Boys Track and Field Top 10 Times and Distances, Week 3

Seven city-best times and marks were accomplished at the David Boatright Invitational at Eastwood and the Bowie/Cathedral Invite.

The following were this past weekend’s highlights:

 100 meters: Jamari Williams from Pebble Hills raced to a 11.12 at the Bowie/Cathedral Invitational.

 110-meter hurdles: Chapin’s Dominic Britton, improved his time to 14.77 at the Eastwood David Boatright Invitational.

300-meter hurdles: Franklin’s Dereck Parris-Constance improved his own time to 40.43 at the Eastwood David Boatright Invitational.

High jump: Americas’ Evan Chisolm joined Pebble Hills’ Dayton Jamierson at the 6-feet 2-inch mark at the Bowie/Cathedral Invitational.

Pole vault: Evan Perez from Hanks, Del Valle’s Austin Lara and Coronado’s Daniel Larios are all tied at the top with marks of 12-feet, 6 inches.

Shot put: Socorro’s Juan Alvarado tossed a 47-feet, 8 inches to improve on his own 46-6 at the Bowie/Cathedral Invitational.

Discus:  Leonardo Chavez from Irvin, improved his city best to 140-7 at the Bowie/Cathedral Invitational.

For complete results of the Eastwood David Boatright Invitational, click here

For complete results of the Bowie/Cathedral Invitational, click here 

BoysHurdle

This week’s schedule is as follows:

Franklin Invitational (Boys/Girls):  Feb. 28-29. Franklin, Bowie, Coronado, Austin, Andress (B), Jefferson, Burges, Canutillo, Anthony.

Mt. View Invitational (Boy/Girls): Feb. 28-29. Parkland, Mt. View, Bowie (G), El Paso, Clint, Horizon, San Elizario, Tornillo, Irvin, Eastlake, Americas, Pebble Hills.

Bel Air Invitational (Boys/Girls): Feb. 28-29. Bel Air, YWLA, Eastwood, Del Valle, Ysleta, Andress (G), Chapin, Loretto, Harmony, Riverside, Montwood, Socorro, El Dorado, Cathedral, Hanks.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after the first week of the season:

BoysDistance

Field Events

Discus: 1, Leonardo Chavez, Irvin, 140-7; 2, Julian De Lucio Dorsett, Franklin, 138-5; 3, Esteban Pena, Mt. View, 130-8; 4, Andrews Bristol, Franklin, 130-1; 5, Elijah Munoz, Andress, 127-9; 6, ZaVeion Anderson, Eastwood, 127-5; 7, Tony Holguin, San Elizario, 127-4; 8, Juan Alvardo, Socorro, 123-9; 9, Korbyn Wells, Eastlake, 123-3; 10, Aaron Esparza, Clint, 122-9.

Shot put: 1, Juan Alvarado, Socorro, 47-8; 2, Leon Smith Jr, Franklin, 44-11.5; 3, Cyrus Zachary Pomele, Pebble Hills, 44-7; 4, Esteban Pena, Mt. View, 44-5; 5, Noe Moreno, Canutillo, 43-11; 6, Brandon Mojica, Burges, 43-5; 7, Kalum Anchondo, Americas, 42-5.5; 8, Angel Gonzalez, Pebble Hills, 41-9; 9, John Villa, Parkland, 41-6; 10, Verdi Miranda, Montwood, 41-5.5.

High jump: 1, Evan Chisolm, Americas, 6-2; 1, Dayton Jamierson, Pebble Hills, 6-2; 3, Ivann Alvarez, Americas, 6-0; 4, Micah Galaviz, Canutillo, 5-10; 4, Dominic Porras, Horizon, 5-10; 4, Adrian Parra, Horizon, 5-10; 7, Dominic Britton, Chapin, 5-8; 7, Kyahn Williams, Eastlake, 5-8; 9, Ricardo Guadian, Hanks, 5-6; 9, Josh Pacheco, Mt. View, 5-6.

Pole vault: 1, Evan Perez, Hanks, 12-6; 1, Austin Lara, Del Valle, 12-6; 1, Daniel Larios, Coronado, 12-6; 4, Alejandro Gandara, Del Valle, 12-0; 5, David Rodriguez, San Elizario, 11-6; 5, Luis Holguin, Burges, 11-6; 5, Jakob Castillo, Del Valle, 11-6; 8, Justine Adebayo, Riverside, 11-0; 8, Jovanni Fernandez, San Elizario, 11-0; 10, Connor Bryant, Montwood, 10-6.

