills, 44.15; 7, Horizon, 44.28; 8, Montwood, 44.33; 9, Burges (Shawn Bowser, Tavorus Jones, Omarion Jones, Jose Tirado), 44.57; 10, Del Valle, 44.59.

800-meter relay: 1, Andress, 1:29.61; 2, Franklin, 1:30.18; 3, Montwood, 1:30.30; 4, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 5, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 6, Bel Air (Max Rodriguez, Christian Baxter, Uzziel Vasquez, Josh Salazar), 1:32.87; 7, El Dorado, 1:32.99; 8, Parkland, 1:33.16; 9, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 10, Pebble Hills, 1:34.25.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Eastwood, 3:26.01; 3, Bel Air (Josh Salazar, Dylan Garcia, Noah Moreno, Uzziel Vasquez), 3:28.72; 4, Eastlake, 3:29.04; 5, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 6, Pebble Hills, 3:29.52; 7, Canutillo 3:30.39; 8, Riverside, 3:33.17; 9, Montwood, 3:34.77; 10, Coronado (Luis Pastor, Sam Breceda, Sam Flores, Pablo Pedraza), 3:35.67.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 5

There were 10 city best times and marks set at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Chapin sophomore Maliyah Pride ran a 12.39 in the 100-meter dash at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Chapin junior Morgan Little ran a 25.34 in the 200-meter dash at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Chapin junior Samahdi Foster ran a 57.11 in the 400 meters at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Eastwood senior Lauren Walls-Portillo ran a 2:16.06 in the 800 meters and a 5:11.56 in the 1600 meters at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Franklin junior Alyssa Laspada ran a 11:31.50 in the 3,200 meters at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Franklin sophomore Erika Salinas ran a15.75 in the 100-meter hurdles at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Franklin junior Cailee Phillips raced to a46.84 in the 300-meter hurdles at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Franklin’s 1,600-meter relay team of Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, and Amanda Sotelo raced to a4:00.66 at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Socorro senior Amaris Delgado improved on her city-best mark in the shot put, tossing it 38-feet, 6 inches at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

For complete results of the Fred Loya Invitational, click here https://tx.milesplit.com/results.

This week’s schedule is as follows:

Eastwood Invitational: March 18 at Eastwood High School.  Del Valle, Eastwood, San Elizario, Cathedral, Montwood, El Dorado, Tornillo.

Willie Williams Classic: March 18-19 inTucson, Arizona. Bel Air, Parkland, El Dorado, Pebble Hills, Montwood, Eastlake.

Alamogordo Meet: March 19 at Alamogordo High School.  Hanks, Burges, Chapin, Americas.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 5:

Eastlake’s Isabella Dubrule ranks first in the city in the triple jump with a leap of 36 feet, 3.25 inches.

Field Events

Shot put: 1, Amaris Delgado, Socorro, 38-feet, 6 inches; 2, Kazzady Jimenez, Burges, 35-3.5; 3, Victoria Loya, Clint 35-2; 4, Lyanna Jackson, Franklin, 34-10.5; 5, Leslie Jaquez, Jefferson, 34-5; 6, Brianna Aragon, Americas, 33-10.5; 7, Allegra Solis, Clint, 33-7; 8, Kelsey Finn, Coronado, 33-5.5; 9, Nahtasha Poplar, Eastlake, 32-7.5; 10, Briana Johns, Americas, 32-01.

Discuss: 1, Aries Mendez, Eastwood, 114 feet, 5 inches; 2, Victoria Loya, Clint, 114-0; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 109-7; 4, Amaris Delgado, Socorro, 105-6; 5, Desiree Cuevas, Irvin, 105-1; 6, Kelsey Finn, Coronado, 104-9; 7, Maritza Macias, Americas, 100-11; 8, Alyssa Lambert, Burges, 100-7; 9, Kazzady Jimenez, Burges, 100-6; 10, Elena Burciaga, Eastwood, 94-2.

High jump: 1, Aileen Alvarado, El Dorado, 5 feet, 2 inches; 1, Alyssa McBain, Eastwood, 5-2; 3, Bianca Parker, Del Valle, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 4-10; 4, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 4, Kayla Phillip, Andress, 4-10; 7, Salma Licon, Eastwood, 4-8; 7, Jocelyn Odiott, El Dorado, 4-8; 7, Abigail Perez, Americas, 4-8; 7, Laci Del Pino, Ysleta, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 12 feet, 0 inches; 2, Aritzel Garcia, Burges, 10-0; 3, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-6; 3, Charlotte Benavides, Coronado, 9-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 9-6; 3, Alexa Lawrence, Coronado, 9-6; 7, Minerva Cerda, Mt. View, 9-0; 7, Erika Salinas, Franklin, 9-0; 7, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-0; 7, Karissa Avalos, Del Valle, 9-0.

Long jump: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 17 feet, 8 inches; 2, Angelina Killings, Montwood, 17-6.5 inches; 3, Morgan Little, Chapin, 17-4; 3, Diana Cain, Franklin, 17-4; 5, Caidence Johnson, Chapin, 17-3; 6, Promise Iheanacho, Andress, 16-10; 6, Juliana Patton, Burges, 16-7; 8, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 9, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 16-3; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-1; 10, Kayla Phillip, Andress, 16-1; 10, Maliyah Pride, Chapin, 16-1.

Triple jump: 1, Joanna Huang, El Paso, 36 feet, 3.25 inches: 1, Isabella Dubrule, Eastlake, 36-3.25; 3, Promise Iheanacho, Andress, 35-0; 4, Samahdi Foster, Chapin, 34-11; 5, Morgan Little, Chapin, 34-3.75; 6, Angelina Killings, Montwood, 34-3; 7, Aileen Alvarado, El Dorado, 34-0; 8, Angela Hernandez, Americas, 33-9; 9, Amaya Williams, Eastwood, 33-4; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 33-2.5.

Franklin junior Alyssa Laspada ran a 11:31.50 in the 3,200 meters at the Fred Loya Invitational at Eastwood.

Running Events

100 meters: 1,Maliyah Pride, Chapin, 12.39; 2,Morgan Little, Chapin, 12.40; 3, Angelina Killings, Montwood, 12.60; 4, Samahdi Foster, Chapin, 12.66; 5, Diana Cain, Franklin, 12.68; 6, Iliana Smith, Eastlake, 12.77; 7, Demetreal Green, Americas, 12.86; 8, Simara Barton, Austin, 12.87; 9, Paola Guzman, Mt. View, 12.92; 10, Alexia Garcia, Americas, 12.93.

200 meters: 1, Morgan Little, Chapin, 25.34; 2,Maliyah Pride, Chapin, 25.35; 3, Samahdi Foster, Chapin, 26.06; 4, Trinity Avrilien, Chapin, 26.29; 5, Caidence Johnson, Chapin, 26.37; 6, Diana Cain, Franklin, 26.41; 7, Demetreal Green, Americas, 26.47; 8, Marcela Lozano, Montwood, 26.52; 9, Grace Oyetunde, Franklin, 26.53; 10, Citlaly Rodriguez, Bowie, 26.65.

400 meters: 1, Samahdi Foster, Chapin, 57.11; 2, Grace Oyetunde, Franklin, 57.58; 3, Biviana Garcia, Chapin, 58.98; 4, Bianca Parker, Del Valle, 59.76; 5, Giovanna Zubia, Eastwood, 1:00.74; 6, Alexia Mata, Eastwood, 1:00.94; 7, Natalie Rivera, Canutillo, 1:01.55; 8, Mia Rivera, Hanks, 1:01.88; 9, Amanda Sotelo, Franklin, 1:02.08; 10, Andrea Castillo, El Paso, 1:02.53.

800 meters: 1,Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:16.06; 2, Sofia Camacho, Franklin, 2:21.10; 3, Rebecca Duran, Chapin, 2:21.92; 4,Adelynn Rodriguez, Eastwood, 2:22.32; 5, Mia Rivera, Hanks, 2:22.41; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 2:22.67; 7, Andrea Castillo, El Paso, 2:25.53; 8, Abigail Barraza, Franklin, 2:25.56; 9, Isabella Medina, Americas, 2:25.77; 10, Caroline Pitchkolan, Coronado, 2:26.11.

1,600 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:11.56; 2, Adelynn Rodriguez, Eastwood, 5:18.42; 3, Alyssa Laspada, Franklin, 5:21.43; 4, Abigail Barraza, Franklin, 5:25.22; 5, Crystal Peterson, Jefferson, 5:30.43; 6, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:31.16; 7, Samantha Ramirez, San Elizario, 5:35.28; 8, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.43; 9, Jordan Torres, Franklin, 5:36.33; 10, Jenna Saunders, Franklin, 5:38.51.

