Boys Track and Field Top 10 Times and Distances, Week 6

San Elizario sophomore Edwin Gomez had a great weekend at the Chandler Rotary Invitational in Arizona. Gomez earned city-best times in the 1,600 (4:18.75, good for 7th) and in the 3,200 (9:17.44), where he finished third overall.

Boys

Here are the results from the Cotton Relays –  runnercard.com/runner/data/35045/1002374/result/Results.htm.

Here are the results from the Fox Country Invitational – http://elpasoathletics.com/meets/Jefftf2019.

Here are the results from the Chandler Rotary Invitational in Arizona –  az.milesplit.com/meets/310486/results/634143/formatted#.XJkRjRNKii5.

This week’s schedule is as follows:

Americas Boys/Girls:  3 p.m. March 29 and 9 a.m. March 30 at the SAC. Eastwood, Americas, Coronado, Franklin, Eastlake, El Dorado, Loretto, Cathedral.

Parkland Boys/Girls:  3:30 p.m. March 29 and 8:30 a.m. March 30. Parkland, Bel Air, Riverside, Andress, Austin, Chapin, Irvin, Bowie, Canutillo Fabens.

Horizon Boys/Girls: 3:30 p.m. March 29 and  8:30 a.m. March 30. Ysleta, Horizon, Clint, Mt. View, Burges, El Paso, Jefferson, San Elizario, Tornillo, Ft. Hancock, Anthony.

Lubbock Invitational: March 29-30. Hanks and Pebble Hills.

Winkley-Pikes Invitational: March 29-30. Del Valle.

Here the top 10 track and field male athletes in each race and field event after week 6:

Boys2

Field Events

Discus: 1, Johnny Cerros, Franklin 158 feet; 2, Misael Oriz, Socorro, 157-4; 3, Andrews Bristol, Franklin, 154-4; 4, David Moreno, Jefferson 152-10; 5, Zachary Cyrus Pomele, Pebble Hills, 150-4; 6, David Moreno, Coronado, 149-2; 7, Adam Vick, Franklin, 139-7; 8, Dominque Valera, Coronado, 139-5; 9, Tony Holguin, San Elizario, 139-4; 10, Jalen Henderson, Americas, 139-0.

Shot put: 1, Misael Ortiz, Socorro, 53-1.5; 2, Garrett Strokes, Burges, 52-8.5; 3, Jonathan Lopez, Montwood, 49-9; 4, David Moreno, Jefferson, 48-9.5; 5, Arturo Jimenez, Horizon, 48-4; 5, Johnny Cerros, Franklin 48-4; 7, Andrew Bristol, Franklin, 48-00.50; 8, Nick Kim, Americas, 46-11.5; 9, Lean Smith Jr., Franklin, 46-8; 10, Dominique Varela, Coronado, 46-6.

High jump: 1, Caleb Gerber, Pebble Hills, 6-8; 2, Christian Matamoros, Burges, 6-4; 2, Evan Chisolm, Americas, 6-4; 4, Ethan Villa, Austin, 6-2; 5, Alec Villa, Hanks, 6-0; 5, Ozzy Araiza, Ysleta, 6-0;  5, Matthew Flowers, Canutillo, 6-0; 5, Adrian Donacio, Eastlake, 6-0; 5, Dayton Jamierson, Pebble Hills, 6-0; 9, Ivann Alvarez, Americas, 5-10; 9, Sal Gandara, Mt. View, 5-10; 9, Dominic Britton, Chapin, 5-10; 9, Joshua Sanchez, Anthony, 5-10; 9, Khyrie Murdaugh, Irvin, 5-10; 9, D’Andre Ray, Eastlake, 5-10.

Pole vault: 1, Keith Rodriguez, Eastlake, 14-0; 2, Matthew Sanchez, Coronado, 13-8; 3, Daniel Larios, Coronado, 12-6; 4, Daniel Cardenas, Mt. View, 12-04; 5, Evan Perez, Hanks, 11-6; 5, Angel Escalera, Parkland, 11-6; 5, Armando Villa, Americas, 11-6; 5, Alan Garcia, Mt. View, 11-6; 9, Luis Holguin, Burges, 11-3; 10, Victor Saenz, Del Valle, 11-0; 10, Austin Lara, Del Valle, 11-0; 10, Sebastian Deras, Del Valle, 11-0; 10, Andrew Almanza, Mt. View, 11-0; 10, Peter Fogel, Chapin, 11-0.

