Final Boys and Girls Track and Field Top 10 Times and Distances

On a weekend where El Paso athletes won six medals – four of them gold – at the UIL State Track and Field Championship, five track and field athletes turned in city-best performances.

On the boy’s side, Franklin juniorEtiwe Omajuwa won gold in the Class 6A 400-meter run in a city-best time of 46.51, which is also the fifth fastest high school time in the United States.

A pair of Coronado seniors – Grant Levesque and Liam Walsh – accomplished city-best marks, in the pole vault for Levesque (16-feet, 6-inches) and in the 1,600-meter run for Walsh (4:16.47).

Levesque won gold in the Class 6A pole vault and was was 9th in the 110-hurdles in a time of 14.75.

Walsh’s 1,600-meter time was good enough for sixth place in Class 6A. He also finished 4th in the 800-meter run in 1:53.81.

Coronado senior Jennelle Jaeger-Darakjy won gold in the Class 6A 800-meter race, finishing in 2:07.40 and Chapin senior Meghan Tualamalii won silver in the Class 5A shot. She threw a season best 41-feet, 4.75 inches.

StateChamps
(L-R) Franklin junior‪ Etiwe Omajuwa won gold in the Class 6A 400-meter run, San Elizario sophomore Edwin Gomez won gold in the Class 4A 800, Coronado senior Grant Levesque won the Class 6A pole vault and Coronado senior Jennelle Jaeger-Darakjy won gold in the Class 6A 800-meter race.

Other state medalist:

*San Elizario sophomore Edwin Gomez won gold in the Class 4A 800 in 1:56.32. He also earned two bronze medals – in the 3,200 (9:31.46) and in the 1,600 meters in 4:17.57.

*Burges senior Joshua White who earned a bronze medal in the Class 5A 400-meter run. He finished the race in 49.00.

*Hanks junior Michael Abeyta earned a bronze medal in the Class 5A 1600-meter run in 4:16.59. He was fourth in the Class 5A 800-meter in 1:55.10.

*Eastlake sophomore Makeia Ray won bronze in the high jump. She leaped 5-feet, 5-inches.

Other state athlete finishes:

*Parkland junior Donta Hayes who finished 7th in the triple jump in Class 5A. He jumped 45-feet, 8.5 inches.

*Tornillo junior Ofir Ortega finished 8th in the Class 3A 3200-meter run in 10:04.81.

*Burges senior Christian Matamoros placed 7th in the Class 5A high jump with a 6-feet,4-inch leap.

*Parkland sophomore Angelina Lujan-Marrufo was 5th in the Class 5A 800-meter run. She ran a 2:17.04.

*Eastlake senior Aeriel Garcia finished the season 9th in the state in the 1600-meter run. She finished the race in 5:31.15.

TAPPS 6A Championship

Cathedral senior Brandon Seagreaves won the 3200-meter TAPPS state championship in a state-record time of 9:16.25 and the 1,600-meter in 4:29.48.

Leo Gerardo won the 800-meter run for the Irish in 1:58.10.

Cathedral’s 1,600-meter relay team of Leo Gerardo, Juan Pablo Lopez, Githin Johny and  Brandon Seagreaves took fifth place in 3:27.39.

Seagreaves1
Cathedral senior Brandon Seagreaves won TAPPS 6A 3200 and 1600 meter state championship.

Here the top 10 track and field male athletes in each race and field event after the state championship:

 Field Events

 Discus: 1, Devean Deal, Pebble Hills, 165-feet, 4-inches; 2, Esteban Pena, Mt. View, 161-1; 3, Daniel Espinoza, Ysleta, 159-05; 4, Johnny Cerros, Franklin 158-0; 5, Misael Oriz, Socorro, 157-4; 6, Andrews Bristol, Franklin, 154-4; 7, David Moreno, Jefferson 153-9; 8, Zachary Cyrus Pomele, Pebble Hills, 150-4; 9, David Moreno, Coronado, 149-2; 10, Enrique Medina, Ysleta, 146-5.