3,200 meters: 1, Alyssa Laspada, Franklin, 11:31.50; 2, Adelynn Rodriquez, Eastwood, 11:35.71; 3, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 11:42.16; 4, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:48.69; 5, Samantha Ramirez, San Elizario, 12:08.47; 6, Jazmine Miranda, Montwood, 12:22.02; 7, Jordan Torres, Franklin, 12:22.40; 8, Paula Tovar, Franklin, 12:25.17; 9, Jenna Saunders, Franklin, 12:30.09; 10, Alexa Rangel, Montwood, 12:31.12.

100-meter hurdles: 1, Erika Salinas, Franklin, 15.75; 2, Cailee Phillips, Franklin, 16.47; 3, Laci Del Pino, Ysleta, 16.62; 4, Salma Licon, Eastwood, 16.87; 5, Ariana Hernandez, Americas, 16.90; 6, Deborah Lozano, El Dorado, 16.93; 7, Emily Trillo, Jefferson, 16.96; 8, Jaelyn Morrison, Hanks, 17.05; 9, Ashley Ibarra, Hanks, 17.27; 10, Karen Balderama, Pebble Hills, 17.49.

300-meter hurdles: 1, Cailee Phillips Franklin, 46.84; 2, Salma Licon, Eastwood, 47.27; 2, Deborah Lozano, El Dorado, 47.27; 4, Ashley Ibarra, Hanks, 47.71; 5, Erika Salinas, Franklin, 48.02; 6, Juliana Patton, Burges, 48.56; 7, Celeste Garcia, Chapin, 49.03; 8, Ariana Hernandez, Americas, 49.13; 8, Alexis Hughes, Parkland, 49.13; 10, Karen Balderama, Pebble Hills, 50.11.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Trinity Avrilien, Samahdi Foster, Morgan Little), 48.42; 2, Americas, 49.65; 3, Franklin, 49.86; 4, El Dorado, 50.40; 5, Eastwood, 51.57; 6, Eastlake, 51.76; 7, Coronado, 51.85; 8, Del Valle (Nina Galceran, Bianca Parker, Vianey Contreras, Dania Armendariz), 51.92; 9, Pebble Hills, 52.31; 10, Bowie (Yaretzi Carrasco, Kendra Escareno, Citlaly Rodriguez, Grace Valadez), 52.81.

800-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 1:43.42; 2, Americas, 1:46.70; 3, Franklin, 1:47.23; 4, Eastwood (Aaliyah Lopez, Kaira Joseph, Sophia Watts, Alexia Mata), 1:49.07; 5, El Dorado, 1:49.08; 6, Montwood, 1:49.64; 7, Hanks, 1:51.57; 8, Del Valle, 1:52.16; 9, Coronado, 1:52.52; 10, Bowie, 1:52.67.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Amanda Sotelo), 4:00.66; 2, Eastwood (Giovanna Zubia, Adelynn Rodriguez, Sophia Watts, Lauren Walls-Portillo), 4:03.88; 3, Chapin (Samahdi Foster, Veronica Berrios, Morgan Little, Celeste Garcia), 4:10.86; 4, Hanks, 4:15.41; 5, Coronado (Eva Asfahani, Caroline Pitchkolan, Gabriella Escobedo, Meghan Mason), 4:16.67; 6, Americas, 4:17.02; 7, Burges (Juliana Patton, Annette Guzman, Esmeralda Gutierrez, Alyssa Rosales), 4:17.75; 8, El Paso (Jezarae Valenzuela, Sofia Ramirez, Cheyenne McGhee, Andrea Castillo), 4:21.54; 9, Eastlake, 4:23.58; 10, Bel Air (Monica Vidal, Marysol Vidal, Jennifer Velez, Jaylee Levario), 4:24.35.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 4

There were 5 city best times and marks set at the Del Valle and Eastlake invitationals.

Riverside junior Angel Munoz ran a city-best 39.74 in the 300-meter hurdles at the Del Valle Invitational.

The Andress 800-meter relay (no names provided) ran a city-best 1:29.61 at the Del Valle Invitational.

Parkland junior Demarion Crest Daniels had a personal best leap of 43 feet, 5 inches to improve on his city best mark in the triple jump.

The Franklin 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Miles Noah Vick and Jordan Morales raced to a 42.10 – a new school record – at the Eastlake Invitational.

Pebble Hills senior Gabriel Olivas set a personal best 53-feet, 0.5 inches in the shot put at the Eastlake Invitational.

For complete results of the Eastlake Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455496/results.

For complete results of the Del Valle Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452037/results.

This week’s schedule is as follows:

Fred Loya Invitational: March 11-2 at Eastwood High School. Bel Air, Del Valle, Eastwood, Hanks, Parkland, Riverside, Ysleta, San Elizario, Montwood, Socorro, Chapin, Coronado, Franklin, Americas, Loretto, Cathedral, Tornillo, Canutillo.

Andress Invitational: March 11 at Andress High School. Andress, El Paso, Jefferson, Austin, Bowie, Horizon.

Fabens Cotton Relay Meet:  March 11 at Fabens High School. Anthony, Burges, Irvin, Clint, Eastlake, El Dorado.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 4:

Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 53-feet, 0.5 inches; 2, Caleb Emery, Eastlake, 50-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 6, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 7, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 8, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 9, Jacob Morales, Burges, 43-8; 10, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-9; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-8; 4, Robert Powell, Franklin, 146-04; 5, Aaron Salcido, Canutillo, 145-0; 6, Xavier Johnson, Hanks, 144-10; 7, Logan Villalva, Eastlake, 142-10; 8, Bradley Phillips, Montwood, 141-1; 9, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 10, Robert Powell, Franklin, 140-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 3, Damien Plasencio, Bel Air, 6-0; 5, William McLilly, Montwood, 5-11; 6, Johnathan Leggett, Bel Air, 5-10; 6, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 6, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 6, Nicolas Garcia, Franklin, 5-10; 6, Adrian Juarez, Americas, 5-10; 6, Adrian Parra, Horizon, 5-10.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 5, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 5, Andres Cardoza, San Elizario, 11-6; 5, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-6; 8, Jorge Maese, San Elizario, 11-00; 8, Joaquin Hickey, Franklin, 11-00; 8, Cypress Lopez, Canutillo, 11-00.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Max Mancilla, Eastwood, 21-7.5; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 21-1; 4, Josh Edwards, Eastlake, 20-10; 5, Gael Ochoa, Pebble Hills, 20-7.25; 5, Jeremiah Cooper, Andress, 20-7.5; 7, Donovan Melendez, Andress, 20-7; 8, David Ramirez, El Paso, 20-5.5; 9, Malachi Proctor, Burges, 20-3; 10, Jason Valdez, Eastwood, 20-2.5.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 43 feet, 5 inches; 2, Angel Munoz, Riverside, 43.1; 3, David Ramirez, El Paso, 42-3.5; 4, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 5, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 6, Donovan Melendez, Andress, 41-9; 7, Malachi Proctor, Burges, 41-6.25; 8, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 9, Max Mancilla, Eastwood, 40-6; 10, Isai Aguilar, Socorro, 40-5.5.

The Franklin 400-meter relay team of Beau Sparks, Julian Mars, Miles Noah Vick and Jordan Morales raced to a 42.10 – a new school record – at the Eastlake Invitational.

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 3, Noah Vick, Franklin, 11.10; 4, Jordan Morales, Franklin, 11.13; 5, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 6, Beau Sparks, Franklin, 11.31; 7, Fabian Talavera, Americas, 11.32; 8, Isaiah Chavez, Canutillo, 11.38; 9, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 9, Julian Mars, Franklin, 11.39.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.41; 3, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 4, Andrew Felix, Del Valle, 22.89; 5, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 6, Christian Baxter, Bel Air, 23.03; 7, Roman Gomez, Jefferson, 23.06; 8, Fabian Talavera, Americas, 23.22; 9, Craig Collins, Pebble Hills, 23.30; 9, Beau Sparks, Franklin, 23.30.

