Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 5

Five city-best records were accomplished at the Pebble Hills and the Julius Lowenberg invitationals.

Eastlake’s Adam Herrera improved on his own time in the 400 meters to post a city-best  49.95 at the Pebble Hills Invitational at Socorro’s Student Activities Complex.

Americas’ Jared Laverty turned in a city best 1,600-meter time of 4:26.72 at the Pebble Hills Invitational.

Americas’ Caleb Stewart improved on his city best leap in the long jump, flying 21-feet, 11 inches at the Pebble Hills Invitational.

Chapin senior Dominic Britton posted a city best 39.75 in the 300-meter hurdles at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational Friday at Canutillo High.

Irvin senior Patrick Leak surpassed the 45-foot mark in the triple jump leaping 45 feet, 4 inches at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational.

Americas won the team title at the Pebble Hills Invitational at Socorro’s Student Activities Complex with 117 points followed by Eastlake (106), Pebble Hills (102), Horizon (89), El Paso High (88), Clint (36) and Socorro (29).

Franklin won the team title at the Julius Lowenberg Track and Field Invitational with 203 points followed by Chapin (122), Riverside, (100), Jefferson (51), Hanks (49), Irvin (40) and Canutillo (33).

Eastwood won the Fred Loya Invitational with 195 points followed by San Elizario (111), Montwood (93.5), Burges (75), El Dorado (71), Bel Air (58), Del Valle (42), Ysleta (15.5), Cathedral (8) and Tornillo (7).

Parkland won the Coronado Invitational with 159 points followed by Coronado (126), Andress (112.5), Austin (81.5), Mt. View (80), Fabens (28) and Cathedral (20).

This week’s schedule is as follows:

Montwood Invitational: 8 a.m. Friday, at Socorro’s Student Activities Complex. Montwood, El Dorado, Eastwood, Americas, Socorro, Pebble Hills, Franklin, Eastlake.

Bowie Invitational: Friday at Bowie High School.Bowie, Canutillo, Ysleta, Horizon, YWLA/Anthony, Riverside, Austin, El Paso.

Fabens Invitational: Friday at Fabens High School.  Fabens, Clint, Del Valle, Irvin, San Elizario, Tornillo, Mt. View, Coronado.

Parkland Invitational: Saturday at Parkland High School. Parkland, Andress, Bel Air, Cathedral/Loretto, Hanks, Jefferson, Chapin, Burges.

Here the top 10 track and field male athletes in each track and field event after week 5:

Jy’monii Kennedy from Pebble Hills ranks third in the long jump and seventh in the triple jump.

Field Events

Shot put: 1, Juan Alvarado, Socorro, 50 feet, 8 inches; 2, Tony Holguin, San Elizario, 45-11.5; 3, Gabriel Olivas, Pebble Hills, 45-8; 4, Jacob Morales, Burges, 45-5; 5, Efren Ruvalcaba, Eastwood, 44-10; 6, Xavier Aguero, Eastlake, 44-9.5; 7, Jaime Loya, Riverside, 44-6.55; 8, Julian de Lucio Dorsett, Franklin, 44-1; 9, Cooper Parkinson, Franklin, 44-1; 10, Alec Marenco. Burges, 43-2.

Discus: 1, Esteban Pena, Mt. View, 144 feet, 0 inches; 2, Tony Holguin, San Elizario, 143-2; 3, Julian De Lucio Dorsett, Franklin, 140-7.5; 4, Armando Juarez, Clint, 140-6; 5, Aaron Esparza, Clint, 137-3; 6, Juan Alvarado, Socorro, 136-5; 7, Elijah Munoz, Andress, 136-3; 8, Jaime Loya, Riverside, 130-0; 9, Julian Venegas, Pebble Hills, 129-10; 10, Roshown Thomas, Montwood, 129-1.