Long jump: 1, Donta Hayes, Parkland, 22-7.5; 2, Zacarias Velasquez, Franklin, 21-2.5; 3, Andrew Martinez, Parkland, 20-10; 3, Samuel Gutierrez, Andress, 20-10; 5, Daniel Rivera, Horizon, 20-9; 6, Alec Marenco, Burges, 20-8; 7, Jacob Vetterkind, Socorro, 20-5.5; 8, Sebastian Ochoa, Pebble Hills, 19-8.5; 8, Damian Escarcega, Riverside, 19.8.5; 10, Ethan Bustillos, Franklin, 19-8; Derrick Workmen, Burges, 19-8.

Triple jump: 1, Donta Hayes, Parkland, 45-3; 2, Gabriel Stonewall, Franklin, 44-7; 3, Hatim Adams, Franklin, 41-11; 4, Daniel Rivera, Horizon, 41-9; 5, Miguel Vazquez, Austin, 41-2.5; 6, Michael Haack, Franklin, 40-4; 7, Michael Peterson, Chapin, 40-11.5; 8, Misael Alarcon, San Elizario, 40-4; 9, Alec Marenco, Burges, 39-6.5; 10, Christopher Wilson, Burges, 39-2.5.

BoysRelay

Running Events

 100 meters: 1, Jamari Williams, Pebble Hills, 11.12; 2, Chris Ramos, Montwood, 11.22; 3, Derrik Workmen, Burges, 11.23; 4, Aaron Dumas, Americas, 11.28; 5, Marcus Ransom, Eastwood, 11.30; 6, Darryn Clark, Franklin, 11.39; 7, Alfredo De La Torre, Americas, 11.40; 8, Aaron Jackman, Austin, 11.41; 9, Isreal Hudson, Franklin, 11.43; 9, Jose Guardado, Riverside, 11.43.

200 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 21.56; 2, Isaiah Davis, Pebble Hills, 21.90; 3, Jamari Williams, Pebble Hills, 22.13; 4, Sir Drennan, Americas, 22.50; 5, Ryan Acosta, Americas, 22.64; 6, Hatim Adams, Franklin, 22.80; 7, Samuel Guitterez, Hanks, 22.94; 8, Christian Rosales, Burges, 23.01; 9, Angel Jurado, Franklin, 23.21; 10, Malachi Do, Andress, 23.47.

400 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 47.74; 2, Bryan Lopez-Villarreal, Franklin, 49.89; 3, Michael Abeyta, Hanks, 50.36; 4, Hatim Adams, Franklin, 50.48; 5, Michael Haack, Franklin, 51.21; 6, Jamari Williams, Pebble Hills, 51.25; 7, Aaron Espinoza, Coronado, 51.51; 8, Christian Rosales, Burges, 51.96; 9, Kenneth Golston, Parkland, 52.10; 10, Tomas Gutierrez, Franklin, 52.16.

800 meters: 1, Michael Abeyta, Hanks, 1:53.02; 2, Fernie Morales, Franklin, 1:54.38; 3, Alan Alba, Coronado, 1:57.15; 4, Jacob Ye, Americas, 1:57.27; 5, Jared Laverty, Americas, 1:58.09; 5, Noah Yeager, Burges, 1:58.09; 7, Angel Contreras, Chapin, 1:59.30; 8, Kenneth Golston, Parkland, 1:59.35; 9, Daniel Kennedy, Franklin, 1:59.60;10, Seth Andrade, Americas, 2:01.44.

1,600 meters: 1, Rodger Rivera, Hanks, 4:19.68; 2, Elias Perez, Eastwood, 4:22.63; 3, Fernie Morales, Franklin, 4:23.77; 4, Jacob Ye, Americas, 4:23.93; 5, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 4:25.54; 6, Alan Alba, Coronado, 4:26.50; 7, Jared Laverty, Americas, 4:29.17; 8, Edwin Gomez, San Elizario, 4:30.42; 9, Juan Olmos, Eastwood, 4:32.52; 10, Carmelo Corral, Americas, 4:34.29.