400 meters: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 2, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.13; 3, Rai Lopez, Franklin, 51.62; 4, Damian Ibarra, Pebble Hills, 51.63; 5, Isaiah Harthorne, Canutillo, 51.89; 6, Albert Sanchez, Hanks, 51.91; 7, Rayxevier Monsivias, Montwood, 52.16; 8, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 9, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49; 10, Aaron Saenz, Americas, 52.65.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.19;2,Omer Ibrahim, Pebble Hills, 1:56.07; 3, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 4, Israel David, Eastlake, 1:58.02; 5, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 6, Luis Pastor, 1:58:60; 7, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 8, Aaron Saenz, Americas, 1:59.27; 9, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 10, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 3, Jared Laverty, Americas, 4:19.79; 4, Carmelo Corral, Americas, 4:21.08; 5, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 6, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:24.90; 7, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.41; 8, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 9, Denovan Estrada, Franklin, 4:27.5; 10, Matthew Engle, Franklin, 4:29.5.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Andres Gurrola, Eastwood, 9:28.23; 3, Israel David, Eastlake, 9:37.08; 4, Matthew Engle, Franklin, 9:37.66; 5, Angel Torres, Tornillo, 9:38.02; 6, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 7, Diego Flores, Franklin, 9:50.36; 8, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16; 9, Denovan Estrada, Franklin, 9:55.06; 10, Daniel Romero, Tornillo, 9:55.18.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.47; 4, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 5, Noah Vick, Franklin, 15.97; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.08; 7, Josh Edwards, Eastlake, 16.11; 8, Kyler Lewis, Chapin, 16.20; 9, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 10, Diego Sanchez, Eastwood, 16.39.

300-meter hurdles: 1, Angel Munoz, Riverside, 39.74; 2, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 3, Jason Valdez, Eastwood, 40.94; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 40.97; 5, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 6, Max Romero, Del Valle, 41.70; 7, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 8, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 9, Armando Aguirre, Clint, 42.08; 10, Jorge Maese, San Elizario, 42.19.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Miles Noah Vick, Jordan Morales), 42.10; 2, Andress, 42.91; 3, Chapin, 43.78; 4, Parkland, 43.83; 5, Pebble Hills, 44.15; 6, Horizon, 44.28; 7, Riverside, 44.33; 8, Burges (Shawn Bowser, Tavorus Jones, Omarion Jones, Jose Tirado), 44.57; 9, Del Valle, 44.59; 10, Eastlake, 44.60.

800-meter relay: 1, Andress, 1:29.61; 2, Montwood (Victor Arellano, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado, Seth Salas), 1:30.45; 3, Franklin, 1:30.89; 4, Eastwood (George Garcia, Alexis Amaya, Andrew Martinez, Max Mancilla), 1:31.22; 5, Del Valle (Jorge Hernandez Facio, Mark Romero, Raymon Riddick, Joshua Keough), 1:31.43; 6, Bel Air (Max Rodriguez, Christian Baxter, Uzziel Vasquez, Josh Salazar), 1:32.87; 7, El Dorado, 1:32.99; 8, Parkland, 1:33.16; 9, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 10, Pebble Hills, 1:34.25.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Bel Air (Josh Salazar, Dylan Garcia, Noah Moreno, Uzziel Vasquez), 3:28.72; 3, Eastlake, 3:29.04; 4, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 5, Pebble Hills, 3:29.52; 6, Eastwood, 3:29.69; 7, Canutillo (Isaiah Harthorne, Omar Rivera, Andy Chiguil, Michael Anderson), 3:31.47; 8, Coronado (Luis Pastor, Sam Breceda, Sam Flores, Pablo Pedraza), 3:35.67; 9, Andress 3:35.88; 10, Chapin (Seth Truax, Adriel Lira, Dauntae Herrera, Kyler Lewis), 3:36.64.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 4

There were 8 city best times and marks set at the Eastlake Invitational and the Del Valle Invitational.

Chapin sophomore Maliyah Pride clocked a personal best 25.70 in the 200-meter dash at the Del Valle Invitational.

Eastwood freshman Adelynn Rodriguez set a personal best 2:22.32 in the 800-meter run at the Del Valle Invitational.

The Chapin 400-meter relay team of Maliyah Pride, Trinity Avrilien, Samahdi Foster and Morgan Little improved on its city-best time, dropping a 48.42 at the Del Valle Invitational.

The Franklin 1,600-meter relay team (no names provided), set a city best 4:02.37 at the Eastlake Invitational.

Eastwood junior Alyssa McBain set a personal best 5-feet, 2 inches in the high jump to tie El Dorado’s Aileen Alvarado for the city’s top mark at the Del Valle Invitational.

El Dorado senior Deborah Lozano set a personal best17 feet, 8 inches in the long jump at the Eastlake Invitational.

El Paso High senior Joanna Huang and Eastlake senior Isabella Dubrule set personal best marks of36 feet, 3.25 inches in the triple jump at the Eastlake Invitational.

For complete results of the Eastlake Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/455496/results.

For complete results of the Del Valle Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452037/results.

This week’s schedule is as follows:

Fred Loya Invitational: March 11-12 at Eastwood High School. Bel Air, Del Valle, Eastwood, Hanks, Parkland, Riverside, Ysleta, San Elizario, Montwood, Socorro, Chapin, Coronado, Franklin, Americas, Loretto, Cathedral, Tornillo, Canutillo.

Andress Invitational: March 11 at Andress High School. Andress, El Paso, Jefferson, Austin, Bowie, Horizon.

Fabens Cotton Relay Meet:  March 11 at Fabens High School. Anthony, Burges, Irvin, Clint, Eastlake, El Dorado.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 4:

El Paso High senior Joanna Huang set personal best marks of 36 feet, 3.25 inches in the triple jump at the Eastlake Invitational. Photo/Prep1

Field Events

Shot put: 1, Amaris Delgado, Socorro, 36-feet, 8 inches; 2, Kazzady Jimenez, Burges, 35-3.5; 3, Victoria Loya, Clint 35-2; 4, Lyanna Jackson, Franklin, 34-10.5; 5, Leslie Jaquez, Jefferson, 34-5; 6, Brianna Aragon, Americas, 33-10.5; 7, Allegra Solis, Clint, 33-7; 8, Kelsey Finn, Coronado, 33-5.5; 9, Nahtasha Poplar, Eastlake, 32-7.5; 10, Rachel Watley, Coronado, 31-10.5.

Discuss: 1, Aries Mendez, Eastwood, 114 feet, 5 inches; 2, Victoria Loya, Clint, 114-0; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 109-7; 4, Amaris Delgado, Socorro, 105-6; 5, Desiree Cuevas, Irvin, 105-1; 6, Maritza Macias, Americas, 100-11; 7, Alyssa Lambert, Burges, 100-7; 8, Kazzady Jimenez, Burges, 100-6; 9, Kelsey Finn, Coronado, 100-0; 10, Alexandra Lozano, Americas, 93-4.

High jump: 1, Aileen Alvarado, El Dorado, 5 feet, 2 inches; 1, Alyssa McBain, Eastwood, 5-2; 3, Bianca Parker, Del Valle, 5-0; 4, Kaira Joseph, Eastwood, 4-10; 4, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 4, Kayla Phillip, Andress, 4-10; 7, Salma Licon, Eastwood, 4-8; 7, Jocelyn Odiott, El Dorado, 4-8; 7, Abigail Perez, Americas, 4-8; 7, Laci Del Pino, Ysleta, 4-8.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 12 feet, 0 inches; 2, Aritzel Garcia, Burges, 10-0; 3, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-6; 3, Charlotte Benavides, Coronado, 9-6; 3, Amaya Hernandez, Bel Air, 9-6; 3, Alexa Lawrence, Coronado, 9-6; 7, Minerva Cerda, Mt. View, 9-0; 7, Erika Salinas, Franklin, 9-0; 7, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-0; 7, Karissa Avalos, Del Valle, 9-0.

Long jump: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 17 feet, 8 inches; 2, Angelina Killings, Montwood, 17-6.5 inches; 3, Morgan Little, Chapin, 17-4; 3, Diana Cain, Franklin, 17-4; 5, Caidence Johnson, Chapin, 17-3; 6, Promise Iheanacho, Andress, 16-10; 6, Juliana Patton, Burges, 16-7; 8, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 9, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 16-3; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-1; 10, Kayla Phillip, Andress, 16-1.

Triple jump: 1, Joanna Huang, El Paso, 36 feet, 3.25 inches: 1, Isabella Dubrule, Eastlake, 36-3.25; 3, Promise Iheanacho, Andress, 35-0; 4, Samahdi Foster, Chapin, 34-11; 5, Aileen Alvarado, El Dorado, 34-0; 6, Angela Hernandez, Americas, 33-9; 7, Madelaine Estrada, Mt. View, 33-2.5; 8, Katelyn Montoya, San Elizario, 32-7; 9, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 32-6.5; 10, Amaya Williams, Eastwood, 32-5.

Franklin’s Erika Salinas, Franklin is first in the city in the 100-meter hurdles (16.06) and teammate Cailee Phillips is third in 16.84. Phillips is second (47.38) in the 300 hurdles and Salinas is fifth in 48.02.

Running Events

100 meters: 1,Morgan Little, Chapin, 12.40; 2, Samahdi Foster, Chapin, 12.66; 3, Diana Cain, Franklin, 12.68; 4, Angelina Killings, Montwood, 12.75; 5, Maliyah Pride, Chapin, 12.76; 6, Iliana Smith, Eastlake, 12.77; 7, Simara Barton, Austin, 12.87; 8, Paola Guzman, Mt. View, 12.92; 9, Alexia Garcia, Americas, 12.93; 10, Demetreal Green, Americas, 12.94.