High jump: 1, Ricardo Leyva, Horizon, 6 feet, 4 inches; 2, Dezmond Gonzalez, El Dorado, 6-2; 2, Evan Chisolm, Americas, 6-2; 4, Dominic Britton, Chapin, 6-0; 4, Adrian Parra, Horizon, 6-0; 6, Michael Vela, Riverside, 5-10; 6, Will Perry, Austin, 5-10; 6, Jason Valdez, Eastwood, 5-10; 9, Fabian Talavera, Americas, 5-8; 9, Diego Marquez, El Paso High 5-8; 9, Nathan Mercer, Del Valle, 5-8; 9, Edgerrin Mejia, Eastwood, 5-8; 9, Demarion Crest Daniels, Parkland, 5-8; Nathan Hernandez, Eastwood, 5-8.

Pole vault: 1, Austin Lara, Del Valle, 13 feet, 8 inches; 2, Alejandro Gandara, Del Valle, 12-0; 2, Mark Romero, Del Valle, 12-0; 4, Irvin Vazquez, San Elizario, 11-6; 4, Daniel Larios, Coronado, 11-6; 6, Mont Packer, Franklin, 11-3; 7, Isaac Quinones, Franklin, 11-0; 7, Connor Bryant, Montwood, 11-0; 7, Jose Diaz, Mt. View, 11-0; 7, Eric Lopez, Riverside, 11-00.

Long jump: 1, Caleb Stewart, Americas, 21-feet, 11 inches; 2, Patrick Leak, Irvin, 21-10.5; 3, Jy’monii Kennedy, Pebble Hills, 20-6; 4, Misael Alarcon, San Elizario, 20-0; 5, Jacob Romero-Morales, Hanks, 19-10.5; 5, Maurice Jenkins, Chapin, 19-10; 5, Gael Ochoa, Pebble Hills, 19-10; 5, Derrik Workmen, Burges, 19-10; 9, Rudy Valenzuela, Riverside, 19-9.5; 10, Kelby Brannon, Pebble Hills, 19-7.5.

Triple jump: 1, Patrick Leak, Irvin, 45 feet, 4 inches; 2, Caleb Stewart, Americas, 44-3; 3, Darren Teagle, Franklin, 42-7; 4, Irvin Mora, Jefferson, 41-2; 4, Miguel Vazquez, Austin, 41-2; 6, Malachi Do, Andress, 41-1; 7, Jy’monii Kennedy, Pebble Hills, 41-0.5; 8, Isaiah Martinez, Parkland, 40-10.5; 9, Damian Solis, Canutillo, 40-10; 10, Maurice Jenkins, Chapin, 40-10; 10, Angel Munoz, Riverside, 40-10.

Pebble Hills sophmore Omer Ibrahim (left) and Eastlake junior Isreal David (far right), each own top 10 times in the 800, 1,600 and 3,200 meter runs.

Running Events

100 meters: 1, Malachi Do, Andress, 11.20; 2, Derrik Workmen, Burges, 11.24; 3, Adam Herrera, Eastlake, 11.28; 4, Patrick Leak, Irvin, 11.31; 4, Aaron Jackman, Austin, 11.31; 6, Angel Jurado, Franklin, 11.32; 7, Charlie Bass, Andress, 11.40; 8, Julian Mars, Franklin, 11.41; 8, Jose Guardado, Riverside, 11.41; 10, Caleb Stewart, Americas, 11.50.

200 meters: 1, Angel Jurado, Franklin, 22.55; 2, Sir Drennan, Americas, 22.58; 3, Adam Herrera, Eastlake, 22.59; 4, Malachi Do, Andress, 22.71; 5, Charlie Bass, Andress, 22.76; 6, Christian Rosales, Burges, 23.02; 75, Aaron Jackman, Austin, 23.03; 8, Misael Alarcon, San Elizario, 23.37; 9, David Avalos, Ysleta, 23.42; 10, Dylan De La Fuente, Pebble Hills, 23.52.