Long jump: 1, Daniel Rivera, Horizon, 21-4; 1, Deion Hankins, Parkland, 21-4; 3, Hector Nevarez, Mt. View, 21-3; 4, Karch Gardiner, Del Valle, 20-11; 5, Elijah Davis, Pebble Hills, 20-8; 5, Derek Saldivar, Americas, 20-8; 5, Takeem Thomas, Eastwood, 20-8; 5, Zacarias Velasquez, Americas, 20-8; 9, Tavorus Jones, Burges, 20-6; 10, Gilbert Rodriguez, Mt. View, 20-5.5.

Triple jump: 1, Gabriel Stonewall, Franklin 46-3; 2, Takeem Thomas, Eastwood, 44-11; 3, Donta Hayes, Parkland, 43-1.50; 3, Julian Hinojos, Americas, 43-1.50; 5, Kamuel Sloan, Franklin, 43-1; 6, Daniel Rivera, Horizon, 43-1; 7, Alec Marenco, Burges, 41-11; 8, Alec Villa, Hanks, 41-6.50; 9, Marcos Duran, Mt. View, 41-4.25; 10, Gilbert Rodriguez, Mt. View, 41-2.75.

Boys3

Running Events

100 meters: 1, Caleb Gerber, Pebble Hills, 10.81; 2, Omajuwa Etiwe, Franklin, 10.86; 3, Oscar Lozano, Franklin, 10.92; 4, Abel Cervantes, Americas, 10.93; 5, Fred Hernandez, Socorro, 11.03; 6, Cedric Haynes, El Dorado, 11.07; 7, Isaiah Davis, Pebble Hills, 11.19; 8, Angel Garcia, San Elizario, 11.26; 9, David Niebla, Montwood, 11.31; 10, Elias Medel, Ysleta, 11.32.

200 meters: 1, Abel Cervantes, Americas, 22.04; 2, Isaiah Davis, Pebble Hills, 22.06; 3, Omajuwa Etiwe, Franklin, 22.17; 4, Kameron Walker, Austin, 22.18;  5, Ian Tharp, Franklin, 22.49; 6, Joshua White, Burges, 22.54; 7, Caleb Gerber, Pebble Hills, 22.57; 8, Julian Hinojos, Americas, 22.65; 9, Matthew Flowers, Canutillo, 22.75; 10, Ryan Acosta, Americas, 22.86.

400 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 48.18; 2, Joshua White, Burges, 48.32; 3, Julian Hinojos, Americas, 49.90; 3, Michael Abeyta, Hanks, 49.90; 5, Ethan Villa, Austin, 50.24; 6, Ian Tharp, Franklin, 50.65; 7, Sam Zambrano, Burges, 51.12; 8, Abel Cervantes, Americas, 51.41; 9, Matthew Flowers, Canutillo, 51.48; 10, Michael Garcia, Eastlake, 51.68.

 800 meters: 1, Liam Walsh, Coronado, 1:55.75; 2, Noah Yeager, Burges, 1:57.22; 3, Alan Alba, Coronado, 1:57.24; 4, Fernando Morales, Franklin, 1:57.44; 5, Sam Zambrano, 1:57.78; 6, Kevin Campbell, Americas, 1:58.38; 7, Jared Cortina, Socorro, 1:59.68; 8, Thomas Magee, Chapin, 1:59.61; 9, Edwin Gomez, San Elizario, 1:59.63; 10, Joshua Gonzalez, Mt. View, 1:59.64.

1,600 meters: 1, Edwin Gomez, San Elizario, 4:18.75; 2, Brandon Seagreaves, Cathedral, 4:18.98; 3, Sam Zambrano, Burges, 4:23.39; 4, Michael Abeyta, Hanks, 4:23.72; 5, Tyler Rodriguez, Americas, 4:24.99; 6, Liam Walsh, Coronado, 4:27.33; 7, Elias Perez, Eastwood, 4:27.75; 8, Rodger Rivera, Hanks, 4:29.32; 9, Nick Gonzalez, Coronado, 4:29.94; 10, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 4:29.98.

Boys4

3,200 meters: 1, Edwin Gomez, San Elizario, 9:17.44; 2, Elias Perez, Eastwood, 9:22.36; 3, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 9:26.95; 4, Brandon Seagreaves, Cathedral, 9:32.02; 5, Kayn Quinones, Eastwood, 9:42.88; 6, Tyler Rodriguez, Americas, 9:44.31; 7, Israel David, Eastlake, 9:44.97; 8, Michael Abeyta, Hanks, 9:45.66; 9, Rodger Rivera, Hanks, 9:47.35; 10, Jacob Wedemeyer, Franklin, 9:49.05.

110 meter hurdles: 1, Infante Jones, Parkland, 14.82; 2, Dominic Britton, Chapin, 15.22; 3, Caleb Stewart, Americas, 15.40; 4, Jacob Luna, Eastwood, 15.51; 5, Gavin Hidalgo, Eastwood, 15.56; 5, Chris Martinez, Franklin, 15.56; 5, Alex Colmenero, Parkland, 15.56; 8, Joshua Massaquoi, Franklin, 15.68; 9, Donta Hayes, Parkland, 15.73; 10, Dayton Jamierson, Pebble Hills, 15.83.