200 meters: 1,Maliyah Pride, Chapin, 25.70; 2, Morgan Little, Chapin, 25.74; 3, Samahdi Foster, Chapin, 26.06; 4, Caidence Johnson, Chapin, 26.37; 5, Grace Oyetunde, Franklin, 26.53; 6, Citlaly Rodriguez, Bowie, 26.65; 7, Demetreal Green, Americas, 26.76; 8, Angelina Killings, Montwood, 26.83; 9, Biviana Garcia, Chapin, 26.86; 10, Paola Guzman, Mt. View, 27.01.

400 meters: 1, Grace Oyetunde, Franklin, 57.90; 2, Biviana Garcia, Chapin, 58.98; 3, Bianca Parker, Del Valle, 59.76; 4, Giovanna Zubia, Eastwood, 1:00.74; 5, Samahdi Foster, Chapin, 1:00.24; 6, Mia Rivera, Hanks, 1:01.88; 7, Amanda Sotelo, Franklin, 1:02.09; 8, Andrea Castillo, El Paso, 1:02.53; 9, Natalie Rivera, Canutillo, 1:02.60; 10, Annette Guzman, Burges, 1:03.14.

800 meters: 1,Adelynn Rodriguez, Eastwood, 2:22.32; 2, Sofia Camacho, Franklin, 2:22.55; 3, Natalie Rivera, Canutillo, 2:22.67; 4, Mia Rivera, Hanks, 2:24.39; 5, Andrea Castillo, El Paso, 2:25.53; 6, Abigail Barraza, Franklin, 2:25.56; 7, Caroline Pitchkolan, Coronado, 2:26.11; 8, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:26.34; 9, Isabella Medina, Americas, 2:26.61; 10, Sophia Watts, Eastwood, 2:27.09.

1,600 meters: 1, Adelynn Rodriguez, Eastwood, 5:22.10; 2, Abigail Barraza, Franklin, 5:28.80; 3, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:29.79; 4, Crystal Peterson, Jefferson, 5:30.43; 5, Alyssa Laspada, Franklin, 5:30.63; 6, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:31.16; 7, Samantha Ramirez, San Elizario, 5:35.28; 8, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.85; 9, Jenna Saunders, Franklin, 5:38.51; 10, Natalia Martinez Lopez, Pebble Hills, 5:38.69.

3,200 meters: 1, Adelynn Rodriquez, Eastwood, 11:35.71; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 11:42.16; 3, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:59.00; 4, Alyssa Laspada, Franklin, 12:08.35; 5, Samantha Ramirez, San Elizario, 12:08.47; 6, Jazmine Miranda, Montwood, 12:22.02; 7, Jordan Torres, Franklin, 12:22.40; 8, Paula Tovar, Franklin, 12:25.17; 9, Alexa Rangel, Montwood, 12:38.26; 10, Jenna Saunders, Franklin, 12:30.09.

100-meter hurdles: 1, Erika Salinas, Franklin, 16.06; 2, Laci Del Pino, Ysleta, 16.68; 3, Cailee Phillips, Franklin, 16.84; 4, Salma Licon, Eastwood, 16.87; 5, Ariana Hernandez, Americas, 16.90; 6, Deborah Lozano, El Dorado, 16.93; 7, Emily Trillo, Jefferson, 16.96; 8, Jaelyn Morrison, Hanks, 17.05; 9, Ashley Ibarra, Hanks, 17.27; 10, Karen Balderama, Pebble Hills, 17.49.

300-meter hurdles: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 47.27; 2, Cailee Phillips Franklin, 47.38; 3, Salma Licon, Eastwood, 47.66; 4, Ashley Ibarra, Hanks, 47.71; 5, Erika Salinas, Franklin, 48.02; 6, Juliana Patton, Burges, 48.56; 7, Celeste Garcia, Chapin, 49.03; 8, Ariana Hernandez, Americas, 49.13; 8, Alexis Hughes, Parkland, 49.13; 10, Karen Balderama, Pebble Hills, 50.11.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Trinity Avrilien, Samahdi Foster, Morgan Little), 48.42; 2, Americas, 49.65; 3, Franklin, 49.86; 4, El Dorado, 50.40; 5, Eastwood, 51.57; 6, Eastlake, 51.76; 7, Coronado, 51.85; 8, Del Valle (Nina Galceran, Bianca Parker, Vianey Contreras, Dania Armendariz), 51.92; 9, Pebble Hills, 52.31; 10, Bowie (Yaretzi Carrasco, Kendra Escareno, Citlaly Rodriguez, Grace Valadez), 52.81.

800-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 1:43.42; 2, Americas, 1:46.70; 3, Franklin, 1:47.99; 4, Eastwood (Aaliyah Lopez, Kaira Joseph, Sophia Watts, Alexia Mata), 1:49.07; 5, El Dorado, 1:49.08; 6, Del Valle, 1:52.16; 7, Bowie, 1:52.67; 8, Bel Air, 1:52.98; 9, Jefferson 1:53.25; 10, Eastlake, 1:53.75.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 4:02.37; 2, Eastwood (Giovanna Zubia, Adelynn Rodriguez, Sophia Watts, Lauren Walls-Portillo), 4:03.88; 3, Chapin (Samahdi Foster, Veronica Berrios, Morgan Little, Celeste Garcia), 4:10.86; 4, Hanks, 4:15.41; 5, Coronado (Eva Asfahani, Caroline Pitchkolan, Gabriella Escobedo, Meghan Mason), 4:16.67; 6, Americas, 4:17.02; 7, Burges (Juliana Patton, Annette Guzman, Esmeralda Gutierrez, Alyssa Rosales), 4:17.75 8, El Paso (Jezarae Valenzuela, Sofia Ramirez, Cheyenne McGhee, Andrea Castillo), 4:21.54; 9, Eastlake, 4:23.58; 10, Bel Air (Monica Vidal, Marysol Vidal, Jennifer Velez, Jaylee Levario), 4:24.35.

Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 3

There were 9 city best times and marks set at the Irvin/Chapin Invitational and the Pebble Hills Invitational.

Chapin senior Mathew Polk raced to a personal and city 11.01 in the 100-meter dash at the Irvin-Chapin Invitational.

Americas senior Jared Laverty set a personal best 1:55.19 and improved on his city-best time in the 800 meters at the Irvin-Chapin Invitational.

Coronado junior Luis Pastor set a personal best 4:16.41 and improved on his city-best time in the 1,600 at the Irvin-Chapin Invitational. Pastor also improved on his city-best in the 3,200 meters, racing to a 9:18.73.

The Andress 800-meter relay of Jeremiah Cooper, Charlie Bass, Malachi Do, and Elijah Munoz ran a city-best 1:30.42 at the Irvin-Chapin Invitational.

The Franklin 1,600-meter relay (names not provided, ran a city-best 3:24.34 at the Pebble Hills Invitational.

Eastlake junior Caleb Emery threw a personal and city best 50 feet shot put at the Irvin-Chapin Invitational.

Franklin sophomore Uriah Olivas leapt to a personal and city-best 22-feet, 2.5 inches in the long jump at the Pebble Hills Invitational.

Pebble Hills junior Kole Pellerito set a city-best157 feet, 6 inches in the discus at the Pebble Hills Invitational.

For complete results of the Pebble Hills Invitational, click here http://results.runnercard.com/Results/results.jsp?meetid=1004015.

For complete results of the Javi Muniz Invitational at Eastwood, click here http://ehstrack.bravehost.com/trackmeet/trackmeet/index.htm.

For complete results for the Chapin/Irvin Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449981/results.

This week’s schedule is as follows:

Eastlake Meet: March 4 at the SAC. Fabens, El Dorado, Anthony, Pebble Hills, Socorro, Americas, Franklin, Loretto, Horizon, Coronado, El Paso, Eastlake, YWLA.

Del Valle Meet: March 4-5 at Del Valle High School. Bel Air, Eastwood, Parkland, Riverside, Ysleta, San Elizario, Montwood, Burges, Chapin, Jefferson, Andress, Bowie, Cathedral, Austin, Irvin, Mt. View, Canutillo, Clint.

College Station Meet: March 4-5 at College Station, Texas. Hanks.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after the first week of the season:

Field Events

Shot put: 1, Caleb Emery, Eastlake, 50-feet; 2, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 47-0; 3, Ricardo Nierra, Montwood, 45-4.5; 4, Paul Arvizu, Montwood, 44-11; 5, Alex Padilla, Montwood, 44-5; 6, Anthony Morales, Burges, 44-3.5; 7, Luis Carlos, Franklin, 44-3; 8, Anthony Domingue, El Dorado, 44-0; 9, Jacob Morales, Burges, 43-3; 10, Joshua Gonzalez, Burges, 42-11.