400 meters: 1, Adam Herrera, Eastlake, 49.95; 2, Christian Rosales, Burges, 50.94; 3, Yamil Oaxaca, Montwood, 51.38; 4, Dylan De La Fuente, Pebble Hills, 51.50; 5, Joshua Gonzalez, Mt. View, 51.59; 6, Ethan Davila, Eastwood, 51.88; 7, Kenneth Golston, Parkland, 52.16; 8, Milo Chavez, Franklin, 52.42; 9, Misael Alarcon, San Elizario, 52.43; 10, Bryan Perez, Jefferson, 52.51.

800 meters: 1, Kenneth Golston, Parkland, 1:58.43;2,Jared Laverty, Americas, 1:59.20; 3, Edwin Gomez, San Elizario, 2:00.08; 4, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 2:00.20; 5, Israel David, Eastlake, 2:00.43; 6, Chris Moreno, San Elizario, 2:00.78; 7, Joshua Gonzalez, Mt. View, 2:01.06; 8, Victor Anchondo, Eastwood, 2:01.13; 9, Corey Dubrule, Coronado, 2:01.49; 10,Rai Lopez, Franklin, 2:01.91.

1,600: 1,Jared Laverty, Americas, 4:26.72; 2, Omer Ibrahim, Pebble Hills, 4:26.85; 3, Luis Pastor, Coronado, 4:27.59; 4, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 4:27.84; 5, Israel David, Eastlake, 4:28.43; 6, Aaron Perez, Eastwood, 4:29.98; 7, Isaac Mendoza, Eastwood, 4:31.73; 8, Edwin Gomez, San Elizario, 4:33.64; 9, Chris Moreno, San Elizario, 4:34.48; 10, Carmelo Corral, Americas, 4:36.95.

3,200: 1, Luis Pastor, Coronado, 9:29.55; 2, Isaac Mendoza, Eastwood, 9:30.70; 3, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 9:34.99; 4, Aaron Perez, Eastwood, 9:43.79; 5, Israel David, Eastlake, 9:48.37; 6, Angel Torres, Tornillo, 9:53.06; 7, Andres Gurrola, Eastwood,       9:55.72; 8, Joaquin Ortega, Chapin, 10:01.32; 9, Carmelo Corral, Americas, 10:02.03; 10, Dilan Sanchez, San Elizario, 10:02.12.

110-meter hurdles: 1, Dominic Britton, Chapin, 14.05; 2, Stephen Carreto, Franklin, 14.93; 3, Caleb Stewart, Americas, 14.94; 4, Jacariaous Lewis, Parkland, 15.34; 5, Joshua Massaquoi, Franklin, 15.39; 6, Chris Martinez, Franklin, 15.55; 6, Damian Solis, Canutillo, 15.55; 8, Jesus Rocha, Clint, 15.73; 9, Isaiah Martinez, Parkland, 15.83; 10, Michael Kiesel, Parkland, 16.00.

300-meter hurdles: 1, Dominic Britton, Chapin, 39.75; 2, Stephen Carreto, Franklin, 39.50; 3, Jesus Rocha, Clint, 40.15; 4, Caleb Stewart, Americas, 40.51; 5, Chris Martinez, Franklin, 41.80; 6, Isaiah Martinez, Parkland, 42.04; 7, Jacariaous Lewis, Parkland, 42.07; 8, Angel Munoz, Riverside, 42.16; 9, Joshua Massaquoi, Franklin, 42.17; 10, Eric Amato, Clint, 42.23.

400-meter relay: 1, Americas (Fabian Talavera, Sir Drennan, Ivann Alvarez, Caleb Stewart), 43.33;2, Franklin, 43.51; 3, Andress, (Malcolm Anderson, Aaron Aragon, Charlie Bass, Malachi Do), 43.68; 4, El Dorado, 43.97; 5, Burges, 44.38; 6, Eastwood, 44.40; 7, Parkland, 44.64; 8, Canutillo, 44.83; 9, Chapin, 44.84; 10, Eastlake (Kyahn Williams, Adam Herrera, Javier Martinez, Isaiah Chavez), 45.26.