Shot put: 1, David Moreno, Jefferson, 53-5.5; 2, Misael Ortiz, Socorro, 53-1.5; 3, Jonathan Lopez, Montwood, 52-11.5; 4, Garrett Strokes, Burges, 52-11; 5, Arturo Jimenez, Horizon, 51-2; 5, Johnny Cerros, Franklin 48-4; 7, Nick Kim, Americas, 48-3.5; 8, Andrew Bristol, Franklin, 48-00.50; 9, Alex Freeman, Burges, 47-10; 10, Dominque Valera, Coronado, 47-7;

High jump: 1, Caleb Gerber, Pebble Hills, 6-8; 2, Christian Matamoros, Burges, 6-7; 2, Evan Chisolm, Americas, 6-4; 4, Adrian Donacio, Eastlake, 6-2; 4, Ethan Villa, Austin, 6-2; 5, Bryan Suarez, Chapin, 6-0; 5, Alec Villa, Hanks, 6-0; 5, Ozzy Araiza, Ysleta, 6-0;  5, Matthew Flowers, Canutillo, 6-0; 5, Dayton Jamierson, Pebble Hills, 6-0; 5, Ivann Alvarez, Americas, 6-0.

Pole vault: 1, Grant Levesque, Coronado, 16-6; 2, Keith Rodriguez, Eastlake, 14-6; 3, Matthew Sanchez, Coronado, 13-8; 4, Evan Perez, Hanks, 12-6; 4, Armando Villa, Americas, 12-6; 4, Daniel Larios, Coronado, 12-6; 4, Daniel Cardenas, Mt. View, 12-6; 8, Luis Holguin, Burges, 12-0; 8, Austin Lara, Del Valle, 12-0; 8, Angel Escalera, Parkland, 12-0; 8, Peter Fogel, Chapin 12-0.

Long jump: 1, Deion Hankins, Parkland, 22-2.5; 2, Zacarias Velasquez, Franklin, 21-11; 3, Karch Gardiner, Del Valle, 21-10.75; 4, Daniel Rivera, Horizon, 21-4; 5, Hector Nevarez, Mt. View, 21-3; 5, Takeem Thomas, Eastwood, 21-3; 7, Angel Jurado, Franklin, 21.1.25; 8, Duane Nelson, El Dorado, 21-1; 9, Donta Hayes, Parkland, 21-0; 10, Gilbert Rodriguez, Mt. View, 20-9.5.

Triple jump: 1, Donta Hayes, Parkland, 46-11; 2, Gabriel Stonewall, Franklin 46-3; 3, Kamuel Sloan, Franklin, 45-1.75; 4, Takeem Thomas, Eastwood, 44-11.5; 5, Julian Hinojos, Americas, 43-10; 6, Daniel Rivera, Horizon, 43-3.50; 7, Gavin Hidalgo, Eastwood, 43-1.50; 8,  Quayvon Jones, Chapin, 42-5; 9, Mario Gould, Franklin, 42-4; 10, Alec Marenco, Burges, 41-11.

Running Events

100 meters: 1, Caleb Gerber, Pebble Hills, 10.81; 2, Omajuwa Etiwe, Franklin, 10.86; 3, Oscar Lozano, Franklin, 10.92; 4, Abel Cervantes, Americas, 10.93; 5, Fred Hernandez, Socorro, 11.03; 6, Cedric Haynes, El Dorado, 11.07; 7, Chris Ramos, Montwood, 11.08; 8, Deion Hankins, Parkland, 11.16; 8, Obed Garcia, Mt. View, 11.16; 10, Isaiah Davis, Pebble Hills, 11.19; 10, Elias Medel, Ysleta, 11.19.

200 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 21.47; 2, Isaiah Davis, Pebble Hills, 21.81; 3, Abel Cervantes, Americas, 21.98; 4, Kameron Walker, Austin, 22.18; 4, Caleb Gerber, Pebble Hills, 22.18; 6, Julian Mendoza, Hanks, 22.37; 7, Angel Jurado, Franklin, 22.44; 8, Julian Hinojos, Americas, 22.48; 9, Ian Tharp, Franklin, 22.49; 10, Joshua White, Burges, 22.54.