3,200 meters: 1, Michael Abeyta, Hanks, 9:24.42; 2, Rodger Rivera, Hanks, 9:25.80; 3, Elias Perez, Eastwood, 9:31.60; 4, Fernie Morales, Franklin, 9:32.09; 5, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 9:38.43; 6, Edwin Gomez, San Elizario, 9:42.48; 7, Juan Olmos, Eastwood, 9:43.83; 8, Victor Parra, Eastwood, 9:55.65; 9, Angel Contreras, Chapin, 9:56.19; 10, Carmelo Corral, Americas, 9:56.46.

110-meter hurdles: 1, Dominic Britton, Chapin, 14.77; 2, Caleb Stewart, Americas, 15.12; 3, Donta Hayes, Parkland, 15.48; 4, Isaiah Martinez, Parkland, 15.68; 5, Stephen Carreto, Franklin, 15.72; 6, Dayton Jamierson, Pebble Hills, 15.81; 7, Joshua Love, Montwood, 15.83; 8, Jesus Rocha, Clint, 16:07; 9, Chris Martinez, Franklin, 16.13; 10, Jonathan Plascencia, Jefferson, 16.22.

300-meter hurdles: 1, Dereck Parris-Constance, Franklin, 40.29; 2, Jonathan Plascencia, Jefferson, 41.00; 3, Micah Galaviz, Canutillo, 41.06; 4, Enrique Perez, Hanks, 41.23; 5, Jesus Rocha, Clint, 41.31; 6, Isaiah Martinez, Parkland, 41.33; 7, Dominic Britton, Chapin, 41.49; 8, Stephen Carreto, Franklin, 41.55; 9, Izak Jiminez, Montwood, 41.57; 10, Caleb Stewart, Americas, 41.64.

400-meter relay: 1, Americas, 43.04; 2, Franklin, 43.45; 3, Pebble Hills, 43.64; 4, Montwood, 43.86; 5, Burges, (Derrik Workmen, Alec Marenco, Christopher Wilson, Christian Rosales), 43.86; 6, El Dorado (Karmelus Card, Duane Nelson, Miguel Nunez, Alfredo Gomez), 44.25; 7, Hanks, 44.55; 8, Eastwood (Marcus Ransom, Chris Wllmon, Rafael Tortolo, Andrew Martinez), 44.59; 9, Parkland, 44.94; 10, Chapin (Aaron Macias, Adam Reyes, Elijah Heier, Juan Lozano), 45.02; 10, Del Valle (Jakob Castillo, Alejandro Gandara, Austin Lara, Gabriel Rodriguez), 45.02.

800-meter relay: 1, Franklin, 1:28.42; 2, Pebble Hills (James Hadnot, Dayton Jamierson, Sebastian Ochoa, Jamari Williams), 1:29.04; 3, Americas (Aaron Dumas, Sir Drennan, Ryan Acosta, Alfredo De La Torre), 1:30.14; 4, Burges (Derrik Workmen, Christian Rosales, Audwin Caldwell, Alec Marenco), 1:31.96; 5, Parkland, 1:34.19; 6, El Dorado (Karmelus Card, Duane Nelson, Miguel Nunez, Emil Smith), 1:32.65; 7, Austin, 1:33.47; 8, Andress, 1:33.72; 9,   Montwood (Luis Avila, Ian Cano, Yamil Oaxaca, Angel Robles), 1:34.12; 10, Chapin, 1:34.53.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:22.68; 2, Hanks, 3:27.32; 3, Eastlake (Angel Hernandez, Daine Kirtley, Lorenz  Smith, Adam Herrera), 3:27.80; 4, Americas, 3:28.79; 5, Montwood (Frank Hernandez, Kenneth Dominguez, Ruben Gonzalez, Yamil Oaxaca), 3:31.61; 6, Burges (Barry Cummings, Noah Yeager, Joseph Rosales, Luis Holguin), 3:31.63; 7, San Elizario (Alexis Maldonado, Misael Alarcon, Dilan Sanchez, Edwin Gomez), 3:34.04; 8, Chapin (Adam Reyes, Joaquin Ortega, Angel Contreras, Michael Peterson), 3:34.32; 9, Parkland, 3:34.78; 10, Austin, 3:35.46.

Author: Victor R. Martinez

My love of running began with my son Deric. His passion and talent for distance running opened my eyes to a sport I never imaged I would embrace with such enthusiasm. As a journalist at the El Paso Times, I was the lead writer for cross country and track for several years and I was able to tell the stories of these amazing unsung athletes. Never a runner myself, I decided to change that when I turned 50 in 2016 when I trained for my first 5K. I've been running ever since and I love every minute of it - well - sort of.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s