Discus: 1, Kole Pellerito, Pebble Hills, 157 feet, 6 inches; 2, Andrew Duarte, Andress, 151-6; 3, Elijah Munoz, Andress, 150-2; 4, Jeremy Duran, Del Valle, 140-10; 5, Xavier Johnson, Hanks, 140-7; 6, Robert Powell, Franklin, 140-2; 7, Logan Villalva, Eastlake, 138-3; 8, Eli Uribe, Eastlake, 135-7; 9, Bradley Phillips, Montwood, 135-6; 10, Aaron Salcido, Canutillo, 134-2.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Jason Valdez, Eastwood, 6-1; 3, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-0; 4, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-10; 4, Fabian Talavera, Americas, 5-10; 4, William McLilly, Montwood, 5-10; 7, Adrian Parra, Horizon, 5-8; 7, Noah Alvarez, Franklin, 5-8; 7, Zeke Pastran, Chapin, 5-8; 7, Esaui Uribe, Eastlake, 5-8.

Pole vault: 1, Mont Packer, Franklin, 13-feet, 6 inches; 2, Connor Bryant, Montwood, 12-7; 3, Mark Romero, Del Valle, 12-6; 4, Owen Levesque, Coronado, 12-0; 5, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 6, Jorge Maese, San Elizario, 11-00; 6, Cypress Lopez, Canutillo, 11-00; 6, Jesus Guerrero, Mt. View, 11-00; 9, Jayden Avila, Mt. View, 10-6; 9, Noah Vick, Franklin, 10-6; 9, Mark Jenson, Coronado, 10-6.

Long jump: 1, Uriah Olivas, Franklin 22 feet, 2.5 inches; 2, Josh Edwards, Eastlake, 20-10; 3, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 20-8; 4, Max Mancilla, Eastwood, 20-5.5; 5, Demarion Crest Daniels, Parkland, 20-0.5; 6, Jason Valdez, Eastwood, 20-2.5; 7, Raymon Riddick, Del Valle, 20-2; 8, Vincent Serina, Riverside, 20-1; 9, Donovan Melendez, Andress, 19-10.5; 10, Jeremiah Cooper, Andress, 19-10; 10, Hector Gonzalez, Pebble Hills, 19-10.

Triple jump: 1, Demarion Crest Daniels, Parkland, 42 feet, 10 inches; 2, David Ramirez, El Paso, 42-2; 3, Alex Villegas, El Dorado, 42-0.5; 4, Cameron Harrelson, Montwood, 42-0; 5, Donovan Melendez, Andress, 41-8; 6, Malachi Proctor, Burges, 41-6; 7, Ramon Laguana, Eastwood, 41-5.75; 8, Max Mancilla, Eastwood, 40-6; 9, Luna Francirco, Riverside, 39-9.5; 10,Jaden Hunt, Pebble Hills, 39-8.5.

Coronado junior Luis Pastor (center) owns city best times in the 1600- and 3200-meter runs.

Running Events

100 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 11.01; 2, Jeremiah Cooper, Andress, 11.09; 3, Jordan Morales, Franklin, 11.13; 4, Jalile Bost, Pebble Hills, 11.26; 5, Beau Sparks, Franklin, 11.31; 6, Fabian Talavera, Americas, 11.32; 7, Isaiah Chavez, Canutillo, 11.38; 7, Uriah Olivas, Franklin, 11.38; 9, Julian Mars, Franklin, 11.39; 10, Raymon Riddick, Del Valle, 11.41; 10, Roman Gomez, Jefferson, 11.41.

200 meters: 1, Mathew Polk, Chapin, 22.16; 2, Charlie Bass, Andress, 22.47; 3, Yamil Oaxaca, Montwood, 22.88; 4, Andrew Felix, Del Valle, 22.89; 5, Grabiel Saucedo II, Cathedral, 23.02; 6, Roman Gomez, Jefferson, 23.15; 7, Fabian Talavera, Americas, 23.22; 8, Craig Collins, Pebble Hills, 23.30; 8, Beau Sparks, Franklin, 23.30; 10, Uzziel Vasquez, Bel Air, 23.35.

400 meters: 1, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 50.65; 2, Uzziel Vasquez, Bel Air, 51.34; 3, Rai Lopez, Franklin, 51.62; 4, Isaiah Harthorne, Canutillo, 51.89; 5, Albert Sanchez, Hanks, 51.91; 6, Isaac Romero, Franklin, 52.35; 7, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 52.49; 8, Damian Ibarra, Pebble Hills, 52.58; 9, Aaron Saenz, Americas, 52.65; 10, Pablo Pedraza, Coronado, 52.86.

800 meters: 1, Jared Laverty, Amercias, 1:55.19;2, Rai Lopez, Franklin, 1:57.73; 3, Angel Torres, Tornillo, 1:58.44; 4, Seth Truax, Chapin, 1:59.07; 5, Aaron Call, Franklin, 1:59.35; 6, Aaron Saenz, Americas, 1:59.42; 7, Israel David, Eastlake, 2:00.42; 8, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.53; 9, Melo Corral, Americas, 2:00.66; 10, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 2:01.40.

1,600 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 4:16.41; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:18.3; 3, Jared Laverty, Americas, 4:24.48; 4, Diego Flores, Franklin, 4:24.6; 5, Andres Gurrola, Eastwood, 4:25.96; 6, Angel Torres, Tornillo, 4:27.18; 7, Denovan Estrada, Franklin, 4:27.5; 8, Carmelo Corral, Americas, 4:28.70; 9, Matthew Engle, Franklin, 4:29.5; 10, Alejandro Tarin, Hanks, 4:30.9; 10, Gael Alvarado, Hanks, 4:30.9.

3,200 meters: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:18.73; 2, Andres Gurrola, Eastwood, 9:28.23; 3, Matthew Engle, Franklin, 9:37.66; 4, Angel Torres, Tornillo, 9:38.02; 5, Chris Moreno, San Elizario, 9:49.17; 6, Diego Flores, Franklin, 9:50.36; 7, Devon Paez, Eastwood, 9:52.16; 8, Daniel Romero, Tornillo, 9:55.18; 9, Alexander Flores, Eastwood, 9:57.81; 10, Anthony Casillas, Eastwood, 9:58.64.

110-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 15.28; 2, Michael Kiesel, Parkland, 15.37; 3, Damian Solis, Canutillo, 15.49; 4, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 15.53; 5, Noah Vick, Franklin, 16.00; 6, Jason Valdez, Eastwood, 16.23; 7, Jorge Maese, San Elizario, 16.37; 8, Josh Edwards, Eastlake, 16.50; 9, Kyler Lewis, Chapin, 16.63; 10, Diego Sanchez, Eastwood, 16.84.

300-meter hurdles: 1, Isaiah Martinez, Parkland, 40.52; 2, Josiah Johnson, Immanuel Christian, 40.97; 3, Damian Solis, Canutillo, 41.26; 4, Jason Valdez, Eastwood, 41.48; 5, Angel Munoz, Riverside, 41.64; 6, Ethan Perea, Franklin, 41.86; 7, Michael Kiesel, Parkland, 41.98; 8, Jorge Maese, San Elizario, 42.19; 9, Josh Edwards, Eastlake, 42.54; 10, Ian Diaz, Eastwood, 42.82.

400-meter relay: 1, Franklin (Beau Sparks, Julian Mars, Miles Mcwhorter, Jordan Morales), 42.90; 2, Franklin, 43.08; 3, Andress (Charlie Bass, Malachi Do, Jeremiah Cooper, Elijah Munoz), 43.28; 4, Chapin (Julian Bailey, Yoshua Yhisreal, Zeke Pastran and Mathew Polk), 43.84; 5, Parkland, 44.06; 6, Riverside, 44.33; 7, Del Valle, 44.59; 8, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 44.70; 9, El Dorado (Alan Martinez, Gabriel Salas, Jeron Harden, Dezmond Gonzalez), 44.76; 10, Horizon, 44.83.