400 meters: 1, Omajuwa Etiwe, Franklin, 46.51; 2, Joshua White, Burges, 48.01; 3, Julian Hinojos, Americas, 49.40; 4, Michael Abeyta, Hanks, 49.90; 5, Abel Cervantes, Americas, 49.98; 6, Ian Tharp, Franklin, 50.06; 7, Alex Millan, El Dorado, 50.09: 8, Ethan Villa, Austin, 50.24; 9, Irvin Lopez, Del Valle, 50.38; 10, Alexis Gurrola, San Elizario, 50.57.

800 meters: 1, Michael Abeyta, Hanks, 1:53.54; 2, Liam Walsh, Coronado, 1:53.81; 3, Alan Alba, Coronado, 1:55.60; 4, Matthew Lindsey, Montwood, 1:55.66; 5, Edwin Gomez, San Elizario, 1:55.70; 6, Jacob Ye, Americas, 1:55.97; 7, Thomas Magee, Chapin, 1:56.50; 8, Fernando Morales, Franklin, 1:56.70; 9, Lloyd Frilot, Andress, 1:56.92; 10, Noah Yeager, Burges, 1:57.22.

1,600 meters: 1, Liam Walsh, Coronado, 4:16.47;  2, Michael Abeyta, Hanks, 4:16.59; 3, Brandon Seagreaves, Cathedral, 4:17.56; 4, Edwin Gomez, San Elizario, 4:17.57;  5, Elias Perez, Eastwood, 4:21.39; 6, Sam Zambrano, Burges, 4:23.39; 7, Jacob Ye, Americas, 4:23.70; 8, Rodger Rivera, Hanks, 4:23.96; 9, Tyler Rodriguez, Americas, 4:24.99; 10, Alan Alba, Coronado, 4:26.29.

3,200 meters: 1, Brandon Seagreaves, Cathedral, 9:16.25; 2, Edwin Gomez, San Elizario, 9:17.44; 3, Elias Perez, Eastwood, 9:22.36; 4, Rodger Rivera, Hanks, 9:23.84; 5, Sergio Leon Cuartas, Eastwood, 9:26.95; 6, Nick Gonzalez, Coronado, 9:37.19; 7, Tyler Rodriguez, Americas, 9:41.96; 8, Jacobo Wedemeyer, Franklin, 9:42.02; 9, Kayn Quinones, Eastwood, 9:42.88; 10, Israel David, Eastlake, 9:44.97.

110 meter hurdles: 1, Grant Levesque, Coronado, 14.27; 2, Dominic Britton, Chapin, 14.60; 3, Infante Jones, Parkland, 14.72; 4, Jacob Luna, Eastwood, 14.75; 5, Alex Colmenero, Parkand, 15.34; 6, Donta Hayes, Parkland, 15.37; 7, Joshua Massaquoi, Franklin, 15.38; 8, Jonathan Plascencia, Jefferson, 15.39; 9, Caleb Stewart, Americas, 15.40; 10, Chris Martinez, Franklin, 15.44.

300 meter hurdles: 1, Infante Jones, Parkland, 39.12; 2, Jacob Luna, Eastwood, 39.82; 3, Alex Colmenero, Parkland, 40.01; 4, Joshua Massaquoi, Franklin, 40.60; 5, Vince Armendariz, Americas, 40.65; 6, Chris Martinez, Franklin, 40.83; 7, Jesus Rocha, Clint, 40.89; 8, Dominic Britton, Chapin, 41.09; 9, Jonathan Plascencia, Jefferson, 41.10; 10, Bryan Suarez, Chapin, 41.62.