300 meter hurdles: 1, Infante Jones, Parkland, 40.32; 2, Vince Armendariz, Americas, 40.65; 3, Jacob Luna, Eastwood, 41.00; 4, Chris Martinez, Franklin, 41.02; 5, Alex Colmenero, Parkland, 41.18; 6, Dominic Britton, Chapin, 41.46; 7, Jonathan Plascencia, Jefferson, 41.63; 8, Gavin Hidalgo, Eastwood, 42.09; 9, Caleb Stewart, Americas, 42.19; 10, Angel Escalera, Parkland, 42.20.

400 meter relay: 1, Americas ‘A’ (Armando Villa, Abel Cervantes, Ryan Acosta, Julian Hinojos), 43.03; 2, Pebble Hills ‘A’ (Caleb Gerber, Jim Edward, Jalen Partida, James Hadnot), 43.36; 3, El Dorado ‘A’ (Duane Nelson, Ricky Espinoza, Alex Milian, Cedric Haynes), 43.76; 4, Eastwood, 44.06; 5, Ysleta (Joshua Lopez, Elias Medel, Giovanni Martinez, Damian Carrasco), 44.07; 6, Franklin ‘A’ (Darryn Clark, Angel Jurado, Isreal Hudson, Ethan Bustillos), 44.18; 7,  Austin ‘A’ (Freddy Elizondo, Andrew Yco, Kevin Usera, Kameron Walker), 44.46; 8, Burges, 44.50; 9, Andress, 44.65; 10,  Montwood ‘A’ (David Niebla, Carlos Cisneros, Carlos Flores,  Evan Cisneros), 44.88.

Boys5

800 meter relay: 1, Americas ‘A’ (Ryan Acosta, Abel Cervantes, Julian Hinojos, Armando Villa), 1:29.53; 2, Franklin ‘A’ (Darryn Clark, Angel Jurado, Ian Tharp, Omajuwa Etiwe), 1:30.32; 3, Pebble Hills  ‘A’ (Isaiah Davis, Ian Edward,  Sebastian Ochoa, Galeb Gerber), 1:31.14; 4, Austin ‘A’ (Moises Morales, Kameron Walker, Miguel Vazquez, Kevin Usera), 1:31.17;  5, Eastwood  ‘A’ (Marcus Ransom, Xavier Avila, Osmar Ibarra, Eddie Cruz), 1:32.85; 6, Hanks, (Samuel Guitterez, Ivan Regalado, Joey Padilla, Julian Mendoza), 1:32.91; 7, Horizon, 1:33.19; 8, El Dorado (Duane Nelson, Ricky Espinoza, Xzavion  Brooks, Cedric Haynes),  1:33.23; 9, Ysleta, (Jalen Promesse, Damian Carrasco, Lucas Flores, Giovanni Martinez,), 1:33.37; 10, Burges, 1:33.49.

 1,600 meter relay: 1, Franklin ‘A’ (Ian Tharp, Ethan Bustillos, Fernando Morales, Omajuwa Etiwe), 3:21.37; 2, Americas ‘A’ (Ryan Acosta, Julian Hinojos, Sir Drennan, Abel Cervantes), 3:24.33; 3, Burges, 3:24.74; 4, Eastlake (Kevin Aravelo, Lorenz Smith, David Christobal, Michael Garcia), 3:29.14; 5, San Elizario  ‘A’  (Alex Devora, Alexis Maldonado, Tony Diaz, Alexis Gurrola), 3:30.59; 6, Austin  ‘A’ (Steven Montoya, Miguel Vazquez, Andrik Zamora, Ethan  Villa), 3:30.89; 7, Parkland ‘A,’ 3:32.42; 8, Coronado ‘A’ (Nick Gonzalez, Josh Espino, Alan Alba, Liam Walsh), 3:32.92; 9, Hanks, 3:33.09; 10, Montwood ‘A’ (Brandon Williams, Kenneth Dominguez, Matthew Lindsey, Christian Rivera), 3:33.82.

Author: Victor R. Martinez

My love of running began with my son Deric. His passion and talent for distance running opened my eyes to a sport I never imaged I would embrace with such enthusiasm. As a journalist at the El Paso Times, I was the lead writer for cross country and track for several years and I was able to tell the stories of these amazing unsung athletes. Never a runner myself, I decided to change that when I turned 50 in 2016 when I trained for my first 5K. I've been running ever since and I love every minute of it - well - sort of.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s