800-meter relay: 1, Andress (Jeremiah Cooper, Charlie Bass, Malachi Do, and Elijah Munoz), 1:30.42; 2, Franklin (Beau Sparks, Yahir Ramirez, Shay Smith and Jordan Morales), 1:31.02; 3, Bel Air, 1:32.98; 4, El Dorado, 1:32.99; 5, Chapin (Seth Truax, Justin Yhisreal, Zeke Pastrana and Mathew Polk), 1:33.44; 6, Montwood (Roger Pasillas, Yamil Oaxaca, Ceasar Alvarado and Victor Arellano), 1:33.98; 7, Pebble Hills, 1:34.25; 8, Parkland, 1:34.15; 9, Eastwood, 1:34.42; 10, Eastlake, 1:34.64.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:24.34; 2, Americas (Jared Laverty, Evan Avitia, Jadyn Butters, Aaron Saenz), 3:29.21; 3, Eastlake (Jeremiah Escamilla, Aidan Hernandez, Israel Hernandez, Javier Martinez), 3:29.57; 4, Canutillo (Isaiah Harthorne, Omar Rivera, Andy Chiguil, Michael Anderson), 3:31.47; 5, Pebble Hills,  3:32.39; 6, Coronado (Luis Pastor, Sam Breceda, Sam Flores, Pablo Pedraza), 3:35.67; 7, Eastwood, 3:36.16; 8, Andress (Elijah Munoz, Giovon Hermosillo, Michael Owens, Donovan Melendez), 3:36.18; 9, Chapin (Seth Truax, Adriel Lira, Dauntae Herrera, Kyler Lewis), 3:36.64; 10, Hanks, 3:37.86.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 3

There were 7 city best times and marks set at the Chapin/Irvin Invitational, the Javi Muniz Invitational at Eastwood and the Pebble Hills Invitational.

Chapin junior Morgan Little set a personal and city-best in the 100 meters in 12.40 at the Chapin-Irvin Invitational.

Eastwood freshman Adelynn Rodriquez ran a city-best 11:35.71 in the 3,200-meter run at the Javi Muniz Invitational at Eastwood.

El Dorado senior Deborah Lozano set a city-best time of 47.27 in the 100-meter hurdles at the Javi Muniz Invitational at Eastwood.

The Chapin 400-meter relay team of Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster and Morgan Little re-set its own city-best time of 48.56 at the Chapin-Irvin Invitational.

The Franklin 1,600-meter relay team (names not provided)improved to a city-best4:05.66 at the Pebble Hills Invitational.

Franklin junior Amelia Stuart improved on her city-best pole vault height soaring 12 feet at the Pebble Hills Invitational.

Socorro senior Amaris Delgado improved on her city-best toss in the shot put,tossing it 36-feet, 8-inches at the Pebble Hills Invitational.

For complete results of the Pebble Hills Invitational, click here http://results.runnercard.com/Results/results.jsp?meetid=1004015.

For complete results of the Eastwood Invitational, click here http://ehstrack.bravehost.com/trackmeet/trackmeet/index.htm.

For complete results for the Chapin/Irvin Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449981/results.

This week’s schedule is as follows:

Eastlake Meet: March 4 at the SAC. Fabens, El Dorado, Anthony, Pebble Hills, Socorro, Americas, Franklin, Loretto, Horizon, Coronado, El Paso, Eastlake, YWLA.

Del Valle Meet: March 4-5 at Del Valle High School. Bel Air, Eastwood, Parkland, Riverside, Ysleta, San Elizario, Montwood, Burges, Chapin, Jefferson, Andress, Bowie, Cathedral, Austin, Irvin, Mt. View, Canutillo, Clint.

College Station Meet: March 4-5 at College Station, Texas. Hanks.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 1:

Field Events

Shot put: 1, Amaris Delgado, Socorro, 36-feet, 8 inches; 2, Kazzady Jimenez, Burges, 35-3.5; 3, Victoria Loya, Clint 35-2; 4, Leslie Jaquez, Jefferson, 34-5; 5, Brianna Aragon, Americas, 33-10.5; 6, Iyanna Jackson, Franklin, 33-6; 7, Kelsey Finn, Coronado, 33-5.5; 8, Nahtasha Poplar, Eastlake, 32-7.5; 9, Allegra Solis, Clint, 32-3; 10, Rachel Watley, Coronado, 31-10.5.

Discuss: 1, Aries Mendez, Eastwood, 114 feet, 5 inches; 2, Victoria Loya, Clint, 114-0; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 109-7; 4, Alyssa Lambert, Burges, 100-7; 5, Kazzady Jimenez, Burges, 100-6; 6, Kelsey Finn, Coronado, 98-5; 7, Desiree Cuevas, Irvin, 95-2; 8, Alexandra Lozano, Americas, 93-4; 9, Destiny Gonzalez, Socorro, 90-11; 10, Sarahi Leyva, Burges, 90-4.

High jump: 1, Aileen Alvarado, El Dorado, 5 feet, 2 inches; 2, Alyssa McBain, Eastwood, 4-10; 2, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 2, Bianca Parker, Del Valle, 4-10; 2, Kayla Phillip, Andress, 4-10; 6, Jocelyn Odiott, El Dorado, 4-8; 6, Kaira Joseph, Eastwood, 4-8; 6, Abigail Perez, Americas, 4-8; 9, Salma Licon, Eastwood, 4-6; 9, Celeste Garcia, Chapin, 4-6; 9, Vanessa Mercer, Riverside, 4-6; 9, Anaiz Ferris, Hanks, 4-6.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 12 feet, 0 inches; 2, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-6; 2, Charlotte Benavides, Coronado, 9-6; 2, Aritzel Garcia, Burges, 9-6; 2, Amaya Hernandez, Bel Air, 9-6; 2, Alexa Lawrence, Coronado, 9-6; 7, Erika Salinas, Franklin, 9-0; 7, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-0; 7, Karissa Avalos, Del Valle, 9-0; 10, Marissa Stills, Coronado, 8-8.

Long jump: 1, Angelina Killings, Montwood, 17 feet, 4.5 inches; 2, Diana Cain, Franklin, 17-4; 3, Caidence Johnson, Chapin, 17-3; 4, Morgan Little, Chapin, 16-9; 5, Juliana Patton, Burges, 16-7; 6, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 7, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 16-3; 8, Madelaine Estrada, Mt. View, 16-1; 9, Promise Iheanacho, Andress, 15-11; 10, Deborah Lozano, El Dorado, 15-9.5.

Triple jump: 1, Huang Joanna, El Paso, 34 feet, 11.5 inches; 2, Samahdi Foster, Chapin, 34-11; 3, Promise Iheanacho, Andress, 34-6.25; 4, Angela Hernandez, Americas, 33-9; 5, Madelaine Estrada, Mt. View, 33-2.5; 6, Aileen Alvarado, El Dorado, 32-10.25; 7, Katelyn Montoya, San Elizario, 32-7; 8, Nevaeh Buntyn, Pebble Hills, 32-6.5; 9, Amaya Williams, Eastwood, 32-5; 10, Citlaly Rodriguez, Bowie, 32-2.

Running Events

100 meters: 1,Morgan Little, Chapin, 12.40; 2, Samahdi Foster, Chapin, 12.66; 3, Maliyah Pride, Chapin, 12.76; 4, Iliana Smith, Eastlake, 12.77; 5, Diana Cain, Franklin, 12.82; 6, Simara Barton, Austin, 12.87; 7, Paola Guzman, Mt. View, 12.92; 8, Demetreal Green, Americas, 12.94; 9, Alexia Garcia, Americas, 12.95; 10, Caidence Johnson, Chapin, 12.96.

200 meters: 1, Morgan Little, Chapin, 25.74;2, Maliyah Pride, Chapin, 26.08; 3, Caidence Johnson, Chapin, 26.37; 4, Grace Oyetunde, Franklin, 26.53; 5, Angelina Killings, Montwood, 26.83; 6, Citlaly Rodriguez, Bowie, 26.85; 7, Biviana Garcia, Chapin, 26.86; 8, Paola Guzman, Mt. View, 27.01; 9, Alejandra Reynoso, Americas, 27.08; 10, MaKayla Sawyer, Franklin, 27.14.

400 meters: 1, Grace Oyetunde, Franklin, 57.90; 2, Samahdi Foster, Chapin, 1:00.24; 3, Biviana Garcia, Chapin, 1:00.38; 4, Bianca Parker, Del Valle, 1:01.03; 5, Mia Rivera, Hanks, 1:01.88; 6, Andrea Castillo, El Paso, 1:02.53; 7, Natalie Rivera, Canutillo, 1:02.60; 8, Amanda Sotelo, Franklin, 1:02.76; 9, Annette Guzman, Burges, 1:03.14; 10, Sofia Camacho, Franklin, 1:03.24.

800 meters: 1, Sofia Camacho, Franklin, 2:22.55; 2, Natalie Rivera, Canutillo, 2:22.67; 3, Mia Rivera, Hanks, 2:24.39; 4, Abigail Barraza, Franklin, 2:25.56; 5, Caroline Pitchkolan, Coronado, 2:26.11; 6, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:26.34; 7, Sophia Watts, Eastwood, 2:27.09; 8, Annette Guzman, Burges, 2:27.63; 9, Crystal Peterson, Jefferson, 2:27.88; 10, Isabelle Medina, Americas, 2:29.13.