400 meter relay: 1, Americas (Armando Villa, Abel Cervantes, Ryan Acosta, Julian Hinojos), 43.03; 2, El Dorado (Chris Bustillos, Duane Nelson, Alex Milian, Cedric Haynes), 43.19; 3, Andress, 43.26; 4, Pebble Hills  (Caleb Gerber, Jim Edward, Jalen Partida, James Hadnot), 43.36; 5, Montwood (Chris Ramos, David Niebla, Carlos Cisneros, Ryan Rodriguez), 43.36;  6, Franklin (Devyn Clark, Angel Jurado, Jorge Beard, Oscar Lozano), 43.62; 7, Ysleta (Damian Carrasco,  Joshua Lopez, Giovanni Martinez, Elias Medel), 43.64;  8, Parkland (Adam Ortiz,  Khatib Lyles, Deion Hankins, Anthony Quintero),  43.65; 9, Eastwood (Eddie Cruz, Takeem Thomas, Marcus Ransom, Trilarry Coleman), 43.95; 10, Austin (Andrew  Yco, Freddy Elizondo, Moises Morales, Kameron Walker), 44.07.

800 meter relay: 1, Franklin  (Chris Martinez, Angel Jurado, Joshua Massaquoi, Ian Tharp), 1:28.45; 2, Americas (Ryan Acosta, Abel Cervantes, Julian Hinojos, Armando Villa), 1:29.53; 3, Pebble Hills (Isaiah Davis, Ian Edward,  Sebastian Ochoa, Galeb Gerber), 1:30.37; 4, Parkland (Cyrus Coleman, Deion Hankins, Donta Hayes, Khatib Lyles),  1:30.84; 5, Austin (Moises Morales, Ethan Villa, Miguel Vazquez, Kameron Walker), 1:31.08; 6, Eastlake (Adam Herrera, Irvin De Leon, D’Andre Ray, Lorenz Smith), 1:31.21; 7, Hanks, (Samuel Guitterez, Ivan Regalado, Joey Padilla, Julian Mendoza), 1:31.65; 8, Eastwood  (Xavier Avila, Trilarry Coleman, Eddie Cruz, Osmar Ibarra), 1:31.81; 9, Andress (Darius Fakih, Jeff  Griffin, Xaviar Macias, Samuel Gutierrez), 1:32.22; 10, Montwood (Ryan Rodirguez, Carlos Cisneros, Brandon Williams, David Niebla), 1:32.24.

1,600 meter relay: 1, Franklin (Ian Tharp, Ethan Bustillos, Fernando Morales, Omajuwa Etiwe), 3:19.42; 2, Americas (Ryan Acosta, Julian Hinojos, Armando Villa, Abel Cervantes), 3:21.40; 3, Burges, 3:24.74; 4, San Elizario (Alex Devora, Alexis Maldonado, Tony Diaz, Alexis Gurrola), 3:25.69; 5, Cathedral (Leo Gerardo, David Sanchez, , Githin Amprayil  Johny, Brandon Seagreaves), 3:27.39; 6, Parkland, 3:27.63; 7, Eastlake (Daine Kirtley, Adam Herrera, D’Andre Ray, Michael Garcia), 3:27.82; 8, Montwood  (Brandon Williams, Matthew Lindsey, Max Ayala, Chris Rodriguez), 3:28.88; 9, Coronado  (Lyn Malcomb, Andre Corral, Liam Walsh, Alan Alba), 3:30.54; 10, Austin (Ethan  Villa, Miguel Vazquez, Moises Morales, Andrik Zamora) 3:30.58.

Here the top 10 track and field female athletes in each race and field event after the state championship:

Field Events

Discus: 1, Victoria Hernandez, Irvin, 133 feet, 7.5 inches; 2, Emerald Armenta, Socorro, 131-00.5; 3, Annabelle Cordero, Eastwood, 126-3; 4, Natalie Murillo, Del Valle, 124-5; 5, Kassandra Lindemann, Americas, 122-10; 6, Meghan TualamalII, Chapin, 121-9; 7, Victoria Loya, Clint,  121-5.5; 8, Laura Barrios, El Paso High, 115-0; 9, Sadi Clemons, Canutillo, 110-9; 10, Destiny Escobar, Fabens, 110-1.