800-meter relay: 1, Americas (Fabian Talavera, Sir Drennan, Ivann Alvarez, Caleb Stewart), 1:31.00; 2, Franklin (Aman Verma, Jamar Deans, Shay Smith, Darren Teagle), 1:31.39; 3, Chapin, 1:32.40; 4, Pebble Hills (Jy’monii Kennedy, Gael Ochoa, Dylan De La Fuente, Amir Blackwell), 1:32.58; 5, Eastwood (Ethan Davila, Andrew Martinez, Elliot Payan, Isaiah Pragner), 1:33.05; 6, El Dorado (Karmelus Card, Jeron Harden, Dezmond Gonzalez, Chris Harris), 1:33.85; 7, Bel Air (Uzziel Vasquez, Josh Salazar, Christian Baxter, Marc Alvarez), 1:33.87; 8, Coronado (Sebastian Aguayo, Blake Randag, Ziggy Zimmerman, Jason Nevarez), 1:34.54; 9, Horizon (Christopher Munoz, Aaron Sigala, Jacob Quijas, Edgar Medina), 1:34.86; 10, Austin, 1:34.88.

1,600-meter relay: 1, Franklin, 3:26.04; 2, Eastwood, 3:28.78; 3, Montwood, (Yamil Oaxaca, Kenneth Dominguez, Cesar Alvarado, Ian Cano) 3:31.23; 4, Eastlake, 3:32.00; 5, Burges, 3:32.56; 6, Bel Air (Adam Gonzalez, Uzziel Vasquez, Josh Salazar, Dylan Garcia), 3:33.05; 7, San Elizario, 3:31.23; 8, Parkland (Daniel Chavez, Efren Moncada, Isaiah Martinez, Kenneth Golston Jr), 3:35.01; 9, Pebble Hills (Amir Blackwell, Dylan De La Fuente, Omer Ibrahim, Jy’monii Kennedy), 3:35.41; 10, Chapin (Seth Truax, Maurice Jenkins, Zeke Pastran, Adam Reyes), 3:36.19.

Author: Victor R. Martinez

My love of running began with my son Deric. His passion and talent for distance running opened my eyes to a sport I never imaged I would embrace with such enthusiasm. As a journalist at the El Paso Times, I was the lead writer for cross country and track for several years and I was able to tell the stories of these amazing unsung athletes. Never a runner myself, I decided to change that when I turned 50 in 2016 when I trained for my first 5K. I've been running ever since and I love every minute of it - well - sort of.

One thought on “Boy’s Track and Field Top 10 Times and Distances: Week 5”

  1.      Parkland’s Kenneth Golston Jr, ran a 1:57.00 and continued his dominate style of running in the mens 800 meter race at the Parkland invitational held on 13 March.  Golston a regional qualifier in 2019 started off 2020 as one of the top 800m runners in the state and even with the season cut short, he made a statement with his Fred Loya fourth place finish in 1:56.47.  Riding that wave, Golston got to training for the 2021 season and has been on a tear, consistently up front and winning by a margin of two to nine ticks on the clock.
         With his every performance, Golston has made improvement, he has not taken the experience of running against the likes of Michael Abeyta, Fernie Morales and Edwin Gomez the past three years for granted.  “They helped me by pulling me along, now i’m that guy the younger guys are chasing”. Golston said.
         I am just trying to do my part in helping my team win the district title.”  For coach Al Licon this will be his fifth title in six years with 2020 being the exception.  Golston is more than a runner, he has maintained 3.8 gpa in this his senior year and will be furthering his education at the University of Connecticut in the fall. 
         With two meets before district Golston is still pushing hard to get into the lower 1:50s and has a very good chance to do so at the Texas Distance festival this weekend. 

    Also thank you,

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s