1,600 meters: 1, Adelynn Rodriguez, Eastwood, 5:22.10; 2, Abigail Barraza, Franklin, 5:28.90; 3, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:29.79; 4, Crystal Peterson, Jefferson, 5:30.43; 5, Alyssa Laspada, Franklin, 5:30.63; 6, Natalie Rivera, Canutillo, 5:35.85; 7, Samantha Ramirez, San Elizario, 5:37.60; 8, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:38.20; 9, Jenna Saunders, Franklin, 5:38.51; 10, Jordan Torres, Franklin, 5:41.36.

3,200 meters: 1, Adelynn Rodriquez, Eastwood, 11:35.71; 2, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 11:45.44; 3, Kassandra Jimenez, Montwood, 11:59.00; 4, Alyssa Laspada, Franklin, 12:08.35; 5, Samantha Ramirez, San Elizario, 12:08.47; 6, Jazmine Miranda, Montwood, 12:22.02; 7, Jordan Torres, Franklin, 12:22.40; 8, Paula Tovar, Franklin, 12:25.17; 9, Alexa Rangel, Montwood, 12:38.26; 10, Jenna Saunders, Franklin, 12:30.09.

100-meter hurdles: 1, Erika Salinas, Franklin, 16.06; 2, Laci Del Pino, Ysleta, 16.77; 3, Cailee Phillips, Franklin, 16.85; 4, Salma Licon, Eastwood, 16.87; 5, Ariana Hernandez, Americas, 16.90; 6, Emily Trillo, Jefferson, 16.96; 7, Ashley Ibarra, Hanks, 17.27; 8, Karen Balderama, Pebble Hills, 17.49; 9, Karina Torres, Americas, 17.78; 10, Madelaine Estrada, Mt. View, 18.02.

300-meter hurdles: 1, Deborah Lozano, El Dorado, 47.27; 2, Cailee Phillips Franklin, 47.38; 3, Salma Licon, Eastwood, 47.66; 4, Ashley Ibarra, Hanks, 47.71; 5, Erika Salinas, Franklin, 48.02; 6, Juliana Patton, Burges, 48.56; 7, Celeste Garcia, Chapin, 49.03; 8, Ariana Hernandez, Americas, 49.13; 8, Alexis Hughes, Parkland, 49.13; 10, Karen Balderama, Pebble Hills, 50.11.

400-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 48.56; 2, Americas (Demetreal Green, Angela Hernandez, Timar Alexander, Alexia Garcia), 50.69; 3, Franklin (Leah Medina, Amelia Stuart, Layla Tandy, Diana Cain), 51.07; 4, Eastwood, 51.57; 5, Eastlake, 52.22; 6, Del Valle, 52.42; 7, Pebble Hills, 52.72; 8, Bowie (Yaretzi Carrasco, Kendra Escareno, Citlaly Rodriguez, Grace Valadez), 52.81; 9, Coronado (Camila Hernandez, Angelica Serna, Jarryn Koneri, Lauren Hazboun), 52.86; 10, El Dorado (Emma Leatherman, Aileen Alvarado, Deborah Lozano, Gisela Mendez).

800-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 1:43.42; 2, Franklin (Christianna Carr, Amelia Stuart, Layla Tandy, MaKayla Sawyer), 1:48.27; 3, Americas (Ariana Hernandez, Angela Hernandez, Alejandra Reynoso, Alexia Garcia), 1:48.42; 4, Eastwood, 1:49.34; 5, Del Valle, 1:52.16; 6, El Dorado, 1:52.50; 7, Bowie, 1:52.67; 8, Bel Air, 1:52.98; 9, Eastlake, 1:53.75; 10, Jefferson (Ariel Guaderama, Alexandria Munoz, Anette Garcia, Emily Trillo), 1:54.20.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 4:05.66; 2, Eastwood, 4:07.09; 3, Chapin (Samahdi Foster, Veronica Berrios, Morgan Little, Celeste Garcia), 4:10.86; 4, Hanks, 4:15.41; 5, Coronado (Eva Asfahani, Caroline Pitchkolan, Gabriella Escobedo, Meghan Mason), 4:16.67; 6, Burges (Juliana Patton, Annette Guzman, Esmeralda Gutierrez, Alyssa Rosales), 4:17.75; 7, Americas (Angela Hernandez, Demetreal Green, Samantha Lucey, Isabella Medina), 4:20.21; 8,  El Paso (Jezarae Valenzuela, Sofia Ramirez, Cheyenne McGhee, Andrea Castillo), 4:21.54; 9, Eastlake, 4:28.99; 10, Bel Air, 4:30.75.

Girl’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 2

There were 12 city best times and marks set at the Bobby Aguirre Invitational at Riverside and the Burges Meet.

Chapin junior Samahdi Foster ran a personal and city best 12.66 in the 100-meter dash at the Burges Meet.

Chapin junior Morgan Little, ran a personal and city best 25.74 in the 200-meter dash at the Burges Meet.

Franklin junior Grace Oyetunde improved on her city best time in the 400 and set a personal best 57.90 at the Burges Meet.

Franklin junior Sofia Camacho ran a city-best2:22.55 in the 800 at the Burges Meet.

Eastwood freshman Adelynn Rodriguez set a city-best 5:22.10 in the 1,600 meter run at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

Eastwood senior Lauren Walls-Portillo set a city-best 11:45.44 in the 3,200 meter run at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

Franklin sophomore Erika Salinas set a personal and city best 16.06 in 100-meter hurdles at the Burges Meet.

Franklin junior Cailee Phillips set a city-best 47.38 in the 300-meter hurdles at the Burges Meet.

The Chapin 800-meter relay team of Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster and Morgan Little ran a city best 1:43.42 at the Burges Meet.

The Franklin 1,600-meter relay of Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips and Amanda Sotelo ran a city best 4:05.68 at the Burges Meet.

Socorro senior Amaris Delgado tossed a personal best 36 feet, 3 inches in the shot put event to set a city-best mark at Riverside’s Bobby Aguirre Invitational.

El Paso High senior Huang Joanna leapt a city best34 feet, 11.5 inches in thetriple jump at the Burges Meet.

For complete results of the Riverside’s Bobby Aguirre Invitational, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/452773/results.

For complete results of the Burges Meet, click here https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/449908/results/m/1/tj.

This week’s schedule is as follows:

Pebble Hills Invitational: Feb. 25-26 at the SAC. Hanks, Ysleta, Pebble Hills, Franklin, Clint, Mt. View, Alamogordo, Socorro.

Chapin/Irvin Invitational: Feb. 25-26 at Irvin High School. Parkland, Chapin, Irvin, Fabens, Canutillo, Anthony, Americas, Austin, Coronado, Horizon, Jefferson, Eastlake, Boowie, Andress, El Paso, Loretto.

Eastwood Invitational: Feb. 26 at Eastwood High School. Bel Air, Del Valle, Riverside, Cathedral, San Elizario, Montwood, El Dorado, Burges, Tornillo.

Here the top 10 track and field female athletes in each track and field event after week 1:

Field Events

Shot put: 1, Amaris Delgado, Socorro, 36-feet, 3 inches; 2, Victoria Loya, Clint 35-2; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 33-1.5; 4, Allegra Solis, Clint, 32-3; 5, Kazzady Jimenez, Burges, 32-1; 6, Brianna Aragon, Americas, 30-9; 6, Aries Mendez, Eastwood, 30-9; 8, Kelsey Finn, Coronado, 30-8; 9, Argelia Avila, El Paso, 30-7; 10, Rachel Watley, Coronado, 30-1; 10, Nahtasha Poplar, Eastlake, 30-1.

Discuss: 1, Aries Mendez, Eastwood, 114 feet, 5 inches; 2, Victoria Loya, Clint, 114-0; 3, Leslie Jaquez, Jefferson, 105-5; 4, Alyssa Lambert, Burges, 100-7; 5, Kazzady Jimenez, Burges, 100-6; 6, Desiree Cuevas, Irvin, 95-2; 7, Alexandra Lozano, Americas, 93-4; 8, Destiny Gonzalez, Socorro, 90-11; 9, Sarahi Leyva, Burges, 90-4.

High jump: 1, Aileen Alvarado, El Dorado, 5 feet, 2 inches: 2, Erika Salinas, Franklin, 4-10; 2, Bianca Parker, Del Valle, 4-10; 2, Kayla Phillip, Andress, 4-10; 5, Jocelyn Odiott, El Dorado, 4-8; 5, Alyssa McBain, Eastwood, 4-8; 5, Kaira Joseph, Eastwood, 4-8; 8, Salma Licon, Eastwood, 4-6; 8, Celeste Garcia, Chapin, 4-6; 8, Vanessa Mercer, Riverside, 4-6.