Shot put: 1, Meghan Tualamalii, Chapin, 41-feet, 4.75-inches; 2, Lilliana Licon, Pebble Hills, 37-6; 3, Regina Wolfe, Americas, 37-2; 4, Victoria Hernandez, Irvin, 37-1; 5, Natalie Murillo, Del Valle, 37-0.5; 6, Kassandra Lindemann, Americas, 36-6; 7, Daniela Escarcega, Bel Air, 36-4; 8, Victoria Loya, Clint, 35-6; 9, Karen Villa, Jefferson, 36-1; 9, Annabelle Cordero, Eastwood, 35-1.

High jump: 1, Makeia Ray, Eastlake, 5-6; 2, Trinity Anderson, Pebble Hills, 5-4; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 5-4; 4, Karen Villa, Jefferson, 5-2; 5, Anesa McBain, Eastwood, 5-1; 6, Aileen Alvarado, El Dorado, 5-0; 7, Megan Barnhouse, Eastwood, 4-10; 7, Olivia Neufeld, Eastwood, 4-10; 7, Mariana Ramirez, Del Valle, 4-10; 7, Khaiya Bates, Burges, 4-10; 7, Yasmine Quirino, Pebble Hills, 4-10.

Pole vault: 1, Sarah Stuart, Franklin, 10-0; 2, Sarah Granado, Eastwood, 9-0; 2, Jacqueline Morales, Del Valle, 9-0; 4, Megan Pennington, Montwood, 9-0; 5, Valeria Murillo, Mt. View, 8-6; 5, Paulina Diaz, Bel Air, 8-6; 7, Trinity Letuli, Franklin, 8-0; 7, Anesa McBain, Eastwood, 8-0; 7, Paulina Fraire, Hanks, 8-0; 7, Cynthia Montes, Bel Air, 8-0.

Long jump: 1, Jeramea Dennison, El Dorado, 17-10.5; 2, Kara Marcantel, Franklin, 17-9.5; 2, Kayleigh Walton, Eastwood, 17-9.5; 4, Alex Guzman, Franklin, 17-6; 5, Angelina Killings, Americas, 17-4; 6, Evelyn Frausto, Socorro, 16-10; 7, Promise Robertson, Eastwood, 16-9; 7, Eireann Donohoe, Chapin, 16-9; 9, Fernanda Cortez, Canutillo, 16-8.75; 10, Alani Hupstead, Americas, 16-8.25.

Triple jump:  1, Jermea Dennison, El Dorado, 36-6.75; 2, Eireann Donohoe, Chapin, 36-6; 3, Khaiya Bates, Burges, 35-5; 4, Jordan Dickerson, Austin, 35-1; 5, Destiny Dominguez, Ysleta, 34-11.75; 6, Miranda Lopez, Franklin, 34-9.5; 7, Alani Hupstead, Americas, 34-8.75; 8, Soledad Borgstadt, Horizon, 34-5; 9, Danielle Avelar, Fabens, 34-3.25; 10, Mariana Porras, Montwood, 34-1.5.

Running Events

100 meters: 1, Faye Humphrey-Griffith, Eastwood, 12.33; 2, Soledad Borgstadt, Horizon, 12.42; 3, Alex Guzman, Franklin, 12.69; 4, Destinay Harris, Riverside, 12.72; 5, Eireann Donohoe, Chapin, 12.75; 6, Claire Terry, Chapin, 12.83; 7, Jeramea Dennison, El Dorado, 12.86; 8, Triniti Anderson, Pebble Hills, 12.88; 9, Kayleigh Walton, Eastwood, 12.90; 10, Carolina Licerio, Coronado, 12.71.

200 meters: 1, Jennelle Jaeger-Darakjy, Coronado, 24.85; 2, Carolina Licerio, Coronado, 25.69; 3, Kayleigh Walton, Eastwood, 25.78; 4, Bianca Parker, Del Valle, 25.81; 5, Faye Humphrey-Griffith, Eastwood, 25.93; 6, Cyan Cooper, Chapin, 25.93; 7, Alex Guzman, Franklin 26.00; 8, Soledad Borgstadt, Horizon, 26:04; 9, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 26.20; 10, Sydney Co, Pebble Hills, 26.22.

400 meters: 1, Jennelle Jaeger-Darakjy, Coronado, 55.35; 2, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 57.74; 3, Devin Martinez, Franklin, 58.27; 4, Bianca Parker, Del Valle, 58.30; 5, Mariana Porras, Montwood, 58.71; 6, Adalee Martin, Pebble Hills, 59.28; 7, Soledad Borgstadt, Horizon, 59.32; 8, Crystal Petterson, Jefferson, 59.79; 9, Africa Cordova, Coronado, 1:00.55; 10, Camilla Gonzalez, Montwood, 1:00.64.

800 meters: 1, Jennelle Jaeger-Darakjy, Coronado, 2:07.40; 2, Angelina Lujan-Marrufo, Parkland, 2:16.80; 3, Daphne Duran, Americas, 2:20.97;  4, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 2:21.15; 5, Amalia Dorion, Franklin, 2:22.42; 6, Eva Jess, Franklin, 2:22.91; 7, Annette Guzman, Burges, 2:23.28; 8, Haylee Pickard, Franklin, 2:25.46; 9, Britney Gay, Montwood, 2:26.74; 10, Delaney Melendez, Jefferson, 2:27.26.

1,600 meters: 1, Eva Jess, Franklin, 5:05.16; 2, Aeriel Garcia, Eastlake, 5:10.38; 3, Mariana Guzman, Americas, 5:11.27; 4, Amaris Chavez, Eastlake, 5:21.01; 5, Daphne Duran, Americas, 5:23.66; 6, Lauren Walls-Portillo, Eastwood, 5:27.06; 7, Amalia Dorion, Franklin, 5:29.87; 8, Annette Guzman, Burges, 5:30.39; 9, Skyler Goodman, Chapin, 5:34.95; 10, Meadow Ortiz, Eastwood, 5:38.95.

3,200: 1, Eva Jess, Franklin 10:52.92; 2, Mariana Guzman, Americas, 11:10.79; 3, Aeriel Garcia, Eastlake, 11:26.74; 4, Amaris Chavez, Eastlake, 11:38.00; 5, Sophia Flores, Coronado, 11:56.86; 6, Skyler Goodman, Chapin, 11:58.92; 7, Meadow Ortiz, Eastwood, 12:11.71; 8, Alexa Rangel, Montwood, 12:14.39; 9, Melody Tsutsumi, Jefferson, 12:17.40; 10, Jenna Saunders, Franklin, 12:22.56.

100 meter hurdles:  1, Shavontee Harris, Chapin 14.86; 2, Alani Hupstead, Americas, 15.60; 3, Lisette Saulters, Hanks, 15.62; 4, Karen Villa, Jefferson, 15.63; 5, April Lang, Chapin, 15.80; 6, Jeramea Dennison, El Dorado, 15.97; 7, Megan Barnhouse, Eastwood, 16.47; 8, Amethyst Massaquoi, Franklin, 16.58; 9, Emily Trillo, Jefferson, 16.93; 10, Nicole Estrada, Mt. View, 17.09.

300 meter hurdles: 1, Jai Plea Roulhac, Chapin, 46.04; 2 Karen Villa, Jefferson, 46.31; 3, Kara Marcantel, Franklin, 47.56; 4, Lisette Saulters, Hanks, 47.60; 5, Jasmin Loya, Horizon, 47.91; 6, Emily Trillo, Jefferson, 48.15; 7, Shavontee Harris, Chapin, 48.17; 7, Destiny Escobar, Fabens, 48.17; 9, Olivia Neufeld, Eastwood, 48.28; 10, Vianey Delgado, Americas, 49.43.