Pole vault: 1, Amelia Stuart, Franklin, 11 feet, 9 inches; 2, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-6; 2, Charlotte Benavides, Coronado, 9-6; 2, Aritzel Garcia, Burges, 9-6; 2, Amaya Hernandez, Bel Air, 9-6; 6, Erika Salinas, Franklin, 9-0; 6, Sarah Dovenbarger, Eastlake, 9-0; 6, Alexa Lawrence, Coronado, 9-0; 6, Karissa Avalos, Del Valle, 9-0; 10, Bianka Ortega, Eastwood, 8-6.

Long jump: 1, Angelina Killings, Montwood, 17 feet, 4.5 inches; 2, Diana Cain, Franklin, 17-4; 3, Caidence Johnson, Chapin, 17-3; 4, Morgan Little, Chapin, 16-9; 5, Juliana Patton, Burges, 16-7; 6, Citlaly Rodriguez, Bowie, 16-6; 7, Deborah Lozano, El Dorado, 15-9.5; 8, Kayley Crain, Irvin, 15-5.5; 9, Promise Iheanacho, Andress, 15-4; 9, Demetreal Green, Americas, 15-4.

Triple jump: 1, Huang Joanna, El Paso, 34 feet, 11.5 inches; 2, Samahdi Foster, Chapin, 34-11; 3, Promise Iheanacho, Andress, 34-6.25; 4, Angela Hernandez, Americas, 33-9; 5, Aileen Alvarado, El Dorado, 32-10.25; 6, Katelyn Montoya, San Elizario, 32-2.5; 7, Sarah Montejano, Chapin, 31-3; 8, Jarryn Koneri, Coronado, 30-11.5; 9, Citlaly Rodriguez, Bowie, 30-6; 10, Yocelyn Salcido, Montwood, 30-1.5.

Running Events

100 meters: 1, Samahdi Foster, Chapin, 12.66; 2, Maliyah Pride, Chapin, 12.76; 3, Iliana Smith, Eastlake, 12.77; 4, Diana Cain, Franklin, 12.82; 5, Paola Guzman, Mt. View, 12.92; 6, Simara Barton, Austin, 12.93; 7, Alexia Garcia, Americas, 12.95; 8, Caidence Johnson, Chapin, 12.96; 9, Sadie Promotor, Eastwood, 13.22; 10, Promise Iheanacho, Andress, 13.25.

200 meters: 1, Morgan Little, Chapin, 25.74;2, Maliyah Pride, Chapin, 26.08; 3, Caidence Johnson, Chapin, 26.37; 4, Grace Oyetunde, Franklin, 26.53; 5, Citlaly Rodriguez, Bowie, 26.85; 6, Biviana Garcia, Chapin, 26.86; 7, Paola Guzman, Mt. View, 27.01; 8, Alejandra Reynoso, Americas, 27.08; 9, MaKayla Sawyer, Franklin, 27.14; 10, Giovanna Zubia, Eastwood, 27.18.

400 meters: 1, Grace Oyetunde, Franklin, 57.90; 2, Biviana Garcia, Chapin, 1:00.38; 3, Bianca Parker, Del Valle, 1:01.03; 4, Mia Rivera, Hanks, 1:01.88; 5, Natalie Rivera, Canutillo, 1:02.60; 6, Amanda Sotelo, Franklin, 1:02.76; 7, Annette Guzman, Burges, 1:03.14; 8, Katelyn Montoya, San Elizario, 1:03.54; 9, Andrea Castillo, El Paso, 1:03.80; 10, Madison Spencer, Hanks, 1:04.22.

800 meters: 1, Sofia Camacho, Franklin, 2:22.55; 2, Mia Rivera, Hanks, 2:24.39; 3, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:26.34; 4, Abigail Barraza, Franklin, 2:26.83; 5, Natalie Rivera, Canutillo, 2:27.29; 6, Isabelle Medina, Americas, 2:30.34; 7, Caroline Pitchkolan, Coronado, 2:30.55; 8, Andrea Castillo, El Paso, 2:31.09; 9, Sophia Watts, Eastwood, 2:35.02; 10, Madison Spencer, Hanks, 2:35.36.

1,600 meters: 1, Adelynn Rodriguez, Eastwood, 5:22.10; 2, Abigail Barraza, Franklin, 5:28.90; 3, Crystal Peterson, Jefferson, 5:30.43; 4, Alyssa Laspada, Franklin, 5:33.62; 5, Samantha Ramirez, San Elizario, 5:37.60; 6, Kassandra Jimenez, Montwood, 5:38.20; 7, Mia Rivera, Hanks, 5:41.95; 8, Natalie Rivera, Canutillo, 5:43.04; 9, Jenna Saunders, Franklin, 5:44.03; 10, Jazmine Miranda, Montwood, 5:45.99.

3,200 meters: 1, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 11:45.44; 2, Kassandra Jimenez, Montwood, 12:01.13; 3, Adelynn Rodriquez, Eastwood, 12:03.14; 4, Alyssa Laspada, Franklin, 12:08.35; 5, Samantha Ramirez, San Elizario, 12:08.47; 6, Jordan Torres, Franklin, 12:22.40; 7, Jazmine Miranda, Montwood, 12:25.04; 8, Alexa Rangel, Montwood, 12:38.26; 9, Jenna Saunders, Franklin, 12:30.09; 10, Valeria Loo-Kung, Del Valle, 12:47.39.

100-meter hurdles: 1, Erika Salinas, Franklin, 16.06; 2, Laci Del Pino, Ysleta, 16.77; 3, Salma Licon, Eastwood, 16.87; 4, Ariana Hernandez, Americas, 16.90; 5, Cailee Phillips, Franklin, 16.94; 6, Ashley Ibarra, Hanks, 17.46; 7, Karen Balderama, Pebble Hills, 17.58; 8, Karina Torres, Americas, 17.78; 9, Bianca Sanchez, San Elizario, 18.09; 10, Carla Castro, Coronado, 18.15.

300-meter hurdles: 1, Cailee Phillips Franklin, 47.38; 2, Ashley Ibarra, Hanks, 47.71; 3, Salma Licon, Eastwood, 47.77; 4, Erika Salinas, Franklin, 48.02; 5, Juliana Patton, Burges, 48.56; 6, Deborah Lozano, El Dorado, 49.06; 7, Ariana Hernandez, Americas, 49.49; 8, Karen Balderama, Pebble Hills, 50.11; 9, Alexis Hughes, Parkland, 50.33; 10, Laila Bohlmann, Franklin, 50.52;

400-meter relay: 1, Chapin, 49.43; 2, Franklin (Leah Medina, Amelia Stuart, Layla Tandy, Diana Cain), 51.07; 3, Americas, 51.22; 4, Eastwood, 51.92; 5, Eastlake, 52.22; 6, Del Valle, 52.53; 7, El Dorado (Emma Leatherman, Aileen Alvarado, Deborah Lozano, Gisela Mendez), 53.32; 8, Coronado, 53.40; 9, Bowie, 53.50; 10, Montwood (Marcela Lozano, Yocelyn Salcido, Andrea Teruel, Angelina Killings), 53.54.

800-meter relay: 1, Chapin (Maliyah Pride, Caidence Johnson, Samahdi Foster, Morgan Little), 1:43.42; 2, Franklin (Christianna Carr, Amelia Stuart, Layla Tandy, MaKayla Sawyer), 1:48.27; 3, Americas, 1:49.16; 4, Eastwood, 1:50.59; 5, Del Valle, 1:52.16; 6, Bowie, 1:52.67; 7, Bel Air, 1:53.17; 8, El Dorado (Aileen Alvarado, Emma Leatherman, Deborah Lozano, Gisela Mendez), 1:53.32; 9, Eastlake, 1:53.75; 10, Jefferson (Ariel Guaderama, Alexandria Munoz, Anette Garcia, Emily Trillo), 1:54.20.

1,600-meter relay: 1, Franklin (Grace Oyetunde, Sofia Camacho, Cailee Phillips, Amanda Sotelo), 4:05.68; 2, Eastwood, 4:07.09; 3, Chapin (Ava Maldonado, Valeria Contreras, Celeste Garcia, Veronica Berrios), 4:11.04; 4, Hanks, 4:15.41; 5, Coronado (Eva Asfahani, Caroline Pitchkolan, Nina Chessa, Gabriella Escobedo), 4:21.35; 6, Americas, 4:23.24; 7, El Paso (Marisol Banuelos, Andrea Castillo, Cheyenne McGhee, Jezarae Valenzuela), 4:26.68; 8, Eastlake, 4:28.99; 9, Parkland, 4:37.12; 10, Burges, 4:23.91.