400 meter relay: 1, Eastwood (Lauryn Barlow, Elizabeth Ward, Faye Humphrey-Griffith, Kayleigh Walton), 48.46; 2, Franklin (Amethyst Massaquoi, Jasmine Deans, Maya Prado, Alex Guzman), 49.00; 3, Chapin, 49.18; 4, Pebble Hills (Adenaji Jones Tornes, Sydney Co, Katherine Martell, Asia Turner), 49.29; 5, Montwood (Paola Salas, Dia Corbett, Mariana Porras, Sofia Ramirez), 49.86; 6, El Dorado (Darling Harris,  Jeramea Dennison, Sarah Austin, Zeanita Thomas), 50.57;  7, Jefferson (Alexa Melendez, Kayla Jeffries, Kahlani Robinson, Nyla Howard), 50.71; 8, Burges (Rebecca Fernandez, Khaiya Bates, Elizabeth Ayub, Alisa Chandler), 50.72; 8, Franklin (Amethyst Massaquoi, Jasmine Deans,  Maya Prado, Alex Guzman), 50.72; 10, Coronado (Carolina Licerio, Alexandra Hernandez, Valeria Portillo, Jennelle Jaeger-Darakjy), 51.30.

800 meter relay: 1, Eastwood (Faye Humphrey-Griffith, Promise Robertson, Audrey Peralta, Elizabeth Ward), 1:41.58; 2, Chapin (Cyan Cooper, Ketziyah Francis, Danielle Nanguang, Jai Plea Roulhac), 1:42.67; 3, Pebble Hills  (Adenaj Jones Tornes, Valeria Gonzalez, Asia Turner, Sydney Co), 1:44.67; 4, Coronado ‘(Carolina Licerio, Alexandra Hernandez, Valeria Portillo, Jennelle Jaeger-Darakjy), 1:46.89; 5, Franklin (Christianna Carr, Miranda Lopez, Devin  Martinez, Kara Marcantel), 1:47.17; 6, Jefferson (Alexa Melendez, Kayla Jeffries, Emily Trillo, Karen Villa), 1:47.87; 7, Canutillo (Dannielle Carrillo, Jaiden Caswell, Sadi Clemons,  Fernanda Cortez), 1:47.98; 8, Burges (Anaiah Quinn, Adriana Rosales,  Elizabeth Ayub, Khaiya Bates), 1:48.03; 9, El Dorado, 1:49.30; 10, Americas (Angelina Killings, Demetreal Green, Vanessa Enriguez, Teresa Quintana), 1:49.40.

1,600 meter relay: 1, Coronado (Alexandra Hernandez, Sofia Fodor, Jalyn Guardado, Africa Cordova), 3:58.08; 2, Montwood (Mariana Porras, Camilla Gonzalez, Karen Van Valen, Sofia Ramirez), 3:59.90; 3, Pebble Hills (Sydney Co, Addy Aniyah, Asia Turner, Adalee Martin), 4:03.03; 4, Eastwood, 4:08.85; 5, Americas (Teresa Quintana, Vianey Delgado, Alani Hupstead, Daphne Duran), 4:09.27; 6, Eastlake  (Leticia Girion,  Alejandra Florentino, Makeia Ray, Felicia Tilles), 4:10.29; 7, Burges (Miciah Quinn, Annette Guzman, Alyssa Lopez,  Savanna Marenco), 4:09.06; 8, Chapin, 4:10.46; 9, Canutillo, 4:10.76; 10, Franklin  (Kara Marcantel,  Haylee Pickard, Jordan Torres, Amalia Dorion), 4:13.16.

 

 

 

 

 

 

Author: Victor R. Martinez

My love of running began with my son Deric. His passion and talent for distance running opened my eyes to a sport I never imaged I would embrace with such enthusiasm. As a journalist at the El Paso Times, I was the lead writer for cross country and track for several years and I was able to tell the stories of these amazing unsung athletes. Never a runner myself, I decided to change that when I turned 50 in 2016 when I trained for my first 5K. I've been running ever since and I love every minute of it - well - sort of.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s